23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Samet ÖZÜNAL > HOOOP!.. ŞİMDİ ORADA DUR BAKALIM!..
Samet ÖZÜNAL

HOOOP!.. ŞİMDİ ORADA DUR BAKALIM!..

07.12.2017 10:49 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Samet ÖZÜNAL
Hatırlarsınız... Merhum Halk Ozanı Aşık Yaşar Reyhani ile ilgili olarak bir-iki satır karalamıştık dün... Mealen demiştik ki: ''Değerlerimize sahip çıkmıyoruz, ama kıymetlerini onları kaybettikten sonra anlıyoruz...'' Elektronik posta adresimize konuyla ilgili olarak bir mail ulaştı akşam saatlerinde... Şöyle demiş okurumuz: ''Aşık Reyhani vefat edeli 11 yıl oluyor ama sadece son birkaç yıldır adına çeşitli anma programları yapılıyor... Büyük Usta'yı ondan önce niye aklınıza getirmiyordunuz?..'' Bu sadece yazdıklarından bir paragraf... Neler neler yazmıştı, bir görseniz!.. Gazeteciliğimizi sorgulamaktan tutunuz da, Aşık Reyhani'ye dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz'un verdiği ev sözü- nün tutulmadığı iddiasına kadar... Şimdi... Bu şehirde gazeteciliğimizi eleştiren ya da eleştirecek olanlar kimlerdir, biliyor musunuz?.. BİR: Bizimle boy ölçüşemeyenler!.. 
İKİ: Akıldan, beyinden ve kabiliyetten yoksun olanlar, ilaveten yazdıklarımızı anlamak için vü- cutlarının farklı uzuvlarını kullananlar..
ÜÇ: Bu şehrin sahip olduğu değerlerin tümüne her fırsatta vurgu yapan gazetenin YENİGÜN; kalemini bu yönde kullanan sınırlı sayıdaki gazeteciden birisinin de, naçizane şahsımız oldu - ğunu bilmeyenler... Peki, bu zatı muhtereme nasıl bir cevap verdik dersiniz?.. Onu da anlatalım: Aşık Yaşar Reyhani'nin hatırlanması ve adına kesinlikle anma programları organize edilmesini tavsiye ettiğimiz dönemlere ait haberleri... Veee... Bu tavsiyelerimize rağmen Aşık Reyhani'yi unutan yerel yöneticileri yerden yere vururcası- na yazdığımız haberlerle yorumları tek tek postaladık adresine... Niye?.. Haddini bilsin diye... Niye?.. Müsürlüğünü tanısın diye... Niye?.. Hırslandığı artık neyse; insanları bir daha suç lamasın, iftira edip, bühtanda bulunmasın ve bundan başka da ''aşağılaşmasın'' diye... Ve niye?.. Yazdıklarımızı bundan böyle oturmak için kullandığı organıyla okumasın diye...
Bizde kemiksiz dil değil, belge konuşur
Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü yaklaşıyor... Biz bu meseleye esasen Erzurum'un kurtuluşu gözüyle değil, tam tersine Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu gözüyle bakıyoruz... Zira, herkes bilir ki; Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı büyük Erzurum Kongresi, Erzurum'un kurtuluşundan çok kısa bir süre sonra toplanmıştır... İşte böylesine önemli bir tarihsel gelişmeden dolayıdır ki; Erzurum'un kurtuluşu başlı- başına bir anlam taşımaktadır... Arşivlere girer, babalar gibi de çıkartı- rız bu konudaki haberlerimizi: Demişiz ki: ''Şimdiden harekete geçin!.. Kurtuluşun 100'üncü yılını çayda çıra oynatarak kut-la - mayın!'' diye... Şimdi bekliyoruz... Bu konuda kim ya da kimler adım atacak, yıldönümü etkinlikleri için nasıl bir planlama yapılacak, göreceğiz... Evvelkiler gibi, bu notu da bugün itibariyle tarihe düşelim ki; embesilin biri yarın kalkıp da; ''neredeydiniz?'' diye abuk-subuk sualler sormasın bize... Yani?.. Yanisi şu: Bizde kemiği olmayan dil değil, belgeler konuşur vesselam!..
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.