22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > ÖMER UTRİ > GELİP GEÇİCİ NOSTALJİLERİMİZ
ÖMER UTRİ

GELİP GEÇİCİ NOSTALJİLERİMİZ

13.01.2018 18:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : ÖMER UTRİ
Kabul etmek gerekirse bazen hayatımızı renklendirir ‘nostalji’
Çoğumuzun bildiği gibi eskilerimize, çocukluğumuza, unutamadıklarımıza zaman içinde geriye gidip hatırlamak ve yad etmektir.
Bir nevi toplumdaki bireylerin sıradanlaşmış veya monotonlaşmış hayat çizgilerinde eski zamanlara birden, bir dalış yapmasıdır. Eski yaşantısında yada eskiden yaptığı şeyleri özlemesi ve değiştiğini anlamasıdır.
Birey içinde bulunduğu monoton hayatının eskiden farklı olduğunu hatırlamak için ucu bilinmeyen eski yaşantısına dalar. Şahsen ben eskilere daldığımda çocukluğum, lise yıllarım, üniversite hayatım gibi farklı evrelerden sadece unutamadığım zamanları hatırlarım çünkü eski zamanında yaşayıp unutamadığın hatıraların özlediğin anlamına gelir.
İnsan eğer eski yaşantısından bir şeyi hatırlayıp özlemeye başlamışsa eğer bulunduğu hayattan fazla memnun olmadığını çıkartabiliriz. 
Sonuçta hayatınızın güzel gitmesi size başka zamanı hatırlamanıza izin vermez ama herhangi bir olumsuzluk sizi zaman içinde eskilere yönlendirip o yılların ne güzel geçtiğini hatırlamanıza ve keşke o yıllar da olsam lafını dile getirmemize yol açar.
Bir nevi bulunduğu hayatından bir dakikalığına bile olsa kurtulmak için nostaljiye yani eskilere dalar.
Nostalji demek tozlanmış bir rafta duran bir kitabı çekip çıkartmak demek.
Nostalji demek eskiden yaşanmış herhangi bir olayı yada durumu şimdiki zamana uyarlamak demek.
nostalji demek sobalı evde yaşamak demek. Nostalji demek Yeşilçam demek.
en önemlisi de nostalji demek insanlara güvenmek demek.
Bunları altmışlar, yetmişler, seksenler ve doksanlarda yaşamış kişilerin bilebileceği şeyler. Şuan ki neslimize bakıp acaba yeni nesil neyi hatırlayacak diye düşünüyorum.
Tabi şimdiler de herşey o kadar hızlı ve modernleşti ki inşalar bu hızlı yaşamları içinden sıyrılıp eskilere dalmayı bile beceremiyorlar. Becerseler bile uzun sürmüyor eskilere dalmaları ve o an, o anın içinde kalıyor. Yani bir dakikada eskiyi hatırlayan biri yaşantısına devam etmeye başladığın da hemen unutuyor.
Çünkü öyle bir duruma geldik ki, çevremizde bize eskiyi hatırlatacak hiçbir şey kalmadı. Kalmasına izin vermediler, Yıkıp geçtiler önemsiz bir şeymiş gibi
Oysa eski zamanların nesi önemsiz ki, yaşanılan her saniyenin bile bir kıymeti vardır da işte bazıları için bunlar önemsizleşiyor ve önemsizleştiriyorlar. Bizde bunlara uyup önemsizleşiyoruz.,
Bence insan geçmişini ve yaşantısını hiçbir zaman unutmaması lazım, ne olursa olsun. Çünkü geçmişteki hayat bize şuan yaşadığımız hayatı sunuyor.
Zaman içinde dünya ve ülkemiz o kadar ilerledi ve gelişti ki bizim yaşantılarımızı bizlere unutturacak kadar kör etti bizi. Durum ne olursa olsun özlemek lazım eskileri ve birbirimize hatırlatmamız, anlatmamız lazım.
Bu denli yozlaşmış yaşantımızın eskiden ne kadar güzel olduğunu hatırlamamız ve iyi bir gelecek için sağlam adımlar atmamıza yarayacaktır ‘nostalji’.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.