23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Güvercinler Lala Paşa meydanını terk ediyor

Güvercinler Lala Paşa meydanını terk ediyor

12.03.2019 09:34 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’un en gözde noktalarından birisi olan Lala Paşa Camii Meydanı güvercinlere sahip çıkamıyor. Yem bulmakta zorlanan güvercinler çareyi güzel görüntü sergileyebilecekleri meydandan kaçmakta buluyorlar.
Güvercinler Lala Paşa meydanını terk ediyor

Kasım Akan-Erzurum YeniGün Gazetesi


Bir zamanlar güvercin sürüsünün güzel görüntü sergilediği Lala Paşa Camii avlusu şimdilerde unutulmuş durumda. Özellikle İstanbul’da bulunan camilerin avlusunda oluşan görüntünün Erzurum’da da sağlanabileceğini düşünen vatandaşlar “kuşların cami avlularında yem bulabilmesi onların güzel görüntüler sergilemesini sağlar. Şehrimizin böyle bir kültürü meydanlarda oluşturabilmesi gerekiyor. İnsanlar kuşlara yem vererek onların bu meydanlarda tıpkı İstanbul’da olduğu gibi özel görüntüler sergilemelerini sağlamak gerekiyor. Lala Paşa Meydanı bu anlamda özellikle üzerinde durulması gereken bir noktadır. Yem noktaları oluşturularak kuşların meydanda kalması sağlanmalıdır” diye konuştular.Güvercinler azalıyor

Erzurum’un ve ülkemizin bilinen kuş türlerinden olan güvercinler yem bulabildikleri noktalardan uzaklaşmıyorlar. Özellikle tarihi noktalarda yığılan bu kuş türleri insanlara alıştıklarında dinlendirici özellik sağlıyor. Gün geçtikçe şehir merkezlerinden kaçmak zorunda kalan güvercinler aynı zamanda sayısal olarak da azalıyorlar. Güvercinlerin belirli bir plan çerçevesinde yemlenip tarihi noktalarda zaman geçirmelerini sağlamak gerektiğini dile getiren vatandaşlar “eğer güvercinlerin yem bulabilmesini sağlayabilirsek şehrimize farklı bir hava katarlar. Hem şehrimizin tarihi noktaları kuşların bu eşsiz görüntüsüyle güzelleşmiş olur hem de kuş sayısını arttırmış oluruz. Sonuçta bu kuşlar yem bulamadıkları için ölüyorlar. Bizim şehrimiz de soğuk olduğu için onların daha da azalması içten bile olmaz. Bu anlamda güvercinlerimize yem sağlayıp onları şehrimizin güzelliğine katmalıyız. Hem belediyelerimiz hem de vatandaşlarımız kuşlara bilinçli bir şekilde davranıp onlara yem vermeliler” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri