27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Kış turizmi salgına kurban gidebilir!

Kış turizmi salgına kurban gidebilir!

15.09.2020 10:41 12 14 16 18 yazdır
Kış turizminin geçtiğimiz yıl havalimanındaki pist yapım çalışmalarına kurban edildiği Erzurum’da, bu yılın turizm sezonu ise pandemi kurbanı olacağa benziyor.
Kış turizmi salgına kurban gidebilir!

 

 

Kış turizminin geçtiğimiz yıl havalimanındaki pist yapım çalışmalarına kurban edildiği Erzurum’da, bu yılın turizm sezonu ise pandemi kurbanı olacağa benziyor. Türkiye’de vaka sayılarında kaydedilen artış ve futbol maçlarının bile Ocak ayına kadar seyirsiz oynanması yönünde alınan karar, akıllara bu kez kış turizmini getirmeye başladı. Erzurum’da Ekim-Kasım aylarında başlayan kayak sezonu öncesinde rezervasyonlar planlanırken, bu yıl salgın sebebiyle otellerin yarısının bile dolmayacağı ifade ediliyor. Virüsün soğukta daha dirençli olduğu yönündeki iddialar, insanları ister istemez tedirgin ederken, sırf bu yüzden bile kış turizminin büyük darbe yiyeceği konuşuluyor. Erzurum’daki turizmciler, vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiği Türkiye’de, kış turizminin çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “Zaten yabancı turistlerin gelmesi imkansız da, yerli turistler bile bu yıl sektör açısından büyük bir risk teşkil ediyor” dediler.

 

SALGIN RİSKİ KIŞ TURİZMİNİ VURACAK

Kayakseverlerin ve yerli turistlerin, salgın riski nedeniyle bu kış tatil yapmama eğiliminde olduğunu ifade eden turizmciler, zaman zaman gerçekleştirilen anketlerin de bu beklentiyi doğruladığını söylediler.

Turizmciler, “Gerek sosyal medyada gerekse sektörü kendi içindeki iletişim olanaklarını kullanmak suretiyle gerçekleştirdiğimiz anketler, kış turizminin büyük bir riskle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. İnsanlar yaz aylarında plajlara ve denizlere akın etti ama halkın büyük çoğunluğu bu riske virüsün sıcakta etkisiz olduğu algısıyla girdi. Aynı halk virüsün soğukta daha dirençli olduğu yönündeki iddialara yoğun bir biçimde inanıyor. Dolayısıyla kışın tatil tercihlerinin çok sönük kalması bekleniyor. Bu durum anketlere de yansıyor” diye konuştular.

 

2020 KAYIP YIL OLARAK İLAN EDİLDİ

Türkiye’de sadece turizm alanında değil, hemen her alanda 2020 yılının kayıp bir yıl ilan edildiğini anlatan turizmciler, “Öyle görünüyor ki; 2021 yılının ilk 4 aylık dilimini daha salgına kurban edeceğiz. Kaldı ki, şu andan satışa sunduğumuz tatil paketleri bile ekonomik olmasına rağmen ilgi görmüyor. Halbuki geçen yıl bu zamanlar kış sezonu tatil paketlerinden satın alabilmek için kayakseverlerle birbirleriyle yarışırdı. Bu durum bile sıkıntılı günlerin sektörü beklediğini gösteriyor” şeklinde konuştular. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri