kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Kasım AKAN > Kudüs Gasp edildi
Kasım AKAN

Kudüs Gasp edildi

16.05.2018 09:57 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kasım AKAN

İsrail’deki büyükelçiliğini BM kararlarına ve dünya kamuoyunun hassasiyetine, özellikle İslam duruşuna, aldırmayarak, Kudüs’e taşıma kararının, uygulamaya koyan ABD, Filistinlileri ayağa kaldırıp İsrail aracılığıyla katliama tabi tutuyor. Bu süreç uzayıp gittiğinde bütün İslam coğrafyası bu muameleden nasibini alacaktır. Kendileri için kutsal saydıkları toprak parçalarını ve ibadet hanelerini istedikleri gibi ele geçiren bu devletler, Müslüman halklara alçakça davranmayı gelenek haline getirmiş durumdalar. Bunun en büyük sorumlusu yine biziz. Bugün İsrail’den daha İsrail-yanlısı görüntüsü vermekten çekinmeyen bir ABD var dünyanın karşısında. Trump’ın ailesi, Amerikalı işadamları, İsrail-sever isimler dün Kudüs’te düzenlenen törende hazır bulundular.

***

Filistinliler tepkilerini dışa vurunca İsrail’in ölüm kusan askeri gücünün devreye gireceğini ve ortamı kan gölüne dönüştüreceğini de bilmesi gereken dünya liderleri, sessiz ve bir köşede toplantı ruhiyesin de çok üzgün oldukları edasını aptalca yansıtmaya çalıştılar. Bu kabul edilir gibi değil. Resmen terör devleti, gaspçı, eşkıya devleti olmaya başlayan İsrail için İslam toplumunun elle tutulur tek bir tepkisi olmadı henüz. Maddi gücünü de İslam coğrafyasından ve halklarından alan bu iki torbacı devlet, tek bir boykot kararıyla boylarının ölçüsünü alırlar elbette; ama bizim İslam toplumu olarak sorunlarımız da başımızdan aşkın. Mezhep çatışmaları ve din istismarları karşısında yapılabilecek pek hareketimiz kalmadı diyebiliriz. Her konumuz sorun olup iliklerimize kadar savaşı ve gözyaşını reva gördük bir birimize. Sonra onlar yapınca daha önemli oluyoruz tabiki. Çünkü onlar hem İslam’ı kendi içinde mahvetmeyi beceriyor hem de sürekli istediği noktaya mikrop saçabiliyor. Bu konuda başarılılar elbette ama bu bizim müsaade ettiğimiz bir durum.

***

Türkiye İsrail ve ABD’deki büyükelçilerini geri çağırdı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) olağanüstü toplantısı için davette bulundu, konuyu Birleşmiş Milletlere (BM) taşıyacağını da duyurdu. Zaten bu olanların hepsinin müsebbibi şu saydıklarım değil mi ki. Ne yapacak BM? Diyebilecek mi katil ABD? Ya da Türkiye bu konuyu ciddiye alıp İsrail ile olan askeri ve lojistik bütün anlaşmaları askıya alabilecek mi? Bu çok abartılı bir tepki olur diyenlerimiz biraz daha fazlalaştı elbette. Mallarını boykot edelim desek sahurda yediğimizi iftarda da yemeye başlarız. Tabiki yapabiliriz bunu ama o kadar edeple hayâ ile eğitilmedik. Har vurup harman savuran bir topluma İpana marka diş macunu kullanma desek kesinlikle yüzümüze tükürük serpiştirirler. Ne diyor bu gerici, ne yiyelim ne içelim. Ne ürettik ki şimdiye kadar, şimdiden sonra buna nasıl alışabiliriz gibi gibi gibi… Trump’ın Kudüs’ü başkent olarak tanıması, İsrail’in tepkileri ortalığı kan gölüne dönüştürerek bastırmaya çalışması, bu gidişi tersine çevirmek için yapılacakların etkisinin sınırlı kalması, İslam Dünyası’nın çaresizliği, bütün bunlar, Filistin’in topraklarının İsrail işgali altında bulunduğu, Gazze’de yaşayan Filistinliler’in en temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları ambargoya muhatap edildiği gerçeğini değiştirecek mi?

***

Hepimizin bildiği bir gerçek değişmiyor, bugünün dünyasında yaptığı yapanın yanında kalıyor; özellikle dünyayı dehşete düşüren, istikrarını ve dengesini bozan işleri yapan ABD ve İsrail bu konuda faşistliklerinin hakkını veriyorlar. Yiyorsa İsrail’e savaş ilan et. Tabi bu şuan ki konjonktürde imkânsız. Değil İsrail’e savaş ilan etmek, emrettiği toplantıya gitmemek için baya baya “şeyli” olmak gerekiyor. Zaten BM kararlarını takmaması yüzünden İsrail’e herhangi bir fatura çıkartıldığını hatırlamıyorum.

***

Tepkilerin belli sınırlar içerisinde kalacağı, İslam Dünyası adına çıkışların bir işe yaramayacağı, ortalığın bir süre sonra yatışacağı, İsrail’e ve ABD’ye bugün hâkim olan zihniyetin Filistin topraklarında kesin ve net hakimiyet sağladıklarını utanarak kabul etmek gerekiyor artık. Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri, el-Kaide ve IŞİD tehdidini ileri sürerek, Hamas’ı da o iki terör örgütüyle eş-değerde sayıp kendilerini Filistin konusunda farklı bir çizgiye yerleştirdiler.

Etiketler : Kudüs Gasp edildi
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.