22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Hacı Bekirzade Konağını el mi değişti

Hacı Bekirzade Konağını el mi değişti

06.11.2018 09:12 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da yüksek katlı beton binaların arasında sıkışmış olan tarihi Hacı Bekirzade Ağa Konağı, tarihi yapı olduğunu hissettiremiyor. Ayrıca her gün binlerce vatandaşın gidiş güzergâhında bulunan konak bir başka aile tarafından mı satın alındı sorusu dil
Hacı Bekirzade Konağını el mi değişti

Erzurum’da yüksek katlı beton binaların arasında sıkışmış olan tarihi Hacı Bekirzade Ağa Konağı, tarihi yapı olduğunu hissettiremiyor. Ayrıca her gün binlerce vatandaşın gidiş güzergâhında bulunan konak bir başka aile tarafından mı satın alındı sorusu dillerde dolanmaya başladı.

Erzurum’da şehir merkezinde bulunan ve yanından geçen herkese soru işareti oluşturan konak restore edildiği halde tanıtılamıyor. Özel mülk konumunda olan konak dış görünüşü itibariyle vatandaşlarda merak uyandırıyor. Yıllar önce etrafında beton binaların yapılmasına müsaade edilen konak, Erzurum’da Batı Barok ve Avrupa kültürünü yansıtan tek eser olma özelliğini de taşıyor.

Erzurum’da çok sayıda tarihi yapı bulunurken, bu yapılardan farklı özelliklere sahip olan Hacı Bekirzade Konağı restore edilmesi dışında tanıtımı yapılamıyor. Konağın etrafında birçok beton bina bulunurken, bu binalarında kamulaştırılarak yıkılması ve tarihi eserin gün yüzüne çıkarılması bekleniyor. Ön cephesinde bulunan kitabesi ve tapu kayıtlarına göre 1908 yılında yapılan Hacı Bekirzade Ağa Konağı’ın özellikle çatısında sorun bulunurken, kış mevsiminde her kar yağışı sonrasında küreklerle damındaki karlar küreklerle yere atılıyor. Bu bağlamda Yakutiye Belediyesi’nin Murat Paşa Camiinin etrafında başlattığı çalışmaların tarihi konağı da kapsayacak şekilde genişletilmesi ile birlikte konağın daha uzun ömürlü olması için sağlandı.

Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon ve Statik Raporunda Hacı Bekirzade Konağı hakkında çarpıcı bilgiler veriliyor. Hacı Bekirzade Ağa Efendi Konağının çok katlı yeni yapılaşmanın arasında tekil bir örnek olarak kaldığı belirtilirken, ön cephesinde bulunan kitabesi ve tapu kayıtlarına göre binanın 1908 yılında yapıldığı kaydediliyor. O tarihten günümüze kadar Hacı Bekirzade Ağa Efendinin ailesi tarafından konut olarak kullanıla geldiği belirtilen konak hakkında şu ifadeler yer alıyor: “1916-1918 Rus işgali sırasında Rusların karargâh olarak kullandığı konak işgal sonrası, sonraki dönemlerde ise sürekli konut kullanımını sürdürmüştür. Ev iki ana kısımda incelendiğinde ön kısmının çok fazla değişiklik geçirmeden günümüze kadar geldiği buna karşın daha ihmal edilmiş olan arka kısmının çatısının değiştiği ve mimari elemanları kısmen kaybettiği göze çarpmaktadır.

Konağın mimarisi bölgede özel konumunu belirlemiş

Konak geleneksel Erzurum konut mimarisi özelliklerini göstermekle beraber, Erzurum'da örneğine az rastlanır bir taş işçiliğiyle süslü doğu cephesiyle öne çıkmaktadır. Ampir ve Barok tarzı uygulanan konak genel olarak üç kısımdan oluşmaktadır. Bir, girişte bulunan taş kaplı sofa ve etrafındaki odalar. Bu sofa yine zemini taş kaplı olan koridorumsu bir mekânla arka bahçeye bağlanmaktadır. İki, giriş sofasına açılan odaların güneybatıda konumlanmış olanından geçilerek ulaşılan, geleneksel Erzurum evlerinde Tandır evi olarak adlandırılan mekân olduğu düşünülen, yine taş kaplı sofa ve etrafındaki odalar ki bu odalar arasında hamam da bulunmaktadır. Üç, arka bahçeye açılan koridora bağlı, konağın kuzeybatısında konumlanmış olan ve ev sahiplerinin hizmetli mutfağı olarak inşa edildiğini belirttiği kısım. Konak geleneksel Erzurum evleri yapım tekniğine uygun bir şekilde inşa edilmiştir. 70-85 cm kalınlığındaki taş duvarlar belli aralıklarla yatay ahşap hatıllarla birbirine bağlanmıştır. Taş duvarlar pencere ve kapı yanları dâhil köşelerde kesme, orta kısımlarda ise moloz yığma sistemiyle inşa edilmiştir. Binanın taş duvarlarıyla ilgili  statik bir sorunu bulunmuyor. 

Konak satıldı mı?

Geçtiğimiz aylarda konağın önüne asılan satılık afişiyle vatandaşların merakına konu olan konağın satılıp satılmadığı belirsizliğini koruyor. Yüz yılı aşkın süredir Hacı Bekirzade ağanın ailesine ait olan konak şimdilerde başka bir aileye mi satıldı net olarak bilinmiyor.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri