bykşhr
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > İki kâğıt bir dosyaya 30 TL

İki kâğıt bir dosyaya 30 TL

02.12.2019 09:39 12 14 16 18 yazdır
Su aboneliği yapmak için Su Tesisatçıları Derneğinden dosya almak zorunda olan vatandaşlar iki kâğıda 30 TL veriyor. Alınan ücretin fazla olduğunu dile getiren vatandaşlar duruma tepki gösteriyor.
İki kâğıt bir dosyaya 30 TL

KASIM AKAN-ERZURUM YENİGÜN GAZETESİ

Erzurum Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından verilen ve ilk adım olan su abonelik işleminin yapıldığı Su Tesisatçıları Derneğinde iki kâğıt, bir dosya 30 TL’ye veriliyor. İşlemin fazla ücret alınarak yapıldığını dile getiren vatandaşlar duruma tepki gösteriyor.Su aboneliği edinebilmek için kaparo ve dosya masraflarını gözden çıkarmak zorunda olan vatandaşlar dosya masrafının fazlalığından şikâyet ediyorlar. Basit bir dosyanın 30 TL’ye düzenlendiğini ve bunun haksız kazanç olduğunu dile getiren vatandaşlar “iki kâğıda imza attıktan sonra basit bir dosyaya yerleştiriyorlar ve karşılığında 30 TL istiyorlar. Bu paranın fazla olduğu ortadadır. Erzurum Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin vatandaşları sıkmayacak bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Masrafların ve cüzi bir miktarın alınması normaldir ama vatandaşları sıkacak fiyatların istenmesi doğdur değildir” diye konuştular.

Sigortası poliçesi şart

Abonelik yaptırabilmek için şart koyulan Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi gece kondu aboneliğine istenmiyor. Ev sahiplerinin evlerini sigortalamak zorunda bırakılmasının olumlu olduğunu fakat sigorta yapılamayacak durumda olan evlerin bu zorunluluktan muaf olmasını doğru olmadığını düşündüklerini belirten vatandaşlar “deprem-afet sigortası oldukça önemli. Abonelik yaptırırken sigortanın şart koyulması teşvik etme anlamında önemlidir. Ama sigortası yaptırılmayan, şartları taşımayan konutlardan sigortalama istenmemesi olumsuz bir durumdur. Her konutun sigortalanabilir olması gerekir. Dar gelirli ailelerin yaşadığı evlerin sigortalanamıyor olması haksızlıktır. Abonelikte bu durumun mecburi hale getirilmesi sigorta acentelerini de çare aramaya itecektir” dediler.

Ne yapılması gerektiği adım adım tavsiyelerle anlatılmış

Su Tesisatçıları Derneğinden Alacağınız Dosya İle Abone İşleri Daire Başkanlığına gitmesi gereken vatandaşların ödemeler için tedbirli olması gerekiyor.

Yapı kullanma izin belgesi ile birlikte, tapu fotokopisi, T.C numaralı kimlik fotokopisi, Kira Kontratı, noter tastikli vekâletname(müraccat sahibi sözleşme imzalamaya gelmiyorsa), zorunlu deprem sigortası poliçesi.

Ev Sahibi İseniz; Evinizi Kiraya Verirken Aboneyi Kiracını Üzerine Yaptırın. Böylece Kiracınızın Kullandığı Suyun Sorumlusu olmazsınız. Abonesi Sizin üzerinize Olan Kiradaki Evinizin Su Borcunu Takip Etmeniz Gerekmektedir. Aksi Halde Ödenmemiş Su Borcu Sizden Talep Edilir. Uzun Süre KullanmadığınızKiraya Vermediğiniz Ev ve İşyerinizin Müraccat Ederek Geçiçi Kapatma Yapmanız Gerekmektedir.

Kiracı İseniz;

Kiralamak istediğiniz eve girmeden önce mutlaka su borcu olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrılacagınız Evin Su Borcunu Yatırın Yatırdığınıza Dair Borcu Yoktur Belgesini Mutlaka Alın. inşaa yaptırıyorsanız; inşaata başlamadan önce inşaat abonesi alınız ve bitiminde mutlaka iptal ettiriniz. Kendi abonenizden başka bir yerden Su Kullanmayınız. Aksi halde kaçak su işlemine dahil olursunuz” şeklinde belirtilen uyarılar dizisi resmi sitede yayımlanıyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri