bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Kapılarına polis dayanacak!

Kapılarına polis dayanacak!

29.07.2020 10:32 12 14 16 18 yazdır
Kasaplığa soyunanlara dün Gazeteniz YENİGÜN’de meydan okuyan Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, bugün de eylem planını açıkladı.
Kapılarına polis dayanacak!

 

 

İşi kasaplık değilken, kasaplığa soyunanlara dün Gazeteniz YENİGÜN’de meydan okuyan Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, bugün de eylem planını açıkladı. Kenan Ejder, “Et çektirmek isteyenler kilo başına sadece 2 lira ödeyecek. Kasap değilken et çekmeye kalkan müesseselere zabıta ve polis eşliğinde baskın yapılacak, çekme makinasının bileziklerine el konulacak” dedi.

Gazeteniz YENİGÜN’de dün manşetten yer bulan “Kasaplar Tetikte” başlıklı haber, Erzurum’da büyük ilgi uyandırdı. Kasap esnafının her yıl Kurban bayramında mağdur edildiğini ve önüne gelenin kasaplığa soyunduğunu anlatan Kasaplar Odası Başkanı Ejder, bayrama yönelik denetimlerde izlenecek yol haritasını ise yine Gazeteniz YENİGÜN’e açıkladı.

 

POLİS VE ZABITA BASKINI YAPILACAK!

Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, “Her Kurban bayramında mağduriyetimizi dile getiriyoruz ama bu bayramda bununla yetinmeyeceğiz. Erzurum Valiliği ile işbirliği yaptık; bu bayramda ve bayram sonrasında kasap olmadığı halde kıymalık et çekilen adreslere zabıta ve polisle birlikte baskın yapılacak. Muhataplara çok ağır cezalar yazılacağı gibi, kıyma çekme makinalarının bileziklerine de el koyulacak. Kıymalık et çekmenin bedeli kilo başına 2 lira olacak. Yani 5 kilogram et çektiren vatandaş, kasaplara 10 lira ödeyecek” diye konuştu.

Kıymalık etlerini kasaplara değil de, fırıncılara, marketlere, bakkallara çektiren ya da çektirecek olan vatandaşlara da seslenen Kenan Ejder, “Ortada bir hak gaspı var, haksızlık var, hırsızlık var. Eğer buna ortak olmak isteyen varsa, buyursun olsun!” uyarısında bulundu.

 

DİKKAT! ETLERİNİZ BOZULABİLİR!

Öte yandan Kenan Ejder, Kurban bayramına özel tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi. Ejder, havaların sıcak olması nedeniyle etlerin anında bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini vurgulayarak, “Etlerde yeşillenme başladığı an bozulma başlamış demektir” hatırlatmasını yaptı.

Kurban kesilirken etlerin kesinlikle kovalara doldurulmaması ve üst üste bırakılmaması çağrısında bulunan Kenan Ejder, “Etleri üst üste gelecek şekilde istiflemeyin, kovalara doldurmayın! Hele etler henüz soğumamışken, derin dondurucuya koymak gibi bir hataya düşmeyin! Bu halde bile etler bozulacak ve yeşermeye başlayacaktır. Etleri balkonda ya da açık havada yan yana gelecek şekilde soğumaya bırakmak en doğrusudur” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri