24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Helal olsun SİZLERE!

Helal olsun SİZLERE!

13.05.2019 09:21 12 14 16 18 yazdır
8 ay içerisinde 40’a yakın köy okulunda binlerce çocuk için tiyatro oyunu sergileyerek rekor kırdılar.
Helal olsun SİZLERE!

 

Yakutiye Halk Eğitim Merkezi Eğitmeni Ferhat Raşit Kına, “Geride bıraktığımız 8 ay içerisinde 40’a yakın köy okulunda binlerce çocuğa çocuk tiyatrosu sergileyerek rekor kırdık” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın daha önce ilan ettiği "2019 Gönüllülük Yılı" en aktif gönüllü ekibini Erzurum’da kurduklarını kaydeden Kına, üniversite öğrencilerine dahi tiyatro eğitimleri verdiklerini kaydederek, bir gönüllülük seferberliği başlattıklarını dile getirdi.

Halk Eğitim Merkezi ve Yakutiye Gençlik Merkezi olarak açtıkları tiyatro kurslarında 65 üniversite öğrencisine tiyatro eğitimi verdiklerini dile getiren Ferhat Raşit Kına, “Kurs sonucunda hazırlamış olduğumuz çocuk oyunu ve bir adet yetişkin oyununu sergiledik. Fakat bu yıl ''köy çocuklarına destek'' isimli bir kampanya paylaşarak kitap ve oyuncak topladık Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yüzlerce oyuncak ve binlerce kitap topladık. Topladığımız bu kitap ve oyuncakları uzak-yakın demeden onlarca köy okuluna ulaştırdık. Tamamıyla gönüllülerden oluşan ve içlerinde hukuk, tıp ve öğretmenlik gibi bölümlerden gelen öğrencilerimizle Türkiye'nin en aktif gönüllü tiyatro grubuna sahip olduk. Ekibimle beraber devletin ulaşım hariç hiçbir imkânını kullanmadan Erzurum ilinin tüm ilçelerine en ücra köylerine ulaştık. Gittiğimiz okullarda çocuk tiyatrosu, animasyonlar ve drama dersleriyle güzel bir etkinlik yaşattık çocuklara… Bu yıl yaz-kış demeden, uzak-yakın tüm köylere gittik; örneğin Karayazı’ya bağlı Kayalar köyü ve Şenkaya’ya bağlı Çamlıalan’da etkinliklerimiz oldu” diye konuştu.


Yaptıkları çalışmaların tüm gençlere örnek olmasını isteyen Ferhat Raşit Kına, “Gittiğimiz her köyde öğrencilerim farklı bir tecrübe kazandı. Köy halkının yakın ilgisi, soba, köy yaşantısı, zorlu yaşam şartları, tüm ekibime hayat tecrübesi oldu ve doğunun zorlu şartlarının güzelliklere de vesile olmasını sağladık” dedi.

 

EKİBİN 8 AY İÇERİSİNDE ULAŞTIĞI OKULLAR

Ekim ayında Kayalar İlkokulu (Karayazı), Atatürk İlkokulu (Karayazı), Gökçe Şeyh İlkokulu (Çat), Çiğdemli Köyü İlkokulu’na (Aziziye) gidildi. Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu ile çalışıldı. Kasım ayında Karafatma İlkokulu (Aşkale), Üzengili Köyü İlkokulu (Karayazı), İstanbullular Vakfı Aşağıcanören İlkokulu’na (Aziziye) gidildi. Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu ile çalışıldı. Aralık ayında Alagöz İlkokulu (Horasan), Hasankale ilkokulu (Pasinler), Hasankale Ortaokulu (Pasinler), Sığırlı İlkokulu’na (Palandöken) gidildi. Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu ile çalışıldı.

Ocak ayında Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu ile çalışıldı. Şubat ayında Erzurum Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne (Yakutiye) gidildi. Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu ile çalışıldı. Mart ayında Narman Açık Ceza İnfaz Kurumu (Narman), Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu (Dumlu), Şair Nefi Ortaokulu (Yakutiye), Edip Somunoğlu İlkokulu (Yakutiye), Bardakçı Köyü İlkokulu (Çat), Başçakmak Köyü İlkokulu (Aziziye), Pasinler Merkez Ortaokulu (Pasinler), Çamlıalan Ortaokulu (Şenkaya) ve Palandöken Anaokulu’na (Palandöken) gidildi. Palandöken Zübeyde Hanım Anaokulu (Palandöken), Uzundere Merkez Okulları (Uzundere) ve Hınıs Merkez Okulları’na gidildi ve Afganlar grubu ile çalışıldı.

 

KAPISI ÇALINMADIK OKUL BIRAKILMADI

Nisan ayında Emrecik İlkokulu (Aziziye), Hilalkent 125. Yıl Ortaokulu (Yakutiye), Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Anaokulu (Yakutiye), Tatbikat İlkokulu (Yakutiye), Maksut Efendi Ortaokulu (Palandöken), Vali Hafız Paşa İlkokulu (Yakutiye), Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu (Palandöken) Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu (Yakutiye), Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu (Yakutiye), Sakıp Efendi İmam Hatip Ortaokulu (Yakutiye), Yoncalık Köyü İlkokulu (Aziziye), Başköy İlkokulu’na (Çat) gidildi. Sevgi Evlerine Tortum Merkez Okulları (Tortum) ve Tekman Merkez Okullarına gidildi. Mayıs ayında Necmi Çakıcı ve Muhlis Koçal İlköğretim Okulu’na (Aziziye),Pasinler Taşağıl köyüne gidildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri