27 Şubat 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Abdullah Demir > KANSER HASTALARINDA KAYGI VE AİLELERE ÖNERİLER
Abdullah Demir

KANSER HASTALARINDA KAYGI VE AİLELERE ÖNERİLER

03.10.2019 11:45 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Abdullah Demir

Son zamanlarda yaşadığımız üzücü olaylardan biri de Neslican Tay olayı. Kanser olan bir kızın mücadelesi.

    Kanser hemen hemen her insanın  korkulu rüyasıdır.  Yıllar önce çözümsüz ve tedavi edilemeyen bu hastalık son yıllardaki meydana gelen gelişmeler ile hastalar daha uzun yaşamakta ve iyileşmektedirler. Artık kanserde yaşama ya da yaşamama biraz daha ikinci düşünce haline gelmiş ve yaşam kalitesini bozmadan yaşamını sürdürmek asıl hedef olmuştur. 

    Küçük bir baş ağrısında bile hastaneye gittiğimiz zaman “acaba ne oldu , kötü bir şey mi var ? “ diye düşünmekten kendimizi alamayız. 

  Düşünün biraz.  Küçük bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye gidip tahliller sonucunda kanser olduğunuzu öğrenirseniz ne olur ?

     Tam bu konuyla ilgili çalışma yapan Elizabeth Kubler Ross kansere uyumu beş basamakta tanımlamıştır.

   •İnkar 

   •Öfke

   •Pazarlık

   •Depresyon

   •Kabullenme

    İlk olarak şok ve inkar dönemi daha sonraki zamanlarda ise uykusuzluk , iştahsızlık ile devam eden karmaşa dönemi.  İlk duyduğumuz zaman gelecekle ilgili kaygılar rahatsız edebilir.  Fakat bunların çok uzun sürmesi , toplumsal hayatı yaşanamaz hale getirmesi durumlarında psikiyatrik tedavi gerekir.  Hatta bu durum DSMV Tanı Kriteri Kitabına göre “Uyum Bozukluğu “ olarak sınıflandırılabilir.

   Kişinin gösterdiği ruhsal değişikliklerin hastalığa karşı olağan bir tepki mi yoksa hastalığın yol açtığı belirtiler mi olduğuna karar verilmesi kolay değildir.  Fakat hastanın zaman yitirmeden tedaviye başlaması gerekmektedir. 

            Kanserde Kaygı

Kanser teşhisi konulmuş kişi ilk başta kanser olduğuna inanmak istemez. Kanser sözcüğünü duymaktan kaçınır.  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu artan bir takım problemlere sebep olabilir. Bunlardan ilki uykusuzluk ve bulantıdır. Fakat bu kullanılan ilaçlar tedavinin bir parçası olduğundan kesilemezler. Bununla beraber artan kaygı ve depresif duygular için antidepresanlar kullanılır. 

Kanser hastalarında kaygı temel kaygı belirtileri ;  kanserle ilgili düşüncelerle zihnin sürekli meşgul olması ve giderek artan ölüm düşüncesidir.  Bunlara kalp , bağırsak , solunum problemleri eşlik edebilir.  Ölüm korkusundan doğan panik atak başlayabilir ayrıca kapalı alan korkusu olan ( Klostrofobi) hastaları radyoterapi odalarında aşırı kaygılı olabilirler. 

     Hayriye Elbi Mete’nin ifade ettiğine göre ; Kanser hastalarında akut ve kronik anksiyete (kaygı) sorunları genellikle benzodiazepinler ile tedavi edilir. Antipsikotikler ise benzodiazepinlerin en yüksek dozu ile tedavi tedavi edilemeyen hastalarda kullanılır. 

    Ayrıca ilaç tedavisinin yanında aynı hastalıktan muzdarip olan kişilerin  bir araya getirilerek oluşturulmuş grupla psikoterapi de moral ve motivasyon açısından oldukça faydalıdır.  Bu sayede kanser hastaları dünya da yalnız olmadıklarını , kendileri dışında başka insanlarında kanser hastalarının olduğunu farkederek suçluluk duygusundan sıyrılır ve tedavi için psikolojik dayanıklılıkları artar.  Görüldüğü gibi kanser hastalarında ruhsal tedavilerin etkisi oldukça fazladır.  Ayrıca ruhsal tedavilerde bağılıklık sisteminin de güçlenmesi söz konusudur. 

 Nefes egzersizleri , kas gevşeme teknikleri , bilişsel yeniden yapılandırma kanser hastalarının ruhsal tedavisinde kullanılır.

       Hasta Ailelerine Öneriler

     Özellikle hastaya bakan kişinin kendi gereksinimleri suçluluk duymadan karşılaması , tükenmişlik yaşamaması için yardım alması gerekmektedir. Yakın ve sıcak ilişkileri olan ailelerde genellikle bilgiler açıktır.  Fakat her ailenin durumu aynı değildir.  Bazı aileler kanser tanısını gizleyebilir. Ancak bu doğru değildir.  Duygular açıkça konuşulmalı , tedavinin aşamalarının paylaşılması gerekmektedir. Bu bakımdan kanser bir  aile hastalığıdır.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.