27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Havalar soğudukça balık ucuzluyor

Havalar soğudukça balık ucuzluyor

13.02.2020 10:02 12 14 16 18 yazdır
Son yılların en kısır dönemini geçiren balık sektörü havaların soğumasıyla birlikte nefes almaya başladı. Özellikle havaların soğuması balık çeşidini hem arttırdı hem de fiyatlarda ucuzluk oluşturdu.
Havalar soğudukça balık ucuzluyor

Kasım AKAN-ERZURUM YENİGÜN

Son yılların en kısır dönemini geçiren balık sektörü havaların soğumasıyla birlikte nefes almaya başladı. Özellikle havaların soğuması balık çeşidini hem arttırdı hem de fiyatlarda ucuzluk oluşturdu.

Balık piyasasının en zor dönemlerden geçtiği 2019 yılı yavaş yavaş toparlanma sürecine girdi. Balık avlama yasalarının daha sıkı denetlenmesi ve bilinçlenme eğitimlerinin balık çeşidine ve balık bolluğuna direkt etki ettiğini dile getiren balıkçılar önümüzdeki sezonun daha dolu geçeceğini umut ediyorlar.

Kırmızı et ve beyaz etin uçuk rakamlara çıkmasıyla birlikte balık ucuzluğunda gözü olan vatandaşların rahatça balık satın aldıklarını dile getiren balıkçılar “balık sezonu şükür başladığı gibi gitmedi. İlk dönemlerde balık bulmakta zorlanıyorduk ama havalar soğudukça tezgahlarımız dolup taşmaya başladı. Bu durum fiyatlara da etki etmeye başladı.

Fiyatlar ucuzlayınca vatandaşlar bol bol balık almaya ve tüketmeye başladılar. Bu durum bizleri de memnun ediyor. vatandaşlar bol balık alınca bizlerde piyasaya endeksli olarak balık pazarından daha fazla balık getirmeye başlıyoruz. Biz balıkçılar için soğuk havalar bereket anlamına geliyor. Denizlerimiz soğudukça balıklar avlanmaya müsait oluyorlar” diye konuştular.

Yasaklar meyvesini vermeye başladı

Balık avlanma yasalarının denetlemeler sonucunda meyvesini vermeye başladığını ve bu düzenlemelerin hiç aksatılmadan yerine getirilmesi gerektiğini dile getiren balıkçılar “balık yasaları balık avlanmalarını konu alıyor ve denizlerin bereketini koruma üzerine yürütülüyor. Bu düzenlemelerin gelecek nesiller için çok anlamlı olduğunu görüyor ve biliyoruz. Bu nedenle sadece bugünü değil yarınlarımızı da düşünmek ve temellendirmek zorundayız.

Denizlerimizin bereketini koruyan denetlemelerin hiç fire vermeden yürürlükte olması balık tüketen vatandaşlar içinde büyük avantaj sağlıyor. Hem bol hem de ucuz balık tüketmek isteyen vatandaşlar için balık avlama yasalarının hiç aksatılmadan sürdürülmesi ve korunması hayati önem arz ediyor. tezgahlarımız bugün balıkla süsleniyorsa bu mevcut yasaların uygulamaya konulmasıyla ilgilidir. Bu yasaların ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlamış ve görmüş oluyoruz” şeklinde belirttiler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri