bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > İnternette kurbanlık satışına dikkat!

İnternette kurbanlık satışına dikkat!

25.07.2020 13:00 12 14 16 18 yazdır
Kurbanlık hayvanların çeşitli noktalarda görücüye çıktığı Erzurum’da, ilk uyarı tüketici derneklerinden geldi.
İnternette kurbanlık satışına dikkat!

 

 

Kurban bayramına sayılı günler kala piyasalar da canlanmaya başladı. Kurbanlık hayvanların çeşitli noktalarda görücüye çıktığı Erzurum’da, ilk uyarı tüketici derneklerinden geldi. Kovid-19 sebebiyle sosyal medyadan kurbanlık hayvan pazarlama yöntemlerinin dikkat çekmeye başladığına vurgu yapan ilgililer, bu ve benzeri satış ilanlarına itimat edilmemesi gerektiğini kaydettiler. Sosyal medya üzerinden kurbanlık satışının hem fıkhi, hem de ticari açıdan mümkün olmayacağını anlatan yetkililer, “Kişi, satın almayı düşündüğü kurbanlık hayvanı görmeden ve kurbanlık olup olmayacağından emin olmadan alışveriş yapmamalıdır. Hele sosyal medyadan pazarlanan kurbanlık hayvanlara aldanmamalıdır!” diye konuştular.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN VEKALET VERİLMEZ!

Geçtiğimiz günlerde Ankara ve Mersin’de bu konuyla ilgili bazı şikayetlerin gündeme geldiğini ve bazı dolandırıcılık olaylarına rastlandığını hatırlatan ilgililer, “İnternet üzerinden kurbanlık satışı olmayacağı gibi, yine internet üzerinden vekalet de verilemez. Eğer vekaletle kurban kesilecekse, bunun için Diyanet Vakfı var. Dolayısıyla sosyal medyada ya da internet ortamında kurbanlık satışı yapanlara itimat edilmemesi gerektiği gibi, vekalet yoluyla kurban kestirme yol ve yöntemleri de internet ortamının insafına bırakılmamalıdır. Alıcılar bu hususta mağduriyet yaşamak istemiyorlarsa, sosyal medya üzerinden ya da internetten kurbanlık almaya çalışmasınlar” şeklinde konuştular.

 

ERZURUM’DAN BİR ŞİKAYET YOK, AMA!

Erzurum’da şu aşamada herhangi bir şikayetin söz konusu olmadığını, ancak bunun olmayacağı anlamına da gelmeyeceğini dile getiren konu ile ilgililer, “En sağlıklı yol, satın alınacak kurbanlığın kurban pazarlarından seçilmesi ve alışverişin de yine bu ortamdan yapılmasıdır. Bilinmelidir ki; kurbanlık hayvanlar fotoğraf üzerinden satın alınmaz. Kurbanlık almaya talipli olanlar buna dikkat etmeli; aksi durumda herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırlarsa da, mutlaka Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ya da hakem heyetlerine başvurmalıdırlar” dediler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri