23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Kış turizmi HAVA’sız kalıyor!

Kış turizmi HAVA’sız kalıyor!

03.12.2018 19:55 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da kış turizmini çok daha etkin ve kazançlı bir sektör haline getirmenin yolu, havayolu ulaşımına çekidüzen vermekten geçiyor.
Kış turizmi HAVA’sız kalıyor!
Erzurum’da kış turizminin önceliklerinin başında gelen havayolu taşımacılığı, beklentilere tam anlamıyla karşılık veremiyor. Özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yaşanan rötar ve iptallerin yanı sıra ek sefere duyulan ihtiyaç, kış turizminin gelişiminin önündeki en büyük engel olarak dile getirilirken, bu durumun özellikle Türk Hava Yolları ile yapılacak birebir görüşmelerle halledilebileceği konuşuluyor. THY tarafından düzenlenecek olan ek seferlerin ekstra bir maliyeti gündeme getireceği ve THY’nin böyle bir girişim içerisinde bulunmayacağı konuşulurken, turizm otoriteleri ise, bu sorunun Erzurum’a tanınacak pozitif ayrımcılıkla çözülebileceğini kaydettiler. 

HAVA ULAŞIMI ÇOK ÖNEMLİ, AMA!.. 
Erzurum’u ve Palandöken’i kış turizmi açısından ayrıcalıklı kılan en önemli faktörün hava limanı ile kayak merkezi arasındaki kısa mesafenin olduğunu dile getiren turizmciler, “Düşünün ki; kayak severler Erzurum’a indikten 15 dakika sonra kayak merkezine ulaşabiliyor. Bu bir kere başlı başına bir cazibe demek… Fakat Erzurum’a gelecek olan kayak severler daha yolun başında ulaşım sorunu yaşıyor. Ya uçuşlar iptal ediliyor, ya gecikiyor ya da yer bulunamıyor. Yani Palandöken ne kadar avantajlı olursa olsun, bu gibi sorunlar yüzünden tüm cazibesi yerle bir oluyor. Bu yüzden havayolu ulaşımı sorununu çözmemiz gerekiyor. Bunun formülü ise, Türk Hava Yolları’dır” diye konuştular. 

ERZURUM’A POZİTİF AYRIMCILIK ŞART!
Erzurum’da aralarında turizme yönelik STK’ların da bulunacağı siyasi bir heyetin Türk Hava Yolları ile temas kurması gerektiğini dile getiren turizm otoriteleri, “Türk Hava Yolları, yılın tamamı için değil, sadece kayak sezonuna özel tarifeler planlayacak. Burada bahsettiğimiz şey sadece Palandöken değil, koskoca bir şehrin ekonomik kalkınması. Dolayısıyla Türk Hava Yolları da bu taşın altına elini koyacak ve gerekirse Erzurum’a özel pozitif ayrımcılık uygulayarak, zarara bakmaksızın seferler düzenleyecek. Yine Erzurum’a turist getiren acentelere ve havayolu taşımacılık firmalarına teşvik amaçlı ödemeler yapılacak. Bu düzeni oturtabilirsek; Erzurum’un kusursuz bir turizm merkezi haline gelmesini sağlayabiliriz” şeklinde konuştular. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri