22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > DEMET AKPINAR > Kar kalınlığı komedisi…
DEMET AKPINAR

Kar kalınlığı komedisi…

11.01.2018 11:56 12 14 16 18 yazdır
Yazar : DEMET AKPINAR
Sabah haber sitelerini incelerken gözüme “kuraklık kayak merkezlerini vurdu” başlığıyla yayımlanmış bir haber ilişti.
Haberde kurak bir kış mevsimi geçiren Türkiye’de bir çok kayak merkezinin kayak sezonunu açmadığı ve geçen yıla oranla turist sayısında önemli bir azalmanın gözlendiği yazıyordu. 
Haberin en alt kısmında ise kayak merkezlerindeki kar kalınlıklarına yer verilmişti.
Burada Palandöken Kayak Merkezi’nde ki kar karınlığı 32 cm olarak gösteriliyordu.
Hafta sonu Palandöken’deydim. Müthiş bir kalabalık vardı. Pistler muhteşemdi. İnsan göz ucuyla ölçse bile 60CM’nin üzerinde bir kar olduğunu rahatlıkla görebilirdi. Hemen telefona sarıldım ve dağda ki otel müdürlerinden bilgi aldım. Bana söylediklerini aynen aktarıyorum “Abartmadan söylüyoruz. Bugün itibariyle pistlerde 80 cm kar var. Bu da ezilmiş hali. Ve Türkiye’de bugün itibariyle en çok ilgi Palandöken’e gösteriliyor.” 
Bunu duyunca tabiî ki sevindim ancak diğer haber siteleri bu 32cm kar kalınlığını nereden buldu diye de merak ettim açıkçası. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nün internet sitesine girince Palandöken’de ki kar kalınlığını 32 cm olarak gösteren haber sitelerinin insaflı davrandığını gördüm. 
Çünkü Meteoroloji 29 cm olarak veriyordu. 
Zaten sis nedeniyle uçakların Trabzon’a yönlendirilmesiyle bir darbe yiyen Erzurum, bir de nereden ölçüldüğü belli olmayan bu kar kalınlığıyla da bir darbe daha yiyor. Çünkü hepimiz de biliyoruz ki, turist kayak merkezi tercihi yaparken ilk olarak kar kalınlıklarına bakıyor. 
Ben başka bir ilde ikamet eden kayaksever olsam. Meteorolojinin sitesine bakarak tercih yapsam en son Erzurum’u seçerim. 29 cm demek hiç kar yok demek çünkü.
Meteoroloji ölçümü şehir merkezinden mi yapıyor bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da Erzurum’un hiç hak etmediği derecede büyük bir haksızlığa uğradığıdır. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.