23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > İndirimler ikinci eli vurdu!

İndirimler ikinci eli vurdu!

06.12.2018 11:29 12 14 16 18 yazdır
Geçtiğimiz ayın başından beri uygulanan ÖTV indirimlerine, markaların bir de yılsonu kampanyaları eklenince ikinci elin cazibesi de ortadan kalktı.
İndirimler ikinci eli vurdu!


Sıfır otomobiller için getirilen ÖTV indirimlerine yılsonu kampanyaları eklenince, olan ikinci el sektörüne oldu. ÖTV indirimlerinden önce işlerin rayında gittiği sektörde, son bir aydır neredeyse yaprak bile kıpırdamıyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzurum’da da ikinci el otomobil krizi yaşanıyor. Geçtiğimiz ayın başından beri uygulanan ÖTV indirimlerine, markaların bir de yılsonu kampanyaları eklenince ikinci elin cazibesi de ortadan kalktı. İndirimler sebebiyle gözünü sıfır otomobillere çeviren müşteriler, ikinci el otomobillere ilgi göstermezken, sektörde fiyatlar da alt-üst oldu. İki ay önce 65 bin liradan rahatlıkla müşteri bulabilen araçlar, neredeyse 55 bin liraya kadar gerilerken, artık bu fiyatlar bile alıcıların ilgisini çekmeye yetmiyor.

 

SIFIR İSTEYEN YILSONUNU BEKLİYOR

Erzurum’da ikinci el otomobil alım-satım işi yapan Efraim Karagöz isimli işletmeci, “Bundan üç ay önce bizim işler hareketliydi, sıfır araçlarda satış yoktu. Şimdi de bizde iş yok, sıfır otomobiller revaçta” diyerek, ÖTV indirimlerine ek olarak markaların uyguladıkları yılsonu indirimlerinin ikinci el piyasasını allak-bullak ettiğini dile getirdi. Sıfır otomobil satın almak isteyenlerin genellikle yılsonlarını beklediklerini anlatan Karagöz, bunun bir gelenek olduğunu ifade ederek, “Bu değişmez bir kuraldır. Otomotiv sektöründe yılsonuna doğru stokların eritilmesi amacıyla kesinlikle indirim ve kampanyalar düzenlenir. Bu kampanyalara ek olarak bu yıl da ÖTV indirimine gidilince, sektör çok daha cazibe kazandı. Bu yüzden otomobil satın almak isteyenler, ikinci el yerine sıfıra yöneldi” diye konuştu.

 

ÜÇ İNDİRİM KALEMİ BİRDEN

Sıfır otomobil satın almak isteyenlerin şu anda karşı karşıya bulundukları üç ayrı indirim kaleminin bulunduğunu belirten Efraim Karagöz, “Müşteriye hurda indirimi yapılıyor, ÖTV indirimi yapılıyor, bunların dışında da bir de markaların kendilerine has yılsonu indirimleri var. Üçü birleşince toplamda çok ciddi bir indirim söz konusu oluyor. Ama ikinci elde böyle indirimler yapmak mümkün değil. Haliyle müşteri ikinci el araç satın almak yerine sıfıra yöneliyor” şeklinde konuştu.

Fiyatlardaki dengesizliğin Ocak ayından itibaren normale dönmesini beklediklerini dile getiren Karagöz, “Ocak ayı itibariyle artık bu indirimlerden sadece hurda indirimi kalacak. Dolayısıyla sıfır otomobil satın almak yine güçleşecek. Bizimkisi de böyle bir umut işte; sıfır otomobil piyasasındaki durağanlık bizim işlerimizi canlandıracak. Biz tüm beklentilerimizi Ocak ayına yığdık” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri