bykşhr
31 Mayıs 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Göçerler Erzurum yaylalarına henüz yanaşamadı

Göçerler Erzurum yaylalarına henüz yanaşamadı

15.05.2019 10:34 12 14 16 18 yazdır
Her yıl yüzlerce göçerin uğrak noktası olan Erzurum yaylaları bu yıl sezonu açamadı. Hayvancılıkla ilgilenen göçerler ve köylüler karların erimemesi ve soğuk havaların sürmesi nedeniyle yaylalara çıkamıyor.
Göçerler Erzurum yaylalarına henüz yanaşamadı


Yaylaları ile de hayvancılık alanına özellikle katkı sunan Erzurum bu sezon istenileni veremedi. Özellikle yüksek yaylarda karların erimemesi nedeniyle hayvanlarını otlatmak için getiremeyen göçerler şehrin hayvancılık potansiyelini düşürmüş durumda.

Ekonomik kalkınmanın büyük oranda hayvancılığa dayandığı Erzurum’da hayvan besicileri soğuk havalardan ve karların erimemesinden olumsuz etkilenmeye başladı. Köylerde ot ve saman stoklarının bitmek üzere olduğu bu günlerde havaların ısınması ve hayvanların yaylalara götürülmesi bekleniliyor.

Hayvanların otarmak üzere doğaya sürülmesi için havaların biran önce ısınması ve otak alanlara gidilmesi gerektiğini vurgulayan köylüler “elimizdeki otlar bitmek üzere ve biz hala hayvanlarımızı doğaya süremedik. Bu durumda kış aynın ağır şartları bizleri olumsuz etkiliyor.

Havaların ısınmasını ve hayvanlarımızı yaylalara götürmeyi umuyoruz. Çünkü oldukça fazla ot ve saman satın alıp hayvanlarımıza yedirdik. Artık hayvanlarımızın bu aydan sonra dışarıda otluyor olması gerekiyor. Bunu bekliyoruz ve İnşallah bir hafta için karların hızlı bir şekilde eridiğini görürüz. Son yağan kar çabucak eriyecektir elbette ama güneşli ve sıcak günlerin hızlı gelmesi bizlere olumlu yansıyacaktır” dedi.

Ot ve saman stoku tükenmiş durumda

Ahır hayvancılığının sürdürülmeye çalışıldığı Erzurum’da kış aylarında hayvanlara yedirilmek üzere stok edilen ot ve samanlar tükenmek üzere. Karlı günlerin stoklarla birlikte son bulmasının hayvancılık yapanlar için umut edilen bir durum olduğunu dile getiren Çat ilçesine bağlı köylerdeki hayvancılar “eğer kar yağışı sürer de elinizde otunuz kalmaz ise bu durumda büyük bir zararın kapınızda olduğunu bilirsiniz. Bu anlamda ne fazla ne eksik olacak şekilde ot ve saman stoklarının yapılmış olması gerekiyor. Ama her iki durumda da kar yağışının istenilen aylarda son bulması gerekiyor.

Hayvanların doğaya erkenden götürülmesi hayvancılık yapanlar için önemlidir. Eğer kapalı sistem besicilik yapacaksanız mevsimlerle pek işiniz olmaz ama bizler mevsimlik ahır hayvancılığı yapıyoruz. Yani bizler için kar yağışının son günü çok önemli.

Erzurum’da bu yıl sulak alanlar bol olacak ama ot için henüz bir şey söylenemez. Çünkü güneşli ve sıcak günlerin yoğun olması gerekiyor. Hayvancılığın geliştirilip desteklenmesi için özellikle bu aylarda hayvancılıkla geçimini sağlayan insanların ziyaret edilmesi gerekir. Bu aylarda hayvancılığın nasıl gelişeceğini öngörebilirsiniz. Fiyatlar ortalama bu aylarda belli olur. Çünkü çoğu besici ekstra ot almak zorunda kalabiliyor ve bu da fiyatlara olumsuz yansıyor” diye belirtti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri