bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Kurban için her bıçak kullanılmaz

Kurban için her bıçak kullanılmaz

28.07.2020 10:09 12 14 16 18 yazdır
Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte bıçak alışverişine kavuşmaya çalışan Erzurumlular bilindik adreslerinden vazgeçmiyorlar. Habip Baba türbesinin yanında bulunan ve yarım asırdır hizmet veren bıçakçılar ihtiyaçları kavuşturmaya çalışıyor.
Kurban için her bıçak kullanılmaz

İyi bıçak kavramının kaliteli ve kullanış amacına göre ayrıma tabi tutulduğu kurban bayramı öncesinde ezberlenmiş adresler birincil olarak gidilen noktalar olmaya devam ediyor. Habip Baba türbesi civarında bulunan ve on yıllardır bıçak satan esnaflar Erzurumlularca öncelikli olarak tercih ediliyor.

Bıçak kalitesinin satıcılarca iyi bilinmesi ve vatandaşlara satış esnasında ne için kullanılacağının sorulması gerektiğini dile getiren bıçak satıcılarından Yusuf Köprülü “bıçak denildiğinde ülkemiz açısından birçok şehir sıralanabilir. Ama usta ve bıçak tarzı olarak bizler daha çok Sivas, Malatya ve tabiki Trabzon’u tercih ediyoruz. Bıçağın çok iyi olabilmesi için ustasının çok iyi olması gerekiyor. İyi bıçak iyi usta demektir zaten. Ve eskisi gibi ustalarda bulunmuyor. Şimdilerde yeni yeni büyük bir sektör oldu da arkasından çırak yetiştirmeye başladılar.

Kurbanlıklarını daha rahat ve acısız kesmek isteyen vatandaşlar yeni bıçaklar alıyor. Kurban pazarında kurduğumuz tezgâhımızda her türlü kurbanlık bıçakların satışını yapıyoruz. Bıçaklar 25 ile 65 lira arasında satılıyor. Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte işlerimizde gözle görülür bir artış var elbette. Özellikle bıçaktan anlamayan insanların bıçaklar hakkında yorum yapıp kötülemesi bizleri üzüyor. Kesinlikle kötü mal kategorisindeki bir malı zahmet edip kimse elinde şehir şehir satmak istemez. Bizlerin işi olabildiğince zordur zaten. Yağmur çamur kar demeden her şehre gidip bıçaklarımızı beğeniye sunuyoruz.

Evlerde kullanılacak bıçakla kurbanlık için kullanılacak bıçak farklı olabiliyor. Bizler genelde evde kullanılmaya müsait olan ve kurban için uygun olan bıçakları vatandaşa özel yapılışlarıyla alakalı bilgi vererek satıyoruz. Sivas bıçağı tamamen el yapımı olduğu için kaliteli bir bıçaktır. Kurban kesiminde ucu uzun bıçak kullanılmalı. Yüzme bıçağının ucu ise deriyi yırtmaması açısından biraz daha küt olmalı. Bu bıçak türlerini vatandaş eline aldığında daha iyi anlayabiliyor. Bıçak alacak olan vatandaşalar bıçağın yanmadan dövülmüş olduğuna dikkat etmelilerdir. Tabi eğer bıçağı alacak olan kişi ne için alacağını biliyor ise kesinlikle bıçak satıcısına fikir danışmalıdır.

Kurban bıçağı fiyatları 15 liradan başlayıp 50 liraya kadar çıkıyor. Bu bıçakların kurban bıçağı olarak kategori edilmesi tabi ki yanlış olur ama şuan piyasa o yönde. Bu fiyatların altında alınacak bıçaklardan memnun kalınmaz. Satırların fiyatları ise 15 ile 50 lira arasında değişiyor. Baltalarda yine 25 liradan başlayıp 45'e kadar çıkıyor. Bunun yanında et döveceği, çengel ve masatta kurbanın vazgeçilmezlerindendir. Vatandaş kurban bayramı için 50 liraya kaliteli malzemesini düzebilir. En önemlisi bıçak ve satırdır onu da bizim gibi gezerek satış yapan insanlardan satın almalarını tavsiye ederim. Çünkü bizler direk ustadan sıcak bir şekilde paketleyip piyasaya çıkıyoruz. Tabi tercih yine de vatandaşlarındır. Kurban kesiminde kalitesiz bıçağın hayvana da zarar vereceğini belirten Ilısu, sözlerini şöyle sürdürdü.

Bıçağın ve araç gereçlerin iyisini aldığında bununla birkaç hayvan kesip yüzerse, kalitesiz bıçakla işi yarıda kalır, hem vatandaşın işini zorlaştırır, hem de hayvana eziyet verir. Kurban kurban olmaktan çıkar. Bıçağınızı en iyi şekilde seçmelisiniz. Evinizde elma kesecek olsanız bile elinizdeki bıçağın iyi olmasını istemelisiniz. Sürekli ihtiyaç olan bu gereç evlerden eksik edilemez. Eksik olunca mutfağınız tam olmaz ve bunun için de en iyisini seçmeye çalışmalısınız” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri