26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > Yerel > Esnaftan ‘tedbirler gevşesin” çağrısı

Esnaftan ‘tedbirler gevşesin” çağrısı

13.01.2021 12:29 12 14 16 18 yazdır
Salgınla mücadele kapsamında alınan kısıtlama tedbirleri sürerken, vaka sayılarındaki hızlı düşüş esnaf için yeni bir umut oldu.
Esnaftan ‘tedbirler gevşesin” çağrısı

 

 

Salgınla mücadele kapsamında alınan kısıtlama tedbirleri sürerken, vaka sayılarındaki hızlı düşüş esnaf için yeni bir umut oldu. Özellikle lokantalar, kafeler ve kahvehanelerin kapalı olduğu son iki ayda mali çıkmaz içerisine giren esnaf, hükümetin tedbirleri kademeli olarak gevşetmesini bekliyor. Erzurum’da iklim şartlarından dolayı zaten büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olunduğunu anlatan esnaf, “İşyerlerimiz kapalı, geçtiğimiz yıl pandemi döneminde kullandığımız kredilerin ödeme vadesi geldi. Ertelenen borçlarımız da üzerine eklenince, işin içinden çıkamaz olduk” diyerek, kısıtlama tedbirlerinde esnemeye gidilmesi ve buna paralel olarak kişisel tedbirlere dikkat edilmesinin sağlaması gerektiğini kaydetti.

Erzurum esnafı, “Lokantalar kapalı, kahve, kıraathane, kafeler kapalı. Yeme-içme sektörü eve siparişle dönebilecek bir sektör değil. Bu gidişle esnaf iflas bayrağı çekecek” diye konuştu.

 

YARAMIZ ARTIK PANSUMAN EDİLEMEZ!

Hükümetin esnafa yönelik olarak uygulamaya soktuğu kira yardımlarına da değinen Erzurum esnafı, “Ayda 500 lira ile bin lira ile esnafın maliyeti azaltılamaz, bu ancak pansuman bir tedbir olur. Çünkü yaramız artık pansumanla tedavi edilemeyecek kadar büyümeye başladı. Kişisel tedbirlerin alınması sağlanmalı, sıkı bir denetim mekanizması geliştirilmeli ve kısıtlama kapsamına alınan işyerleri için artık bir çıkış kapısı aralanmalıdır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yönde vereceği müjdeyi sabırsızlıkla beklediklerini anlatan Erzurum’daki esnaf, “Bakanlar Kurulu bir an önce toplanmalı, tedbirleri gevşetmeli ve esnafın elinden tutulmalıdır” çağrısında bulundu.

 

AŞILAMA SÜRECİNE DAHİL EDİLMEMELİ!

Öte yandan kamuoyunda tedbirlerin kaldırılması için aşılamanın beklendiği yönündeki söylentilere de vurgu yapan esnaf, “Aşılama uzun bir süreç ve tedbirlerin kaldırılması için aşılama sürecini beklemeye gerek yok. Her iki süreç birlikte yönetilmeli ve esnafın içinde bulunduğu durum kesinlikle gözardı edilmemelidir” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri