bykşhr
17 Haziran 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Hava kirliliğine ‘çok özel’ çözüm

Hava kirliliğine ‘çok özel’ çözüm

11.01.2019 09:08 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da hava kirliliğine neden olan kalitesiz katı yakıt tüketimi önümüzdeki yıldan itibaren tarihe karışacak.
Hava kirliliğine ‘çok özel’ çözüm


Erzurum’da hava kirliliğine neden olan kalitesiz katı yakıt tüketimi önümüzdeki yıldan itibaren tarihe karışacak. Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum’da dar gelirli ailelere dağıtılan kömürlerin sebep olduğu hava kirliliğinin artık sorun olmaktan çıkacağını müjdeledi. Vali Memiş, “Erzurum’da dağıtılan kömürlerin aslında Türkiye genelinde dağıtılan kömürlerden hiçbir farkı yok. Fakat sorun şu ki, Erzurum’daki hava inversiyonu yüzünden bu kömürler hava kirliliğine sebep olabiliyor” diye konuştu. Vali Memiş, önümüzdeki yıldan itibaren Erzurum’da dağıtımı yapılacak olan kömürlerin çok daha nitelikli olacağını belirterek, “Bu yıl için yapacak bir şey zaten yoktu, kömürler dağıtılmıştı. Fakat önümüzdeki yıl dağıtılacak olan kömürler, partikül ve duman oranları açısından çok daha nitelikli olacak” ifadelerini kullandı.

 

VALİ MEMİŞ BAKAN KURUM’LA GÖRÜŞTÜ

Erzurum’daki hava kirliliği ve özellikle de akşam saatlerinde yoğunluk kazanan duman kokusu sebebiyle harekete geçtiğini ve konuyu Çevre Bakanlığı’nın gündemine aldırdığını dile getiren Vali Memiş, “Sayın Bakanımızla bu konuda bir araya geldik. Kömürün Türkiye genelinde dağıtımı yapılan kömürle aynı olduğunu, fakat Erzurum’daki hava inversiyonu yüzünden bu kömürün kirliliğe neden olduğunu Sayın Bakanımıza anlattık. Sayın Bakan da, bu yıl için artık yapılacak bir şey olmadığını, fakat önümüzdeki yıl için Erzurum’a özel bir adım atılabileceğini ifade etti. Yani önümüzdeki yıl Erzurum’da dağıtımı yapılacak olan kömürler, her yıl dağıtılan kömürlerden çok daha kaliteli ve verimli olacak. Böylece hava kirliliği sorunu büyük oranda çözülmüş olunacak” şeklinde konuştu.

 

VALİ MEMİŞ: İSTİŞARE ÇOK ÖNEMLİ

Öte yandan şehrin sorunlarını çözüme kavuşturma noktasında istişareye her zaman açık olduğunun altını çizen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Ben istişareye önem veren birisiyim. Şehrimizin sorunlarını çözmek için hepimiz ele ele verelim, bir araya gelelim, konuşalım, tartışalım, birbirimize danışalım. Böyle bir süreçten ancak güzellik doğar. Fakat dedikodu gibi bir mekanizmanın karşısında olacağımı da belirtmek isterim” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri