27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Geri dönüşüm de toplayıcılar avantaj sağlıyor

Geri dönüşüm de toplayıcılar avantaj sağlıyor

14.09.2020 11:02 12 14 16 18 yazdır
Plastik ve kartonların geri dönüşüm sağlamalarında büyük etken olan toplayıcılar yoğun mesailerine devam ediyorlar. Hijyen konusuna uzun süredir dikkat eden vatandaşların atıkları ise toplayıcılara büyük ekonomik gelir sağlıyor.
Geri dönüşüm de toplayıcılar avantaj sağlıyor

Plastik ve kartonların geri dönüşüm sağlamalarında büyük etken olan toplayıcılar yoğun mesailerine devam ediyorlar. Hijyen konusuna uzun süredir dikkat eden vatandaşların atıkları ise toplayıcılara büyük ekonomik gelir sağlıyor.  

Geri dönüşüm noktasında ayrıştırıcı olan ve günümüz de daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanan plastik ve karton toplayıcıları büyük önem taşıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle temizlik malzemelerine koşan vatandaşlar plastik atıklarının artmasına da neden oldu. Atık toplayanlara yarayan durumun çevre kirliliği açısından da ele alınması gerektiği vurgulanıyor.

Tüketim kültürünün evsel atık bazında yükseliş gösterdiği son günlerde plastik atıklar dikkat çekiyor. Hurda-plastik toplayıcılarının bile toplamakta zorlandıkları atıkların olası çevre kirliliği açısından ele alınması ise uzmanlar tarafından uyarı konusu olmaya başladı.

Plastik atıkların son yılların en yüksek oranına ulaştığını ve çöplerden plastik toplamakta zorlandıklarını dile getiren hurdacı Rıfat Ak “bu zor zamanda insanların tüketim hırsına bürünmesi çevremize fayda sağlamıyor. Herkes ihtiyacından fazla ürün almış görüntüsü ortaya çıkmış durumda. Çöpler hiç olmadığı kadar doluyor. Plastik atıkların gelecekte dünyamız açısından tehlike oluşturduğunu biliyoruz.

Normalde üç günde bir toptancılara plastik veriyorduk ama artık bu iki güne hatta bir güne inmiş vaziyette. Çöplerden plastik toplamakta zorlanıyoruz. İnsanların bir anda bu ürünlere sarılması ciddi bir artış sağladı” şeklinde konuştu.

Evde kalmak zorunda kalan insanların genellikle temizlik ve süt ürünleri kutularını daha çok çöpe attıklarını ve bu da tüketimin hangi aşamada olduğunu gösterdiğini dile getiren Ak “Koronavirüs salgını öncesinde bu kadar temizlik ürünü kutusu göremezdiniz. Şimdilerde her üç plastik kutudan birisi temizlik ambalajı etiketi taşıyor. Süt ürünlerine de yoğun bir talebin oluşmuş olduğunu görüyoruz. Uzmanlar neye dikkat çekiyorsa çöpler buraya yoğunlaşıyor. Bütün herkes temizliğe yönelmiş durumda. Temizlik malzemesi alan herkes iki gün içinde bu ürünleri bitirmiş gibi bir hava oluşmuş durumda.

Çevre kirliliğine dikkat!

Evsel atıkların daha fazla olacağı Koronavirüs salgını günleri sonrasında yetkililerin çevre kirliliği açısından proje geliştirmeleri ve kimyasal tepkimenin doğada etki oluşturacağını dile getiren Ak “evsel atıklar artık kimyasal atık gibi olmuş durumda. Plastikler çoğaldıkça çevre kirliliği o oranda tehlikeye girmiş oluyor.

Bu nedenle evsel atıkları atarken daha dikkatli olmamız ve dünyamızı olası risklerle karşı karşıya getirmememiz gerekiyor. Kimyasal atıklar grubuna girebilecek kadar fazla plastik ürün evlerden çıkıyor. Bizler ve ayrıştırma bölgesindeki yetkililer bir noktaya kadar bu duruma müdahale edebilir; sonrası için vatandaşların dikkatli olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri