23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Konaklama sektörü sıkıntıda!

Konaklama sektörü sıkıntıda!

05.12.2018 11:02 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da havaların soğumaya başlaması ve inşaat sezonunun sona ermesiyle birlikte otellerdeki doluluk oranı da sert bir düşüş yaşadı.
Konaklama sektörü sıkıntıda!

Erzurum Otelciler ve Kahvehaneciler Odası Başkanı Seyfettin Saka, “Erzurum’da kış sezonu başladı, inşaatlar durdu, şirketler gitti, otellerdeki doluluk oranı dibe vurdu” dedi.

Erzurum’da havaların soğumaya başlaması ve inşaat sezonunun sona ermesiyle birlikte otellerdeki doluluk oranı da sert bir düşüş yaşadı. Erzurum Otelciler ve Kahvehaneciler Odası Başkanı Seyfettin Saka, son bir hafta öncesine kadar odaya bağlı 50’den fazla oteldeki doluluk oranının memnuniyet verici düzeyde olduğunu belirterek, “Son birkaç gündür otellerdeki misafir sayısı çok ciddi oranda azalmaya başladı. İnşaat şirketlerinin çalışanları büyük yoğunluk oluşturuyordu, onlar da artık Erzurum’u yavaş yavaş terk etmeye başladıkları için otellerin müşteri sayısında da artış gözlenmeye başladı” diye konuştu.

 

KAMU MİSAFİRHANELERİ OTEL OLDU

Erzurum’daki konaklama sektörünün karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunun kamu misafirhaneleri olduğunu dile getiren Seyfettin Saka, “Erzurum’da neredeyse her kamu kuruluşunun bir misafirhanesi var. Ve işin ilginç tarafı ise, bu kamu misafirhaneleri sanki ticaret yapan birer otelmiş gibi kapılarını herkese açıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Kamu misafirhanelerinde kendi personellerinin ve yakınlarının kalmasını anlarız. Ama önüne gelenin bu misafirhanelerde konuk edilmesine bir anlam veremiyoruz. Eğer kamu misafirhaneleri otelciliğe kalkışacaklarsa, özel sektör olarak biz bu işi bırakalım, onlar yapsın. Sonuçta haksız rekabete neden oluyorlar ve bizim işlerimizi baltalıyorlar” şeklinde konuştu.

 

VALİ MEMİŞ HAREKETE GEÇMELİ!

Kamu misafirhaneleriyle ilgili olarak yaşadıkları bu sorunu bir süre önce Erzurum Valisi Okay Memiş’in de dikkatine sunduklarını anlatan Seyfettin Saka, “Sayın Vali’den bu konuda yardımcı olmasını istedik. Kamu misafirhanelerine bir sınırlama getirilmesi ve personelleriyle yakınları dışında her önüne gelene hizmet verilmemesi gerektiğini ifade etti. Ortada öyle bir durum var ki, kamu misafirhanelerinde bırakın personel ya da personel yakını olmayı, birilerinin selamıyla giderek konaklamanız bile mümkün oluyor. Burada bir hak gaspı var ve bu şehirdeki otelcilere büyük haksızlık yapılıyor. Atatürk Üniversitesi’nin de oteli var ve onlarda bu gidişle otelcilik işini bizim elimizden alacaklar. Bu konuda Sayın Valimizden bir adım atmasını bekliyoruz” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri