26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > Yerel > Kaldırımlar takır tukur!

Kaldırımlar takır tukur!

13.01.2021 12:28 12 14 16 18 yazdır
Hava şartlarına göre şekil alan ve kısa süreli sağlam durabilen Erzurum kaldırımları yaya yollarını harap etmiş durumda. Hemen her noktada yerinden oynayan kaldırımların sürekli değiştirilme ihtiyacı duyması ise soru işaretlerine neden oluyor.
Kaldırımlar takır tukur!

Hava şartlarına göre şekil alan ve kısa süreli sağlam durabilen Erzurum kaldırımları yaya yollarını harap etmiş durumda. Hemen her noktada yerinden oynayan kaldırımların sürekli değiştirilme ihtiyacı duyması ise soru işaretlerine neden oluyor.

Yağmur ve kar ağışlarıyla birlikte bir bir dökülen yaya yolları hizmet veremez duruma gelmiş halde. Elden geçirilmeyi ve yenilenmeyi bekleyen kaldırımların sürekli aynı sorunu yaşıyor olması ise soru işaretlerine neden oluyor.

Erzurum’un en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’ne alternatif olabilecek nitelikte olan Saraybosna Caddesi’nin kaldırımları, yürünmeyecek şekilde kırılıp dökülmüş durumda. Kaldırım taşlarının yerinden kalktığı ve düzensiz bir yapıda olan kaldırımlar yayalara zarar verecek düzeye gelmiş durumda.

Erzurum’un gelecek vaat eden caddelerinden olan Saraybosna Caddesi’nin kaldırımları adeta harabe bir şehrin kaldırımlarını andırıyor. Kaldırımlarının düzensiz oluşu birçok sorunu ortaya çıkartırken, kaldırım taşlarının da yerinden çıkması yürümeyi zorlaştırıyor. Kaldırımların sorunlu olması hem vatandaşları hem de cadde üzerinde hizmet veren esnafı zor durumda bırakıyor. Havaların ısınmasıyla beraber eriyen kar ve buz kütleleri, taşları yerinden çıkmış kaldırımlarda birikintiye neden olurken, hızlı bir şekilde basılan taşlardan su fışkırması da dikkat çekiyor. Havaların ısınmasıyla belediye ekiplerinin Saraybosna Caddesi’ni modernleştirecek kaldırımların yapması bekleniyor. Son derece çirkin görüntülere neden olan kaldırımlar, vatandaşları adeta canından bezdirdi.

Saraybosna Caddesi’nde yol aralarına yapılan tel engeller, caddenin canlılığını azaltırken; caddenin düzensiz oluşu da büyük bir eksiklik olarak görülüyor. Cadde esnafı, önümüzdeki inşaat sezonunda tüm Saraybosna Caddesi’nin elden geçirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Saraybosna Caddesi’nin, Erzurum’un en modern ve en planlı caddelerinden biri olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Böyle bir caddenin kaldırımlarının ve yollarının bu şekilde olması çok üzücü. Mevcut kaldırımların en son ne zaman yenilendiği merak ediliyor.

Caddenin artık geniş çaplı bir çalışmadan geçilmesi gerekiyor. Kaldırımların hepsini yanı genişlikte ve yükseklikte olması gerekiyor. Fakat bu caddede kaldırımların bazı yerleri daha geniş, bazı yerleri daha yüksek… En kötü olan ise, çoğu kaldırım taşlarının yerinden çıkması. Bazı insanların ayakları bu kaldırım taşlarına takılıyor ve düşme tehlikesi yaşıyor. Son derece modern bir cadde olmaya müsait olan Saraybosna Caddesi, bakımsızlıktan şehrin en ücra caddesinden daha kötü bir vaziyette. Yetkililer inşallah önümüzdeki inşaat sezonunda Saraybosna Caddesi’nde geniş çaplı bir çalışma başlatırlar” yiye konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri