AK
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > Ekonomi > Kayseri Sanayi Odası Macaristan´a iş seyahati düzenledi
Kayseri Sanayi Odası Macaristan´a iş seyahati düzenledi

Kayseri Sanayi Odası Macaristan´a iş seyahati düzenledi

12.02.2018 11:47 12 14 16 18 yazdır
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci Başkanlığında, KAYSO üyelerinden oluşan 17 kişilik heyet çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere 8-11 Şubat tarihleri arasında Macaristan´a iş seyahati düzenledi.Macari
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci Başkanlığında, KAYSO üyelerinden oluşan 17 kişilik heyet çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere 8-11 Şubat tarihleri arasında Macaristan´a iş seyahati düzenledi.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilen ziyaret kapsamında KAYSO heyeti ilk olarak Macaristan Dışişleri Bakanlığını ziyaret ederek Bakan temsilcisi Dr. BorosEmese ile bir araya geldi. Daha sonra Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı AndrasRev´i ziyaret eden heyet, Macar işadamları ile ikili görüşme yapma imkanı buldu.

Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı LeventeMagyar´ı da makamında ziyaret eden KAYSO heyeti, Türk-Macar ekonomik iş birliğini ve yatırım imkanlarını değerlendirme fırsatı buldu. T.C. Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay´ı ziyaret eden heyet göreve yeni atanan Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay´a ve Ticaret Ateşesi Başak Araslı Akyol´a hayırlı olsun dileklerini iletti.

Seyahatin ikinci günüde Miskolc şehrine geçen Kayserili işadamları, sırası ile BorsodAbaujZeplen Bölgesi Hükümet Temsilcisi Vali Demetler Ervin´i, kardeş şehir Miskolc Belediye Başkan Yardımcısı Peliegler Peter´i ve BorsodAbaujZeplen Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı BihallTamas´ı ziyaret etti.

Son olarak Milskoc OSB´de incelemelerde bulunan işadamları heyeti arsa fiyatları, yatırımlar, destekler ve teşvikler hakkında bilgi alırken, KAYSO üyesi Ravaber şirketinin Macaristan´daki yatırımını yerinde inceleyerek, Harun Hasyüncü´ye hayırlı olsun dileklerini iletti.

Seyahati değerlendiren KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "Üyelerimizden oluşan 17 kişilik heyetle Macaristan´a bir seyahat düzenledik. Çok verimli görüşmeler yaptık. İki ülke arasındaki siyasi ve kültürel ilişkiler iyi durumda. Son dönemde atılan adımlar sayesinde ekonomik anlamda da iki ülke birbirine yakınlaşmış durumda. Ticaret hacmimiz sürekli artıyor. Kayserili işadamları olarak bu olumlu gelişmelere bizde katkı sağlamak istedik. Güçlü bir ekiple önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Kendilerini Kayseri´ye davet ettik. Görüşmeler arttıkça, iş imkanlarının da artacağına inanıyorum" dedi.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci açıklamasının devamında, "Budapeşte Büyükelçimiz Sn. Ahmet Akif Oktay´ı da ziyaret etme imkanı bulduk. Kendisine ziyaretimiz ve üyemiz Ravaber firmasının Macaristan´da ki yatırımları hakkında bilgiler verdik. Bizi çok samimi karşıladılar. Yoğun programları arasında bize vakit ayırdıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Sayın Büyükelçimiz Ahmet Akif Oktay ve Ticaret Ateşemiz Başak Araslı Akyol göreve yeni atanmışlar. Kendilerine hayırlı olsun dileklerimizi de iletmiş olduk" şeklinde konuştu.

Miskolc şehrinde de bir takım temaslarda bulunduklarını ifade eden Başkan Büyüksimitci, "Bildiğiniz gibi, Miskolc ile kardeş şehir görüşmeleri 2015 yılında Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz´ın ve dönemin İstanbul Başkonsolosu Sn. GaborKiss´in girişimleri ile başlamıştı. 05 Ocak 2013 yılında da Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Mehmet Özhaseki´nin katılımı ile Milskoc Belediye binasında kardeş şehir protokolünü imzalanmıştı. Daha sonra Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik´inde 05 Ekim 2017 tarihinde Miskolc´u ziyaret ettiğini biliyoruz. Bizde 17 kişilik sanayici grubu ile ilişkilerin devamı adına bu şehre bir ziyaret gerçekleştirdik. Milskoc OSB´de incelemelerde bularak buradaki arsa fiyatları, yatırımlar, destekler ve teşvikler hakkında bilgi aldık" ifadelerini kullandı.

Başkan Büyüksimitci KAYSO üyesi Ravaber şirketinin Macaristan´daki yatırımlarını da yerinde görerek, Harun Hasyüncü´ye tebrik edip, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Büyüksimitci son olarak, ziyaretleri sırasında kendilerini yalnız bırakmayan Macaristan Ankara Büyükelçisi GaborKiss ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz´la birlikte organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kategorinin Diğer Haberleri