bykşhr
13 Ağustos 2020 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Kurbanlık fiyatları düşmez!

Kurbanlık fiyatları düşmez!

30.07.2020 09:38 12 14 16 18 yazdır
Kurbanlık satışlarının beklenen düzeyde olmadığı Erzurum’da, fiyatlar da geçen yılı aratır oldu.
Kurbanlık fiyatları düşmez!

 

 

Erzurum’da bu yıl ot ve saman fiyatlarındaki düşüş, kurbanlık fiyatlarına da yansıdı. Kurbanlık satışlarının beklenen düzeyde olmadığı Erzurum’da, fiyatlar da geçen yılı aratır oldu. Besiciler, ot ve saman fiyatlarındaki düşüşü fırsata dönüştürürken, fiyatları yükselişe geçen kurbanlıklar ise, adeta seyirlik oldu. Geçtiğimiz yıla göre fiyatların bin ile 2 bin lira arasında artış gösterdiği kurbanlıklar için gözler Arefe gününe çevrilirken, fiyatların bugün de pek düşeceği sanılmıyor. Besiciler, ot ve samanın ucuz olması sebebiyle kurbanlık hayvanlarını satmakta ısrarcı olmazken, alıcılar ise, satıcıların pazarlığa bir türlü yanaşmamasından dert yanıyor. Besiciler, “Ot ve saman nasılsa ucuz; malımız kendi malımız, bu bayramda satamazsak, besler bir dahaki yıla satarız” görüşünü savunurken, alıcılar ise, geçen yılın fiyatlarıyla bu yılın fiyatları arasında çok fark bulunduğunu belirterek, “Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız; geçen yıl 5 bin liraya aldığımız düve bu yıl 7-8 bin lira civarında. Artış olur da, bu kadar olmaz!” diyor.

 

ERZURUM’DA YAĞIŞLAR YÜZ GÜLDÜRDÜ

Erzurum’da ot ve saman fiyatlarının düşmesine bu yıl yağışların bolluğu sebep oldu. Geçmiş yıllara oranla yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Erzurum’da, Mayıs ayının son haftalarında yağan kar ise, toprağa adeta bereketi taşıdı. Ezrurum’da başta yonca olmak üzere çeşitli yem bitkileri ekmiş olan çiftçiler, bu yıl bol mahsule kavuşurken, bu durum doğrudan fiyatlara yansımış oldu. Geçen yıl bölge illerinden ve Güneydoğu’dan otla saman satın almak zorunda kalan Erzurum çiftçisi, bu yıl tam tersine Erzurum dışına ot ve saman göndermeye başladı. Çiftçiler, bereketli bir hasat dönemi yaşadıklarını kaydederek, “Her yıl ot ve samana on binlerce lira para ödüyorduk. Hamdolsun bu yıl yağışlar da istediğimiz gibi gitti. Erzurumlu besiciler bu yıl zarar değil, kâr etti” diye konuştular.

 

FİYATLARIN DÜŞMESİNİ KİMSE BEKLEMESİN!

Öte yandan kurbanlık pazarlarındaki hareketliliğin bugün en üst seviyeye çıkmasının beklendiği Erzurum’da, kurban alacak olanlara tavsiyelerde de bulunuldu. Besiciler, kurbanlık fiyatlarının düşmesini bekleyenlerin yanılacağını ifade ederek, “Bugünden sonra kurbanlık fiyatları düşmez; bu yüzden kurban satın alacaklar daha fazla beklemesin. Besicilerin de fiyatları aşağı çekmeleri söz konusu değil. En fazla hayvanı elinde kalır, götürür ahırına yine besler. Çünkü ot ve saman bu yıl besiciler için maliyet anlamına gelmeyecek” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri