02 Aralık 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > İŞTE ASIL SEBEP!

İŞTE ASIL SEBEP!

21.11.2020 13:00 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da özellikle kış aylarında oluşan hava kirliliğinin en büyük sebebi, şehrin topografik yapısı olarak gösteriliyor, ama!
İŞTE ASIL SEBEP!

 

 

Erzurum’da özellikle kış aylarında oluşan hava kirliliğinin en büyük sebebi, şehrin topografik yapısı olarak gösterilirken, çarpık yapılaşma ise her seferinde gözden kaçırılıyor. Şehrin nefes alıp vermesini sağlayan hava koridorları, birbirinin önünü kapatan yapılar yüzünden tıkanırken, söz konusu çarpıklık en çok da Yıldızkent bölgesinde dikkat çekiyor. Şehir planlamacıları, havanın temizlenmesi ve şehrin nefes almasını sağlayan en önemli faktörün hava koridorları olduğuna dikkati çekerek, “Maalesef Erzurum’daki hava koridorları giderek tıkanıyor. Çarpık yapılaşma ve özellikle de birbirinin önünü kapatan yapılar yüzünden şehir nefes alamıyor ve topografi yapı sebebiyle kirli hava şehrin üzerine çöreklenip kalıyor. Bunu tek başına hava kirliliği olarak izah etmek yanlış olur” diye konuştular.

 

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DURUM…

Avrupa’da ve gelişmiş ülkelerde yapılaşmaya gösterilen hassasiyetin Türkiye’de gösterilmediğini vurgulayan şehir plancıları, “Modern şehirlerde birbirine dikey ya da yatay olarak yapılan hiçir yapı göremezsiniz. Yapılarda, sokaklarda ve ulaşım ağlarında hep bir düzen ve kurallar silsilesi vardır. Bir sokağın bitişine set olacak şekilde yapılaşmaya gidemezsiniz. Binalar ya hep yan yana olur ya da hep arka arkaya. Ama maalesef bizde durum bunun tam tersi işliyor. Yapılar birbirini dikey ya da yatay olarak kapatıyor. Böyle bir yapılaşma mantığı içerisinde havayı sirküle eden koridorlar da kapatılmış oluyor. İmar planları yapılırken bu ayrıntıya kimse dikkat etmiyor. Bulunan her boş arsada cephe ve yön farketmeksizin bina inşa etmek, o şehrin hayatına kast etmekten başka bir şey değildir” şeklinde konuştular.

 

ERZURUM’UN HAVA KORİDORLARI TIKANIYOR

Erzurum’un özellikle de Yıldızkent bölgesinde bu tarz çarpıklıklara rastlamanın mümkün olduğunu dile getiren şehir plancıları, “Yıldızkent’e kuşbakışı bakılması halinde görülecektir ki, binalar birbirine dikey, yatay ve çarpraz olarak kesiyor, kapatıyor. Böyle bir durumda yapılar arasında hava sirkülasyonunu sağlamak da mümkün olmaz. Erzurum zaten sıradağlar arasında kurulu bir ova şehri. Rüzgarın izlediği yollar ve koridorlar var. Hakikat şu ki, Erzurum’daki bu hava koridorları giderek tıkanıyor, çarpık yapılaşma yüzünden kapanıyor. Şehir artık hava alamıyor, nefes veremiyor. Kış aylarında şehrin üzerindeki kirli hava tabakası da işte bu yüzden oluşuyor” ifadelerini kullandılar.

Etiketler : İŞTE ASIL SEBEP!
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri