17 Kasım 2019 Pazar
Anasayfa > Yerel > Kavurucu sıcaklar kozmetikçilere piyasa yaptı

Kavurucu sıcaklar kozmetikçilere piyasa yaptı

10.07.2019 09:55 12 14 16 18 yazdır
Sıcak havaların etkili olmasıyla birlikte kozmetik ürünlerinin satışı tavan yaptı. Ter kokusunu gidermek isteyen vatandaşlar kozmetik ürünleri satan alanlara rağbet gösteriyor.
Kavurucu sıcaklar kozmetikçilere piyasa yaptı

Erzurum’da havaların ısınmasından dolayı oluşan ter kokusuna karşı vatandaşlar çözümü parfüm, deodorant ve benzeri kozmetik ürünlerinde buluyor. Hem kendisine hem de çevresine rahatsızlık vermek istemeyenler, kişisel bakımlarına özen gösterirken, bu durum en çok da kozmetikçilerin işine yaradı.

Erzurum’da çok sayıda kozmetik ürün satan işletme bulunurken, bu işletmelerin çoğu son günlerde deodorant ve parfüm satışlarında yüzde 80 civarında artış sağladı. Kişisel bakımına özen gösteren Erzurumluların bir kısmı kaliteli ürün kullanmaya özen gösterirken, bazıları ise kalitesiz olduğunu anlamadığı ucuz kozmetik ürünlerini kullanıyor. Kozmetik ürünlerinin kullanımıyla ilgili bilgiler veren Erzurum’daki kozmetikçi ve güzellik uzmanları yaz mevsiminin, vucüdun en fazla bakıma ihtiyacı olduğu dönemler olduğu uyarısında bulunuyorlar. Aşırı sıcaklar nedeniyle vücutta aşırı terlemeler meydana geldiğini belirten güzellik uzmanları, yaz mevsiminde imkan varsa eğer her gün duş alınması gerektiğini kaydettiler.

BOL BOL DUŞ ALINMALI

Sıcak yaz günlerinde terlemeye karşı sık sık duş alınmasını, parfüm ve deodorant kullanılmasını tavsiye eden güzellik uzmanları, vücut temizliğinin çok önemli olduğunu, özellikle yazın bol duş almak ve kıyafetleri sık sık değiştirmenin çok yararlı olacağını ifade ettiler. Parfümün ter kokusunu gidermediği konusunda uyaran uzmanlar, “Hatta ter kokmuş biri parfüm sıkarsa, daha kötü kokar. Vücut temiz olduktan sonra parfüm sıkılmalı banyo veya duştan çıktıktan sonra vücut nemlendirilmelidir. Ayrıca kullanılan parfümün notaları tepeden tırnağa tene sindirilmeli; sabunlardan deodorantlara, vücut sütlerinden pudralara kadar uzanan yaz bakım ürünleri günlük yaşamdan eksik edilmemelidir.” ifadelerini kullandılar.

DEODORANT KULLANMA TEKNİKLERİ

Deodorant kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, deodorantların temiz ve kuru koltuk altına uygulanıyor olması olduğunu söyleyen uzmanlar, böylelikle deodorantın en iyi ve etkili sonucu alınabilineceğini ifade ettiler. Ter kokan bir koltuk altına tekrar deodorant sıkmanın oluşmuş ter kokusu ile deodorantın karışımından oluşan ağır ve kötü bir kokuya neden oyacağı konusunda uyaran kozmetikçiler, bu yüzden mutlaka koltuk altının temizlenmeden deodorant kullanmanın yanlış olduğunu ifade ettiler. Sabahları temiz ve kuru koltuk altına deodorant uygulamanın en doğru yol olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sprey deodorantların koltuk altına 15 santimetrelik mesafeden ve kutu dik tutularak püskürtülmesini önerdiler. Eğer bu sprey antiperspirant özelliğe sahip pudralı bir deodorant ise mutlaka çalkalandıktan sonra kullanılmasını vurgulayan uzmanlar, deodorantın giysilere sıkılmasından kaçınılması gerektiğini, elbisede leke oluşabileceğini kaydettiler. Bunun yerine parfüm veya kolonya kullanılmasını tavsiye eden uzmanlar, en azından ter kokusunu önlemiş olacağını belirttiler.

KALİTESİZ ÜRÜNLERDEN KAÇIN

Isınan havalardan dolayı herkeste ister istemez terlemenin meydana geldiğini ve bu terlemenin de bir süre sonra kötü bir kokuya sebep olduğunu açıklayan uzmanlar, sık sık alınan duşların yanında kullanılan kozmetik ürünlerin de kötü kokuyu giderebildiğini söylediler. Kullanılan kozmetik ürünlerin ise dikkatle seçilmesi konusunda uyarın uzmanlar, kullanılan ucuza imal edilmiş kalitesiz ürünlerin, hem insan vücuduna hem de doğaya büyük bir zarar verdiğini hatırlattılar. Uzmanlar, alınacak olan ürünlerin güvenilir mağazalardan temin edilmesi gerektiğini ve doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini tekrarladılar.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri