kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yazarlar > ÖMER UTRİ > Kudüs İslamındır.
ÖMER UTRİ

Kudüs İslamındır.

16.05.2018 09:56 12 14 16 18 yazdır
Yazar : ÖMER UTRİ

Kudüs, 3 büyük semavi dinin başkenti konumunda olup hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar hem de Museviler için önemli bir şehir konumunda olduğu gibi aynı daha öncelerinde olduğu gibi şuan bulunduğumuz dönemde de paylaşılamayan bir şehirdir.

Ortadoğu'da bulunan, Dünya'nın en eski şehirlerinden biri sayılan Kudüs şuanda Filistin ve İsrail arasında 'bölünmüş' bir kenttir. Hem İsrail, hem de Filistin Kudüs'ü kendi başkenti olarak gösteriyor. Ancak uluslararası toplum Kudüs'ü başkent olarak tanımıyor. Bunun nedeni ise İsrail tarafından Kudüs’e konulan ambargodan kaynaklanmaktadır. Uluslararası toplum Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etmeyerek İsrail’e ön ayak olmaya yani önünü açmaya çalışmaktadır. Daha doğrusu Filistin’i İslam ülkesi etkisinden çıkartıp bulunduğu coğrafyada İsrail’in hükümdarlık sürdürmesini istediklerinden dolayı başkent olarak kabul edilmediği gibi yıllardan beri kana susamış, canileşmiş İsraillilerin sergilediği zülüm ve yıkıma da sessiz kalınmaktadır. Lafa gelince bütün dünya ayağa kalkıp zülüm ve yıkımları kınayıp, çözüm aramaya çalışırken söz konusu İslam ve Müslümanlık olunca hiçbir şeyden bi haber, hiç olmamış gibi takılıyorlar. Amaç İslam’ı yok etmek veya gücünü azaltmak ise ne yazık ki tam tersine şuan İslam Kudüs sayesinde daha bir kenetlenmiş durumda ve İsrail’den ve o büyük devletlerden önceki dedeleri İslam’ı ve İslam ordusunu yıkamamışken bugün ortaya çıkan iki çapulcu Müslümanlığa zarar vermeye çalışıyor fakat uyguladıkları kendilerine kötü oluyor. Zulüm veya esaret ile İslam toprakları alınsaydı eğer Peygamber efendimiz döneminde o kadar Müslüman kanının dökülmesine gerek yoktu. İslam’ın ilk yıllarında ki zulme devam etmeye çalışıyorlar İsrail ve arkasında ki çapulcu devletler ama İslam’ın ilk yıllarında yapılan zulümler Müslümanları daha bir kenetlenmiş ve İslam’ın daha fazla benimsenmesine yardımcı olmuştu. Şuan da aynı dönemi yaşıyoruz ve yine aynı şekilde çapulcular, kana susamış insanlıktan nasibini almayanlar kişiler güttükleri planları onlar için tuzak olacak ve hiçbir şey elde edemeyecekler.

Çünkü Kudüs İslamındır…

Oturduğu koltuğun derdine düşen ve güttüğü siyasi politikanın işe yaramadığını fark eden Trump, yıllar önce diğer ABD Başkanları tarafından verilen sözü hatırlayıp kendi lehine kullanarak ve sırf koltuğundan düşmemek için binlerce insanın ölümünü göze alıp skandal bir karar verdi. ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den bu kente taşıma kararı aldı. Bu sayede İsrail toplumunu kendisine çekerek destekçilerinin artmasını ve koltuğunun biraz daha geç düşmesi için büyük bir faciaya yol açan ve açacak olan böyle bir karar verdi. Resmen insanlığın utancı olan bu konuda birçok ülke tarafından ya görülmüyor ya da görünmek istenmiyor.

Bir yandan da yaşanılan zulmü duyurmaya ve durdurmaya çalışan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK), İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarının durması için müdahale çağrısında bulundu bulunmasına ama hangisi ciddiye alacak işte orası yine muamma. Çünkü İslam’dan ve Müslümandan korktukları için ilerde başlarına yıkılacaklarını bildiklerinden dolayı seslerini çıkartmıyorlar fakat şöyle ki yaşanılan olaylardan sonra dünyanın birçok yerinde bulunan Müslümanlar yapılan kıyımı protesto etmek ve Kudüs’te çarpışan, şehit olan kardeşlerine destek olmak için sokaklara dökülmeye ve seslerini yükseltmeye başladı.

Donald Trump akıllı bir hamle yapıp arkasını güçlendirmeye çalıştı fakat o güvendiği arkası olacak kişiler belki bugün değil ama yarın kendilerini güvenceye alamayacaklar. O zaman bakalım bu sefer ortayı kızıştırıp kendini kurtarmak için Trump neler yapacak.

Doğusu ile, Batısı ile, her metrekaresi ile KUDÜS İSLAMINDIR.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.