11 Aralık 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Faiz indirimleri işe yaradı

Faiz indirimleri işe yaradı

09.08.2019 09:41 12 14 16 18 yazdır
Banka kredi faizlerinin düşürülmesiyle birlikte kısmen de olsa canlanmaya başlayan piyasalarda en büyük ilgi ise konut satışlarına oldu.
Faiz indirimleri işe yaradı

 

 

Banka kredi faizlerinin düşürülmesiyle birlikte kısmen de olsa canlanmaya başlayan piyasalarda en büyük ilgi ise konut satışlarına oldu. Son bir hafta içerisinde konut kredilerine gösterilen rağbette artış kaydedilirken, bayramdan sonra piyasalardaki canlanmanın çok daha hissedilir düzeylere ulaşacağı kaydedildi.

Ziraat Bankası’nın kredi faizlerini indirmesi ve ardından kervana diğer bankaların da katılması, piyasalara kısmen de olsa nefes aldırdı. Konut kredilerine gösterilen ilginin artmaya başladığı şu günlerde bayram tatili sonrasında piyasalardaki hareketliliğin çok daha yüksek düzeylere ulaşması beklenirken, bankalardaki canlılık da gözlerden kaçmadı.

 

AĞUSTOS AYINDA KREDİ KULLANIMI ARTTI

Erzurum’da özel bir bankanın yetkilisinden edinilen bilgilere göre; kredi faizlerinde indirime gidilmesinin ardından kredi taleplerinde artış kaydedildi. Banka yetkilisi, Temmuz ayının son haftasında kullanılan kredi miktarı ile Ağustos ayının son 10 gününde kullanılan kredi arasındaki farkın uçurumları bulduğunu belirterek, “Kredi faizlerinin indirilmesiyle birlikte taleplerde deyim yerindeyse artış oldu. Bayramdan sonra bu hareketliliğin çok daha dikkat çekici boyutlara ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

KONUT KREDİLERİ LİSTENİN EN BAŞINDA

Öte yandan kullanılan kredilerde talebin en çok konut kredilerine yönelik olduğunu dile getiren banka yetkilisi, tüketici kredilerinde şimdilik gözle görülür bir hareketliliğin olmadığını ifade etti.

Banka yetkilisi, kredi faizlerinde indirime gidilmiş olmasının rekabet ortamı da oluşturduğunu kaydederek, “Bu süreçte bankalar arasında bir yarışın olmadığını söylersek, yanlış olur. Şu anda tüm bankalar kredi kullandırma noktasında hayli istekli durumdalar. Bayramdan sonra bunun etkilerini piyasalarda çok daha yakından hissedeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri