11 Aralık 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yerel > Kurban Bayramı’nda sağlığınıza dikkat

Kurban Bayramı’nda sağlığınıza dikkat

10.08.2019 09:15 12 14 16 18 yazdır
Kurban Bayramı’nda özellikle et ve tatlı tüketiminde aşırıya kaçınılmaması konusunda uyarılarda bulunan uzmanalar tehlikenin görülmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Kurban Bayramı’nda sağlığınıza dikkat

Kurban Bayramı’nda aşırı et tüketimi ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Özellikle Erzurum gibi kırmızı et seven şehirlerde, Kurban Bayramı’nın ilk gününden itibaren aşırı et tüketimi olurken, bu durum olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmeyle ilgili tüyolar veren Doktor Öznur Çetinkaya, Kurban Bayramı’nda özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Kurban bayramında protein zengini beslenmeye geçildiğini kaydeden Çetinkaya tansiyon, kolesterol, gut, kalp hastalığı gibi problemleri olan hastalarda bu hastalıkların şiddetlenmesine neden olabileceğine vurgu yaptı. Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketim miktarı ve sıklığının arttığını söyleyen Çetinkaya, hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin fazla olduğuna dikkat çekerek, kontrollü tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Kırmızı et her ne kadar vücut tarafından yüksek oranda kullanılabilen iyi kaliteli bir protein kaynağı olsa da, yaklaşık yüzde 20’sini yağ içeriğinin oluşturduğu gerçeği göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya, “Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi kan yağlarının yükselmesine neden olur ve kalp-damar hastalıklarının oluşma riski artar. Ayrıca fazla demir içerdiğinden dolayı böbrek taşlarının oluşma tehlikesi de artar. Tüm bunların yanı sıra sindirim güçlüğü, mide ağrıları ve krampları, mide yanması, bulantı, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına da yol açabilmektedir.” dedi.

Kurban Bayramı ile birlikte sabah, öğle ve akşam öğünlerinde sürekli et tüketildiğinde yağ artışı olarak bireye döneceğini söyleyen Çetinkaya, özellikle de yağların bel çevresinde toplandığı için kilo vermede zorluklar yaşanabildiğini belirtti. Et tüketiminde günlük 150 gramı geçilmemesini öneren Çetinkaya, tüketilecek olan etin ise sebzelerle birlikte, salatayla, yoğurt ile tüketilmesinin faydalı olacağına dikkat çekti. Öğlen ve akşam olmak üzere günlük tüketiminin paylaşılması gerektiğini kaydeden Çetinkaya, kahvaltılarda et tüketimi yerine yine her günkü kahvaltılıkların tüketilmesini tavsiye etti. Gün içerisinde zaten et tüketiminin olduğunu belirten Çetinkaya, kahvaltının süt ürünleri, yumurta, zeytin gibi ürünler ile zenginleştirilebileceğini ifade etti.

Kontrolü kaçırmayın

Kurban Bayramı'nda, şeker, çikolata, tatlı ve unlu mamuller gibi besinlerin tüketiminin yanı sıra, kurbanlıkların kesilmesiyle et tüketiminin de arttığını dile getiren Çetinkaya, özellikle, hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin fazla olması nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerektiğini belirtti. Bu besin maddelerinin yeterli miktarlarda tüketildiğinde normal sağlıklı kişiler için çok ciddi sorunlara neden olmasa da özellikle şişman, tansiyon yüksekliği, kalp-damar, şeker, mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerde hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.

Tansiyon yüksekliği, kalp-damar ve şeker hastalığı olan kişilerle sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıkları olanların, yağsız veya az yağlı etleri az miktarlarda ve genellikle haşlama, ızgara yöntemiyle kontrollü bir şekilde pişirerek tüketmeleri gerektiğini söyleyen Çetinkaya, “Her ne olursa olsun, sağlık sorunu olan veya sağlıklı kişilerin et tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Bir anda et tüketiminin artmasıyla beraber sağlık açısından ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bu durum bayramın keyifli geçmesini de engelleyecektir. Bunun için her vatandaşın, et tüketimini kontrol altına alması, sağlığını düşünmesini tavsiye ediyorum.” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri