21 Ekim 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Kışlık bakımın tam zamanı

Kışlık bakımın tam zamanı

15.10.2020 10:27 12 14 16 18 yazdır
Hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla birlikte, sanayide kışlık oto bakım hareketliliği de dikkat çekmeye başladı.
Kışlık bakımın tam zamanı

 

 

Hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla birlikte, Sanayide kışlık oto bakım hareketliliği de dikkat çekmeye başladı. Yağ değişiminden parça değişimine, filtre değişiminden antifriz ve diferansiyel bakımına kadar araçların tepeden tırnağa kadar gözden geçirildiği sanayide, sürücüler için en düşük bakım ücreti 500 ile 750 TL arasında değişiyor. Araç bakımlarını servislerde yaptıran sürücüler için fatura çok daha kabarık olurken, araç bakımı bu yüzden daha çok müstakil bakım ve onarım atölyelerinde yapılıyor. Araçların yazlık ve kışlık bakımlarının çok önemli olduğunu vurgulayan sanayi esnafı, yazın kullanılan yağın farklı, kışın kullanılan yağın farklı farklı olduğunu dile getirerek, “Yazlık yağla kış mevsimine giren araçlar, büyük sıkıntı yaşar. Çünkü yazlık yağlar kışlık yağlara oranla daha yoğun olur. Halbuki kışlık yağların özelliği tam tersine akışkan oluşudur” dediler.

 

ARAÇLARA TEPEFEN TIRNAĞA BAKIM

Bakımlarda motor yağı değişiminden karbüratör ve filtrelere varıncaya kadar araçtaki her aksamın gözden geçirildiğini anlatan motor ustaları, “Bu bakımlar araçlar için hayati öneme sahiptir. Bakımları düzenli olarak yapılan araçlarda hem motorun ömrü daha uzun olur, hem de mekanik sorunlar kolay kolay yaşanmaz. Fakat motor yağının değiştirilmesi gereken bir araçta bu değişim yapılmazsa, ilerleyen dönemlerde motorda conta yakma sorunu bile baş gösterebilir. Bu da araç sürücüleri için çok yüklü bir masraf olur. Bu yüzden araçlarını sağlıklı biçimde kullanmak ve herhangi bir sorun yaşamak istemeyen sürücülere, araçlarına mutlaka kışlık bakım yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştular.

 

KIŞLIK BAKIM MALİYETİ EN AZ 500 LİRA

Şu anda araçların kışlık bakımdan geçirilmesinin maliyetinin en az 500 lira olduğunu anlatan bakım ve onarımcı esnaf, “Bakımlarda eğer parça değişimine ihtiyaç olursa, haliyle maliyetler de artış kaydediyor. Parça değişimi söz konusu değilse, yağ, antifriz ve filtrelerin yenilenmesi en az 500 liraya mal olur” şeklinde konuştular.

Motor ustaları, araçlarını yetkili servislerde bakıma sokacak olan sürücülerin masraflarının çok daha fazla olacağını sözlerine eklediler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri