23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > İnşaat sektörü YAN YATTI!

İnşaat sektörü YAN YATTI!

06.12.2018 11:34 12 14 16 18 yazdır
Yaz ortasında baş gösteren kur krizi yüzünden neredeyse durma noktasına gelen sektör, bağlı iş kollarını da etkiledi.
İnşaat sektörü YAN YATTI!

 

Erzurum ekonomisi için lokomotif sektörlerinden birisi olan inşaat, en kötü sezonunu 2018’de geçirdi. Yaz ortasında baş gösteren kur krizi yüzünden neredeyse durma noktasına gelen sektör, bağlı iş kollarını da etkiledi. Erzurum’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin neredeyse tamamı ekonomik darboğaz içerisine girerken, üretilen konutlarda ise, ciddi manada maliyet artışları yaşandı. Müteahhit firmalar, dolarda yaşanan krizin ardından büyük bir maliyet yüküyle karşı karşıya kalırken, yükselen maliyet ise konut fiyatlarına yansıdı. Özellikle demir fiyatlarının alıp başını yürümesi ve sermaye yetersizliği yüzünden birçok firma iş durdurmak zorunda kalırken, konut üretimine devam eden firmaların tüm mali planları ise alt-üst oldu.

 

SON YILLARIN EN KÖTÜ SEZONU OLDU

Önceki yıllarda seçim atmosferi engeline takılan ve tüm umutların 2018 yılı sezonuna ertelendiği inşaat sektöründe, bu yıl da hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Erzurum’daki müteahhit firmalar, 24 Haziran seçimlerinin ardından sezona hızlı bir giriş yapma planları yaparken, Temmuz ayında patlak veren dolar krizi yüzünden adeta kıpırdayamaz hale geldi. Dolardaki yükseliş sebebiyle fiyatı neredeyse ikiye katlanan inşaat malzemeleri, müteahhit firmaların karşısına ekstra maliyet olarak çıkarken, bir çok şirketin konut üretim planları yerle bir oldu. Müteahhit firmalar, “Dolardaki yükseliş yüzünden başta demir olmak üzere çimento, kum, tahta, kısaca sektörde malzeme olarak kullanılan ne varsa büyük bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Bu da doğal olarak maliyetlere yansıdı. Sermayesi bulunanlar bu krizi göğüsledi belki ama birçok firmanın inşaat sezonu planı alt-üst oldu” diyerek, bu sezonunun son yılların en kötü inşaat sezonu olduğunu dile getirdiler.

 

BAĞLI İŞ KOLLARI DA SIKINTIDA

İnşaat sektörünün sadece demir, kum ve çimentodan ibaret olmadığını dile getiren firma yetkilileri, “Erzurum’da inşaat sektörü nasıl ki lokomotif bir sektörse, bu sektöre bağlı anlarca iş kolu var ve bu da ekonomik anlamda çok ciddi bir katma değer üretimi anlamına geliyor. Sektörde işler durunca bağlı iş kollarında da çok ciddi manada düşüşler oldu. Boya satan işletmeler de bu durumdan olumsuz etkilendi, cam satan işletmeler de, pencere satan işletmelerde. Öyle ki; evini nakliyecilik yaparak geçindiren esnaf bile inşaat sektöründeki olumsuz seyir yüzünden tıkanıp kaldı. Bunlar yetmez gibi üretilen konutların da maliyet artışı yüzünden fiyatları tavan yaptı. Neresinden bakarsanız bakın, bu maliyet artışı bir dairede en az 50 bin liraya kadar yansıdı. Tek umudumuz önümüzdeki inşaat sezonuna kadar ekonomik dengenin sağlanabilmesi; aksi halde Erzurum ekonomisini çok ciddi sıkıntılar bekliyor” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri