22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > İşimiz gücümüz Erzurum
İşimiz gücümüz Erzurum

İşimiz gücümüz Erzurum

22.01.2016 12:30 12 14 16 18 yazdır
Aziziye Belediyesi Termalspor Hentbol Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar, Hentbol sporunda Erzurum'u ismini en iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, "İşimiz Erzurum, gücümüz Erzurum" dedi.

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Bu haftaki röportaj sayfamızı Hentbol'da Erzurum'u ilk defa profesyonel şekilde temsil eden Aziziye Belediyesi Termalspor'a ayırdım. Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar, takımın günümüze kadar nasıl geldiğini, bu sporda yaşanan sıkıntıları ve Erzurum'da ilk defa Hentbol gibi bir sporda alınan başarıların ne denli önemli olduğunu anlattı.

Aziziye Belediyesi Termalspor Hentbol Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar, Hentbol sporunda Erzurum'u ismini en iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, "İşimiz Erzurum, gücümüz Erzurum" dedi.

Aziziye Belediyesi Termalspor Hentbol Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar, hentbol sporunu şehirde yaygınlaştırmayı, tanıtmayı hedeflediklerini belirterek, bu sporda Erzurum'u en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını dile getirdi. 2014-2015 lig sezonunda ikinci ligde şampiyon olarak birinci lige çıkmayı başardıklarına dikkat çeken Gülakar, bu başarıların tesadüf olmadığını azim, kararlılık ve sıkı çalışmanın eseri sonucu gerçekleştiğini ifade etti.

Bu haftaki röportaj köşemizi Hentbol'da Erzurum'u ilk defa profesyonel şekilde temsil eden Aziziye Belediyesi Termalspor'a ayırdık.  Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar bizlere takımın günümüze kadar nasıl geldiğini, bu sporda yaşanan sıkıntıları ve Erzurum'da ilk defa Hentbol gibi bir sporda alınan başarıların ne denli önemli olduğunu anlattı. Siz değerli okurlarımızı yazı dizimiz ile baş başa bırakıyoruz.

Abdullah Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Abdullah Gülakar 1987 Erzurum doğumluyum. Çevre Mühendisiyim. Bir aile şirketin yöneticiyim aynı zamanda Aziziye Belediyesi Termalspor Kulübü Başkanıyım.

Termalspor ile tanışmanız nasıl oldu?

Aziziye Belediye Başkanımız Muhammed Cevdet Orhan'ın ricası üzerine görevi kabul ettik. Bir yönetim oluşturduk ve bu yönetimde iki senedir yolumuza devam ediyoruz. Daha öncesinde Hentbol ile ilgili bir çalışmamız olmamıştı. Ama gelin görün ki bir işin içinde Erzurum ruhu olunca orada başarı eksik olmuyor. Çünkü biz bu başarıları elde ederken daima en yüksek noktayı hedefledik.

2014-2015 sezonunda şampiyon oldunuz. Tepkiler nasıl oldu?

Evet 2014-2015 sezonunda ikinci ligden başladık. Takımı aldığımızda ilk etaptaki amacımız ligi iyi bir yerde bitirmekti. Daha sonradan alınan sonuçlar ile nağmağlup bir şekilde ligi tamamladık ve şampiyon olduk. Erzurum bu sporu tanımıyordu kulübün sayesinde tanışım oldu. Bu sayede Hentbolu Erzurum'da bir yerlere getirdik. İnsanlar evet hentbol diye bir spor varmış dediler. Çünkü gerçekten tanıtım esnasında sıkıntılar oldu. Çünkü Hentbolu bilen insan sayısı çok azdı. Biz elde ettiğimiz bu başarı ile bu sporu şehre kabullendirdik.

Biliyorsunuz Erzurum spor konusunda biraz agresiftir. Binicilik, cirit ve kış sporlar daha yaygın. Sizi bu agresifliği nasıl yıktınız?

Biliyorsunuz Erzurum kış şartları nedeniyle soğuk bir iklime sahip. Salon sporlarının daha çok rağbet göreceğini düşündük. Sonuçta futbol, binicilik, cirit ve kış sporlar genelde açık alanda yapılıyor. Hentbol bir salon sporudur. El ile topun karşı kaleye gol atılması şeklinde oynandığı için çok fazla bir alana ihtiyaç yok. Oyunucu sayısı düşük ve alan küçük. Haliyle içerisi de sıcak olmalı. Biz insanlara hentbolu sevdirmek için öncelikle tanıtımı çok iyi sağladık. Maçlarımıza insanları davet ettik. İkramlarda bulunduk. Davet ettiğimiz kişilerde geldiler sağolsunlar. Bu sporu gördüler ve öğrendiler. Bu şekilde yavaş yavaş hentbolu Erzurum'a kazandırdık diyebilirim.

Elde edilen bu başarılar tabi ki tesadüf değil. Nasıl geldiniz buraya kadar?

Takımımızın antrenörü Ali Erzurumluoğl'nun alt yapıdan daha önce yetiştirdiği mahalli sporcularımız vardı. Daha çok kendi bölgemizin, Ilıca ve Dadaşkent'in çocuklarından tercih ettik. Tabi bu arada Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümünde okuyan milli sporcularımız vardı. Onlarıda takımımızın bünyesine kattık. Bu sayede dengeli bir takım oluşturduk. Bu yakım daha yeni olmasına rağmen namağlup olarak birinci lige çıktı. Birinci lige çıktıktan sonra yurtdışından yabancı sporcu transferi yaptık. Süper ligden yerli sporcular getirdik ve birinci ligte şuanda çok büyük bütçeli takımlara karşı mücadele veriyoruz. Şuan hatta ikinci sırada devam ediyoruz.

Bu başarıları sizden bekliyorlar mıydı? Yoksa sadece Erzurum'u temsil etmek mi isteniyordu?

Biz zaten ilk yönetime geldiğimizde parolamız birinci lige oradanda süper lige çıkmaktı. Bu amaçla çalışmalarımıza devam ediyor ve maçlarımıza çıkıyorduk. Kendimizi mecbur kıldık aslında. Bu iyi bir şey. Çünkü Erzurum herşeyin en iyisini hak ediyor. Erzurum'a Süper Lig yakışır. Bizde bu amaçla maçlarımıza çıkıyor ve oyunumuzu ortaya koyuyoruz. Elimizden gelenin en iyisini oyuncularımız ile aldığımız sonuçlardan görebilirsiniz.

Belediye ile ilişkiler nasıl?

Aziziye Belediyesi ile evet ilişkilerimiz çok iyi. Başkanımız Muhammed Cevdet Orhan'ın bizlere destekleri çok büyük. Yapmış olduğumu maddi v e manevi destekler sayesinde spor salonumuzun, termal tesislerimizin fiziki şartlarından tasarruf hakkını bizlere verildiğinden dolayı bu başarılara adım attık. Kendisine şükran borçluyuz. Mesela bir spor salonumuz vardı. Aziziye Belediyesi'ne ait bir salon orası. Oranın kullanım hakkı takımımıza verildi. Bunun yanı sıra termal tesislerdeki otel ve fitnes salonu kulübümüze tahsil edildi. Bu şekilde kulübümüzü daha ilerlere taşımak için bir sebebe vasıl olmuş oldu.

Alt yapı hakkında neler söyleyeceksiniz?

Biz hentbol sporunun gerek amatör ve gerekse profesyonel anlamda gelişmesi için her türlü yeniliğe ve desteğe açık bir takım görünümündeyiz. Bu nedenle alt yapı çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz. Çünkü alt yapıdan gelecek oyuncularımız, sporcularımız işin özünü daha iyi kavrayabiliyorlar. Takımları için herşeyi ortaya koyabilen gençlerimiz bunlar. Bu nedenlen onları desteklemek, onlara imkan yaratmak bizim görevimiz. Mesela Ilıca ve Dadaşkent'te oturan 55 sporcumuz var. Bu sporcularımız 2002 ve 1997 doğumlu gençlerden oluşuyor. Geçtiğimiz günlerden Aydın ve İzmir'de müsabakalara katıldılar ve oradanda bizlere puanlar getirdiler. Genç, yıldız ve minik takımlarımızda şuanda antremanlarına devam ediyorlar. İki profesyonel antrenör eşliğinde bu çalışmalar gerçekleşiyor. Amacımız alt yapıdan profesyonele oyuncu yetiştirmek. Bu sayede amatör takımlarda da Erzurum'u temsil etmek istiyoruz. Zaten bizim kurulmada ki amacımız Erzurum'u ve bölgemizi gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda en iyi şekilde temsil etmektir.

Türkiye Kupası'nda son durumunuz nedir?

Biz Azizye Belediyesi Termalspor Kulübü olarak Türkiye Kupası'a ilk defa bu sene katılma imkanı bulduk. Kupada ilk etapta Gençlerbirliği, İzmir ve Antalyaspor ile eşleştik. Tabi bunlar yıllar önce süper ligte şampiyon olmuş mazileri çok büyük kulüpler. Biz henüz daha yeni kurulmuş genç bir takımız. Buna rağmen Antalyaspor hariç diğer takımları yenerek bir üst guruna çıktık. Bir üst gurupta da Erzurum'un kaderimi diyim artık talihimi bizde Göztepe'yi çektik. Maalesef Göztepe'ye yenilerek çeyrek kupada elendik. Genç bir takıma göre bu aslında çok büyük bir başarıdır. Daha yeni kurulmuş birbirine yeni yeni alışan bir takımın bu şekilde başarılar elde etmesi çok güzel. Bizim başta da dediğim gibi ilk amacımız Erzurum'un adını bir yerlere getirmektir. Türkiye Kupası bizim için güzel bir deneyim oldu aslında. Çünkü eksiklerimizi, hatalarımızı görme imkanı bulduk. İkinci ligte aynı zamanda Türkiye Kupası'nda ilerleyen 3 takımdan biri de bizdik. Süper Lig takımlarını eleyerek biz oraya kadar geldik. Büyük bir tecrübe oldu. Bu kadar büyük takımlarla ve kaliteli sporcularla oynamak bizim için deneyim oldu. Hata noktasında da oyuncularımız kupada oynadıkları maçlardan ders çıkardı. Çünkü insan sonuçta hatasız kul yok. Önemli olan hatayı görmek ve telafi etmektir. Ayrıca biz Doğu Anadolu Bölgesi'nin ve Ankara'dan bu tarafa en başarılı takımıyız. Ve diğer kulüplere nazaran biraz daha düşük bütçeli bir takımız. Ama Erzurum'da ki ve Dadaşlık ruhuyla en iyi şekilde gittiğimizi düşünüyorum.

Takımı yeterli görüyor musunuz? Takviye yapacak mısınız?

Teknik heyetin bizden sporcu talebi var. Tabi ki bunlar maddi olanaklar dahilinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Takımımıza destekler konusunda birkaç sporcu takviyesi yapmamız gerekiyor. Bunun farkındayız. Yanlız bütçemiz el vermediği çok fazla açılamıyoruz. ilk yarı bitti ve lider tamamladık. Şuan ikinci yarıda üçüncü maçımızı oynayacağız önümüzde ki Pazar günü Rize ile. Burada ki eksiklerimizi Türkiye Kupası'nda da gördük. Eksik sporcumuz var. Ona rağmen başarılı olacağımızı ve Süper Lig'e çıkacağımızı düşünüyorum.

Takımda Erzurumlu sporcu var mı?

Evet var tabi ki. Mesela kaptanımız kalecimiz Ilıcalı. Bunun dışında 4 sporcumuz daha bu şekilde Erzurumlu. Bizim adımız Erzurum. Bu nedenle Erzurumlu sporcularımıza ağırlık veriyoruz. Evet yabancı sporcularda ama tabi ki. Ama önceliğimiz daima Erzurum'dur. Alınan başarılarda bu Erzurumlu kardeşlerimizin payı çok büyük. Çünkü çok büyük emekleri var. Erzurum'u podyuma çıkarmak ve takımın şampiyonluklar almasını o sporcu kardeşlerimizde çok istiyor. Bu amaçla maçlarda kendilerini ortaya koyuyorlar. Az önce de dediğim gibi alt yapı konusunda çok hassas davranıyoruz. Profesyonel takımımıza oyunce yetiştirmek için çaba gösteriyoruz. Alt yapıdaki kardeşlerimiz zaten Erzurumlu. Çoğu Ilıca ve Dadaşkent tarafından ikamet ediyor. Bu nedenle o kardeşlerimize destek olmak, sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur.

Hentbol sporu Erzurum'da yeni yeni tanınmaya başlıyor. Şüphesiz bunda katkınız çok büyük. İlk etap sizi yadırgayanlar oldu mu?

Evet ilk etapta olumsuz tepkiler geldi. Erzurum'da spor denilince ilk akla gelen cirit, futbol, binicilik ve kış sporlarıdır. Biz bu algıyı bir nevi yıktık aslında. Bu işe başlarken tepkiler gördük. Neden hentbol neden bu spor. Elle top mu oynanır diyen çok oldu. Kimse ilgi göstermez, başka sporlara yönel diye tavsiye verenler vardı. Ancak şimdi görüyoruz ki aldığımız başarılar, bir üst lige çıkmamız ve birinci ligteki durumumuz o tavsiyeleri veren kişileri pişman etti. Spor sadece futbol demek değildir. Yada cirit, binicilik demek değildir. Neden Erzurum her alanda başarılı olmasın. Neden sadece futbol spordan sayılıyor. Biz mesela diğer spor dallarında Termalspor adı altında branşlaşmaya çalışıyoruz. Ancak futbolun olmaması nedeniyle pek rağbet görmüyor. Bizim almış olduğumuz başarılar ve puanlar ve gösterdiğimiz özveriye halkımız tepkisiz kalmadı. Her maçımızda salonumuz doluyor ve çok büyük destek görüyoruz. Şuanda da hem bölgemizin hemde Erzurum'un desteğini alarak ilerlediğimizi düşünüyorum.

Bundan sonraki hedefleriniz ne olacak?

Şuan da birince ligde ikinci sırada bulunuyoruz. Bu hafta Pazar günü Rize ile karşılacağız. Fırsat bulmuşken tüm vatandaşlarımızı maça davet ediyorum. Bundan snraki hedeflerimize gelirsek ilk etapta ligi lider tamamlamak istiyoruz. Play off'larda da başarı sağlayarak Süper Lig'e çıkmak istiyoruz. İnşallah olursa Türkiye Kupası'nda Erzurum'u temsil etmek şansımızda yaver giderse finale kadar çıkma hedefindeyiz. Başta da dediğim gibi biz Erzurum'u temsil ediyoruz. Bu temsil noktasında asıl amaç kürsüde Erzurum'u göstermektir. Biz ikinci plandayız. Erzurum'un isminin duyulması bizim için daha önemli. Kısaca bizim işimiz gücümüz Erzurum.

Hentbolu merak edenler illa ki vardır. Okurlarımıza Hentbol sporunu anlatır mısınız? Nedir Hentbol?

Hentbol, altısı saha içinde, biri kalede olmak üzere yedi oyuncuyla oynanan bir takım sporudur. Oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında futbol stadyumlarında 11 kişilik takımlar halinde çim üzerinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra yaygın bir salon sporu haline dönüşmüştür. Danimarkalı beden öğretmeni Holger Nielsen 1848'de Ortrup'daki okulunda kuralları ve metotları belirlenmiş ve adına Handball spiel dediği bir oyunun oynanmasına izin vermiştir.1915-1917 yılları arasında Berlinli spor okulu müdürü olan Max Heiser bu oyunun gerçek yapısını düşünen ve kuran ilk kişi oldu. Defanstaki takım, hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır. Savunma sırasında, defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler. Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu yerine başka oyuncu girebilir. Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde dikdörtgen bir alandır. Kaleye 9 m uzaklıkta kesik çizgiler serbest atış çizgisidir.Bu çizgi ile kale sahası çizgisi arasındaki fauller bu çizgiden kullanılır ve kullanılırken hücum oyuncuları bu alanın dışında durmak zorundadır.Penaltı kararı kale sahasında atış halindeki oyuncuya yapılan faullerde ve kale atışını kale sahası içinde engelleyen savunma oyuncusu varsa kullanılır. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir. Her takım sahaya 14 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde, bir takımdan 6' sı oyuncu, biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 7 yedek oyuncu oturur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde, kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç, rakip kaleye gol atmaktır. Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu "gol" olarak kabul edilir. Takımlar, birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken, gol olmaması için de savunma ile kendi kalelerini korurlar. Hentbolda oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir ya da atabilir. Topa vücudun dizden aşağı herhangi bir bölümüyle dokunmak yasaktır. Sadece kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu, topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan, beraberlikte 1 puan alınırken, yenilgide puan alınmaz. Oyun para atışı ile başlar.Para atışını kazanan takım oyuna top ile mi başlamak istediğini yoksa önce hangi kalede savunma yapmak istediğini seçer.Topun çevresi bayanlar müsabakalarında 54-56 iken erkeklerde 58?60 cm.dir. Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir. Günümüzde oynanan modern hentbolun temelleri 1920′lerde Almanya, Danimarka ve İsveç'te oynanan el topuna dayanır. 1936 ve 1952 Olimpiyatlarında gösteri amacıyla yer alan hentbol, 1972 Olimpiyatlarında resmî olarak yer almıştır.

Bu spora başlamak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı?

Bu spor kondisyon, agresiflik, sıkı çalışma ve özveri isteyen bir yapıya sahip. Bu nedenle o kardeşlerimize çok iyi çalışmalarını antreman yapmalarını sağlıklı beslenmelerini tavsiye ediyorum. Eğer bu sporu seven, oynamak isteyen minik yada gençlerimiz varsa biz gereken tüm desteği sağlamaya hazırız. Ankara'nın Doğu'sunda olan her hentbol sporcusuna kapımız açıktır. Antrenorlerimiz, fitnes salonlarımız, antreman sahalarımız ve tüm imkanlarımız sporcularımıza açık. Gelsinler beraber oynayalım. Birlikten kuvvet doğar. Biz gereken desteği vermeye hazırız. Yeterki Erzurum iyi yerler gelsin.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz bu şehrin bir takımıyız.  Erzurumspor ne kadar bu şehrin takımıysa Termalspor'da bu şehrin bir takımıdır. Halkımızın desteğini fazlasıyla görmek arzusundayız. Onların teveccühüyle bir yerlere kadar geldik. Bizlere destek gösterir ve maçlarımızı takip ederlerse bizim için çok iyi olur. 

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.