02 Aralık 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Gıda fiyatları düşmek bilmedi

Gıda fiyatları düşmek bilmedi

21.11.2020 12:58 12 14 16 18 yazdır
Markerlerden alışveriş yapmanın giderek zorlaştığı Erzurum’da gıda fiyatları bir türlü düşüşe geçmedi. Doların yükselmesi ve pandemi sürecine girilmesiyle birlikte vatandaşların alım gücünde düşüş yaşaması fırsatçıların da işine yarıyor durumda.
Gıda fiyatları düşmek bilmedi

Markerlerden alışveriş yapmanın giderek zorlaştığı Erzurum’da gıda fiyatları bir türlü düşüşe geçmedi. Doların yükselmesi ve pandemi sürecine girilmesiyle birlikte vatandaşların alım gücünde düşüş yaşaması fırsatçıların da işine yarıyor durumda.

Özellikle mutfak giderini karşılamakta güçlük çeken vatandaşlar gün geçtikçe zorlanmaya başlıyorlar. Mutfak giderlerinin her geçen gün cep yaktığı Erzurum’da vatandaşlar kar kara düşünüyor. Özellikle et ve bakliyat almakta zorlanan dar gelirli aileler ay sonunu zor getiriyor.  İş olanaklarının kısıtlı olduğu Erzurum’da artan gıda fiyatları vatandaşları daha da zorlamaya başladı. Et, kahvaltılık ve bakliyat fiyatlarının son yıllarda ikiye katlanmasıyla dar gelirlilerin mutfağa giremez duruma geldiklerini dile getiren vatandaşlar “asgari ücret ve zamlar paralel ilerlemediği için mutfaklarda yemek pişmez oldu. İnsanlar istedikleri ürünü alamıyorlar.

Ülke ekonomimizin biran önce toparlanması gerekiyor. Bunun için gereken adımların atılıyor olduğunu görüyoruz ama daha hızlı olup mevcut zararı minimum duruma getirmeleri gerekiyor. Gıda fiyatlarının aşağı alınması artık mecburi olmuştur. Bunu için adım atılmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

4 kişilik ailenin aylık gıda giderinin yaklaşık 1200 ila 1500 lira arasında olduğunu ve bunun dar gelirli aileye göre hesaplandığını dile getiren market işletmecileri “dar gelirli ailelerin aylık gıda giderleri ortalama olarak 1500 liradır. Et ve kahvaltılık ürünlerinin fazlasıyla zamlanması vatandaşları zorlamış görünüyor. Kuru bakliyat fiyatları az da olsa iyi durum da ama vatandaşların kimi kuru gıdaları alamadığını görüyoruz. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve pirinç gibi temel besin gıdalarını vatandaşlar rahatlıkla alamıyor. Peynir tereyağı ve bal gibi ürünleri de zorlanarak alıyor. Marketlerin bu ürünleri ucuzlatması mümkün görünmüyor. Bu durumda yapılması gerekilen en önemli adım üretimin desteklenmesidir” diye belirttiler.

Güne zinde başlamanın ilk yolu uzmanlara göre kahvaltı olduğu belirtilirken, vatandaş ise kahvaltılık ürünlerine örneğin; peynirine, zeytinine, reçeline, yumurtasına ortalama bir kahvaltıya yaklaşık olarak 500 lira aylık bütçe ayırması gerektiği tespit edildi.

Et fiyatları dar gelirli ailelerin bütçesini oldukça zorlarken, etin kilosunun yaklaşık 40 liradan alıcı bulduğu, mutfağında ete az da olsa yer vermek isteyen vatandaşın 50 lirayı gözden çıkarmak zorunda olduğu tespit edildi. Et yerine bakliyata ağırlık verecek olunursa bakliyat fiyatları da vatandaşlara göre et fiyatlarını aratmıyor. Erzurumlu ailelerin bakliyat tüketiminin en başında ise pirinç geliyor.

5 kiloluk pirinç fiyatı günümüzde yaklaşık 40 lira iken, bunu takip eden bulgurun fiyatı 15 lira, devamında 11 lira 75 kuruş lira ile yeşil mercimek geliyor. Fasulye, nohut, makarna, kırmızı mercimek, un, salça gibi ürünlerde yüksek fiyatlarla dikkat çekiyor.

Erzurum’un olmazsa olmazlarından olan çayın kilosu ise yaklaşık 16 liradan başlarken,  en pahalı çay markası da 24 lira 90 kuruşla raflardaki yerini alıyor. Çayını şekerli seven vatandaşlar şekerin kilosuna da 7 liraya kadar ödediği gözlendi. Tüm bunların yanında temizlik ürünlerinde ise fiyatlar 150 lira civarında tuttuğu hesaplanırken, bu ürünlerin başında deterjanlar, sabunlar, şampuanlar yer alıyor.

“Peki fiyatlar neden bu şekilde yüksek” diye soran alıcılara, satıcıların sebepleri çok. Satıcılar, gerek tarımın az olması, gerek artan ithalat oranı, gerek kış şartları, gerekse doların fiyatları etkilediğini belirttiler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri