22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Her sağlıklı kişi engelli adayıdır
Her sağlıklı kişi engelli adayıdır

Her sağlıklı kişi engelli adayıdır

23.08.2015 18:10 12 14 16 18 yazdır
Yaklaşık 55 bin engellinin bulunduğu Erzurum'da Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral ile engellilerin yaşadıkları sıkıntıları konuştuk.

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Her sağlıklı kişi engelli adayıdır

Yaklaşık 55 bin engellinin bulunduğu Erzurum'da Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral ile engellilerin yaşadıkları sıkıntıları konuştuk. Meral, engellilerin fiziki iyileştirmelerin yetersizliği nedeniyle eve mahkum olduğuna ve toplumda engelli bilinci bulunmadığına değindi.

Engelli vatandaşların daha rahat bir ortamda hayatlarını sürdürebilmeleri için eğitim, sağlık, erişebilirlik ayrımcılığa uğramama gibi hususlar üzerinde daha fazla durulması gerektiğini vurgulayan Meral, bu hayatta engelli bireylerinde olduğunu ifade etti.

Erzurum'da engellilerin yaşadığı sorunlar nelerdir?

5378 sayılı Engelliler Kanununa geçtiğimiz aylarda torba yasa ile birlikte yeni maddeler eklendi. Türkiye'de bulunan 10 milyonun üzerindeki engelli vatandaşın hayatını değiştirecek çeşitli düzenlemeler içeren yasa engellilerin şehir içi ve şehirlerarası ulaşım, iş, sigorta pirimi gibi birkaç alanda yapılacak iyileştirmeleri gündeme getirdi. Dernek başkanı yapılan bu düzenlemelerin uygulamada yetersiz olduğunun ısrarla üstünde duruyor. Toplu taşıma araçları, kaldırımlara çıkış için yapılan engelli rampaları, kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan değişikliklerin baştan savma ve yetersiz olduğunu ifade ediyor. Kaldırımlara geçişte kullanmaları için yapılan rampaların sadece yapılmış olsun diye yapıldığını söylüyor. Rampaların Türk Standartları Enstitüsünün %8'lik eğim şartına kesinlikle uymadığını engellilerin bunları kullanmasının zor olduğunu dile getirerek bir başka noktaya engelli rampalarının önüne araç park eden sürücülere değiniyor. Araç sürücülerinin bu konuda çok duyarsız olduklarını dile getirirken vatandaşlardan bu konuda duyarlılık bekliyor. Engelli rampasının önüne park eden bir araç görenlerin 155'e ihbarda bulunmalarını istiyor.

Sokaklarda hiç engelli göremiyoruz neden?

1992 yılında Birleşmiş Milletler, aldığı bir kararla 3 Aralık gününü "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan etti. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'i yani 1 milyar insan çeşitli engellilik durumuna sahip. Erzurum'da ise yaklaşık 55 bin engelli mevcut. Bu oranı sokaklarda görmek pek mümkün değil. Çünkü engelliler zaruri olmadıkça sokağa çıkamıyor veya çıkmak istemiyor. Buna engelli ailelerinin utanması ya da engelliler için yapılan fiziki iyileştirmelerin yetersizliği gibi faktörler neden oluyor. 

Yasaları uygulayan kurum var mı? Bina ve sokaklarda ne gibi değişiklikler yapılmalı?

Engelli yasasına eklenen yenilikler kurumlara bazı sorumluluklar getirdi. Buna göre engellilerin rahatlıkla ilerlemesi için hissedilebilir sarı yol, girişlere rampa, asansöre ulaşım kolaylığı gibi değişiklikler yapılması zorunlu hale geldi.  Başkan bu değişiklikleri tam manasıyla gerçekleştiren kurumun yalnızca Erzurum Havaalanı olduğunu belirtti. " Erzurum Havaalanında yapılan iyileştirmeler hem kanunun getirdiği standartlara hem de biz engellilerin kullanımına uygun. Değişiklikleri yaptıktan sonra bizi davet ettiler. Bizzat gidip yerinde denetlememizi amacına uygun yapıp yapmadıklarını eksikliklerini ifade etmemizi rica ettiler. Onlar yasanın getirdiği zorunlulukla değil insani ve vicdani sorumlulukla hareket ettiler." diyerek diğer kurumların bunu örnek almaları gerektiğini söyledi. Havaalanı yönetiminin bu konuda gösterdiği hassasiyeti hastane yönetimlerinin göstermediğini başına gelen bir olayla anlattı. "Geçenlerde Bölge Eğitim Hastanesine gittim. Hastanenin girişinde başlayan hissedilebilir sarı yollar belli bir noktadan sonra bitti. Yolun sonrası yoktu. O yolların yapılma amacı engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan kendi işlerini yapabilmesi zaten. Yapılması gereken değişiklikler büyük bütçeler gerektirmiyor. Normal insanlar için bir şeyler yapılıyorsa engelliler içinde yapılmalı. Çünkü bu hayatta bizde varız. "

Sadece tek bir gün hatırlanmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Meral, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde hatırlanmalarının problemlerine çözüm olmadığını, yapılanların görsellikten öteye gidemediğini, verilen sözlerin havada kaldığını söyleyerek sitemini dile getiren başkan engelliler için yapılan yasaların düzenlemelerin yerine getirilmesini istiyor.  870'e yakın üyesi olan derneğin bir başka mücadele verdiği alanda engellilerin sokağa çıkmasını sağlamak. Engellileri eve, toplum ve ailelerinin mahkum ettiğini dile getiren başkan buna neden diğer faktörlerinde yanlış araç parkları rampaların yüksekliği, yollarda ki levhalar, esnafın kaldırıma bıraktıkları eşyalar olduğunu belirtiyor.

Son yıllarda bu konuda bir farkındalık oluşmadı mı?

Evet, tabi ki eski yıllara göre ciddi bir farkındalık var ama bu konuda bile ayrımcılık yapılıyor. Batı ile doğu arasında ciddi uçurumlar var. Metropol kentlerde bir engellinin kendi başına yaşayabilmesini sağlayan birçok olanak varken Doğu'da maalesef bize reva görülen 'gidin evinizde yaşayın' oluyor. Bunu yaptıkları ile söylüyorlar.

Engelli parkları açıldı. Buna ne diyorsunuz?

Biz buna karşıyız, neden bizi tek bir parka mahkûm ediyorlar? Neden bizde normal insanların gittiği parka gidemiyoruz? Alın size ayrımcılık. Bir park inşa edilirken engellilerde düşünülmeli. Eğer parktaki gibi her yaşam alanını ayırırsanız bizi zaten toplumdan koparmış, dışlamış olursunuz. Biz siyasilere haklı taleplerimizi her seferinde iletiyoruz. Seçmen olarak bizi engelli diye ayırmıyorlar. Bugün Türkiye'de 13 milyon Erzurum da 60 bin engeli insan var. Bunun % 40'ı çocuk, bakın nüfusun kaçta kaçına tekâmül ediyoruz. Ama biz hakkımızı bağıra çağıra alıyoruz. Hiç kimse bize altın tepside bir hizmet sunmuyor.

Mecliste engellileri temsil eden var mı?

Bu kentte derdimizi anlayan yok, bizi dikkate alan yok. Bugün siyaset yolu ile biz bu soruna çare arıyoruz, eğer 'size gerek yok' derlerse bizimde onları Allaha havale edip gitmekten başka çaremiz yok. Bugün bizim derdimizi anlayan bir tek Aziziye Belediye Başkanı var. Bize Ankara sıcak bakıyor. Bürokrasi sıcak bakıyor ama yerelde ciddi ayak oyunları oynanıyor. Ben şunu merak ediyorum, bizim üzerimizden ayak oyunu oynayanlar Mahkeme-i Kübra da nasıl hesap verecekler, orada nasıl ayak oyunu yapacaklar? Biz kimseden sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz, hepsi bu. 13 milyon engellimiz var. Buradan yola çıkarsak 14 tane engelli vekil Mecliste olması gerekiyor, oysa rakam yalnızca üç. Biz engelliler olarak çok geniş bir aileyiz, bizde parti ayrımı, fikir ayrımı yok. Bizi kimse bölemez. Belki Allah bizim bazı uzuvlarımızı aldı ama bizlere öyle akıllar verdi ki hamdolsun bu akıllar ile biz tüm engelleri aşarız.

Yetkililerden isteğiniz nedir?

Bizler, insanca ve onurlu bir yaşam istiyoruz. Engelsiz bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Buna olan inancımızla bütün vatandaşlarımızı, eşit ve insan onuruna yaraşır bir yaşam mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz. Ve tekrarlıyoruz ya hepimiz engelliyiz, ya hiç birimiz.


Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.