21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Hazan Mevsimi renk vermeye başladı

Hazan Mevsimi renk vermeye başladı

16.10.2020 12:13 12 14 16 18 yazdır
Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ağaçlar yapraklarını dökmeye başlarken, bazıları bu manzarayı fotoğraf çekerek değerlendirirken, temizlik görevlileri ise adeta yaprak süpürme nöbeti tutuyor.
Hazan Mevsimi renk vermeye başladı

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ağaçlar yapraklarını dökmeye başlarken, bazıları bu manzarayı fotoğraf çekerek değerlendirirken, temizlik görevlileri ise adeta yaprak süpürme nöbeti tutuyor.

Erzurum’da sararan yaprakların son günlerde düşmesi ve yağışların başlamasıyla birlikte kendisini hissettirmeye başladı. Rüzgarın da etkisiyle yerlere düşen sarı yapraklar, bazı yerlerde, zemini adeta sarıya boyuyor. Sonbaharın bu vazgeçilmez manzarasını fırsata çevirmesini bilenler, gerek cep telefonlarıyla, gerekse fotoğraf makineleriyle çektikleri fotoğraflar ile bu manzarayı ölümsüzleştiriyor. Temizlik ekipleri ise bu sonbaharın bu manzarasıyla adeta yaprak nöbeti tutuyor. Düşen yaprakları süpüren temizlik işçileri, neredeyse tüm günlerini yaprak süpürerek geçiriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntüleriyle etrafa yayılan yapraklar, tarihi kent Erzurum’da artık kış mevsiminin gelmeye başladığını gösteriyor. Halk arasında Hazan mevsimi olarak adlandırılan sonbahar yaprakları sarı ve kızıl renkleriyle şehre hüznü de birlikte getirdi.

Sonbaharın gelişi, yaprakların dökülmesi ve doğanın en güzel ve romantik anlarının yaşandığı bu dönemde mevsimin doyasıya yaşanması ise kent merkezinde mümkün görünüyor. Bol ağacın olduğu kent merkezinde her yaprak farklı renkle birlikte dalından düşmeye başladı. sonbahar mevsiminin duygusal ve özel bir mevsim olduğunu ifade eden vatandaşlar “ bu mevsimde bolca dışarda olmak ve doğayı takip etmek gerekiyor. doğanın nefes alış verişini izlemek için büyük şans olan bu dönemin duygusal geçmesi ise normal olarak karşılanmalıdır. Her mevsim gibi sonbahar mevsimi de yeni bir hayatın hazırlayıcısı konumundadır. Doğanın ve güzel hayatın özel oluşunu herkesin hissetmesini ve yaşamasını istiyoruz. doğanın eşsiz değişimini izleyerek yeni mevsime geçişin hazırlıkları da şimdiden başlamalıdır” ifadelerine yer verdiler.

Ummalı çalışmalar başladı

Sonbahar ayında sararan yapraklar dalından koparak kaldırım ve yollarda kirliliğe neden oluyor. belediye çalışanları ve vatandaşlar sonbahar ayı nedeniyle yaprak temizleme mesaisi yapıyor. Gün boyu şehrin temizliğinin yanı sıra kaldırım ve yollardaki yaprakları temizleyen işçiler, temizliğin kar düşünceye kadar ya da ağaçlarda yaprak tamamen bitinceye kadar devam edebileceğinin altını çizdi. Yaprak temizlemenin zor iş olduğunu ve bu temizliğin sonbahar dönemi boyunca sürdüğünü ifade eden belediye emekçileri “ temiz çevre için çalışmalarımız hızlanmış durumda. yaprak dökümünün hız kazandığı bu süreçte elimizi hızlı tutup yaprakların kirli görüntüsünü ortadan kaldıracağız. Bu dönemde ağaçların zorluk çıkardığı doğrudur fakat çok da güzel görüntüler oluşturuyorlar. Bu doğrultuda bizler temizliğimizi yaparken vatandaşlar da eşsiz görüntülerden faydalanmalıdır.

Önümüzdeki günlerde biraz daha yoğun yaprak dökümü olacağı belli olduğu için bizler de ona göre hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Şimdiden daha temiz çevre için kollarımızı sıvamış durumdayız. Vatandaşların da bu mevsimi yaşaması ve güzellikleri görmesi gerekiyor. Doğanın eşsiz değişimini gözlemlemek için güzel bir vakit olduğunu söylemek gerekiyor” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri