22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Konut fiyatları satışları düşürüyor

Konut fiyatları satışları düşürüyor

13.01.2018 18:27 12 14 16 18 yazdır
Son yıllarda artan konut fiyatları emlakçılarda işlerin düşmesine neden oldu. İnşaat sektörünün Erzurum’da kısa sürmesi ve kentsel dönüşüm nedeniyle belediye bünyesinde evlerin satılması da emlakçıları etkiliyor.
Konut fiyatları satışları düşürüyor
Kerim BURUCU
Yenigün Gazetesi
Kış mevsiminin gelmesi, talebin az olması, fiyatların fazla olması ve kentsel dönüşümün büyümesinden dolayı emlak sektöründe işlerin azalmasına neden oluyor.
İşlerin düşüş göstermesinin nedenini emlakçılar şöyle yorumladı ‘Kentsel dönüşüm sonucu yapılan evlerin belediye bünyesinde satılması, arz’ın çok talebin son zamanlarda azalması. Diğer şehirlere nazaran Erzurum’da fiyatların yüksek olması, mevsimden dolayı inşaat sektörünün erkenden bitmesi gibi nedenlerden dolayı emlakçılar da iş potansiyeli düşüş göstermekte.
Mevsimlik değişikliklerin emlak sektörünü etkilediğini dile getiren emlakçılar ‘ kış aylarında inşaat sektörü durduğu için yeni ev yapımı olmuyor. Hal böyle olunca da elimizdeki evleri satmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı da piyasadaki fiyatlar artıyor. Fiyatların artmasından dolayı fazla alım olmuyor emlak piyasasında’ şeklinde konuştular.
EV ALMAK İSTEYENLER PİYASANIN DÜŞMESİNİ BEKLİYOR
Diğer yıllara nazaran son yıllarda artış gösteren ev fiyatları, ev almak isteyenleri korkuttuğunu dile getiren Erzurum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bünyamin Canlar, halk güzel bir yatırım yaparak ileriye yönelik kazanç yapmak için ev alıyorlar. Ama şu son zamanlarda Erzurum da fiyatlar öyle bir arttı ki kimse yatırım amaçlı alamıyor. Bunun nedeni ise toprak fiyatlarının, inşaat malzemelerinin pahalılaşması, ev yapımının son zamanlarda azalması diyebiliriz. Şuan genel bir durgunluk var bu yüzden almak isteyenler piyasanın düşmesini bekliyor, piyasa düşerse eğer ciddi bir alım olacaktır”.
Yeni yıla girmemizle beraber fiyatların düşebileceğini tahmin eden Canlar, “Şehrin genelindeki çoğu inşaatların bitmesi, bundan kaynaklı kış aylarının sonlarına doğru yeni evlerin piyasaya girmesi ve imar planlarının açıklanmasıyla beraber fiyatların da düşeceğini söyleyebilirim. Eğer piyasa düşündüğümüz şekilde giderse, piyasada rekabet ortamı oluşacak. Bu rekabet ortamıyla beraber firma sahipleri fazla kar payına bakmayıp az bir kar payı koyarak elindeki evleri satmaya çalışacaklar” diye söyledi.
KENTSEL DÖNÜŞÜM 
İŞLERİMİZİ DÜŞÜRÜYOR
Son yıllarda belediyelerin şehir içindeki gece kondu, metruk binalar gibi yerleri yıkıp yerlerine yeni binalar yapması ve bu yeni yapılan yerlerin satışını kendileri belirlemesinden dolayı emlak sektörünün zarar gördüğünü dile getiren Nur Emlak sahibi İlhami Bozkurt, kentsel dönüşüm sonucu yapılan evleri belediyenin fiyatlarını belirleyip kendileri sattığı için bizlerde  işlerin düşmesine neden oluyor. Ayrıca belediyelerin sattığı evlerin fiyatları da yüksek ve bu uyguladıkları fiyatlarda bizim satış fiyatlarımızı da yüzde 30 civarında etkiliyor. Böyle bir durum olunca ister istemez evlerini satmak için bize gelenlerin fiyatları arttırdığını görüyoruz. Bunların yanı sıra yıkılan çoğu evlerin yerine evler yapılmadı. Ev olmayınca da fiyatlarda otomatikmen  artıyor” diye konuştu
EVİNİ SATANLARIN GENEL 
TERCİHİ EMLAKLAR
Ev sahibi olup evlerini satmak isteyenlerin çoğunluğu evlerini Emlakçılara veriyor. Çelik Emlak sahibi Ramazan İlbeyli,  ev satışı yapacak kişiler evlerini bizlere teslim ediyorlar. Nedeni ise hızlı satış yapabildiğimiz için. Sonuçta omuzlarından büyük bir yük alıyoruz ve tapuya varana kadar bütün işlemleri biz hazırlıyoruz,  sadece ev sahibine düşen imza atması o kadar. Biz bir nevi ev satış konusunda alıcılar içinde satıcılar içinde kolaylığız. Tabi kendi kendine satanlarda var elbet ama çoğunluk olarak Emlakçılar yani bizler tercih ediliyoruz. Tabi komisyon bedelimiz var ama gereken bir şey bizim için sonuçta o kadar uzun sürecek zahmetli işi biz hem hızlandırıyoruz hem de evini satan kişiye kolaylık sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri