kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yerel > LOKANTALAR İFTARDA HİZMET VERECEK

LOKANTALAR İFTARDA HİZMET VERECEK

16.05.2018 09:42 12 14 16 18 yazdır
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Erzurum’da yemek sektörü hazırlıklarını tamamladı. İftara kadar kapalı olacak olan çoğu lokanta, İftar saatiyle birlikte açılacak.
LOKANTALAR İFTARDA HİZMET VERECEK

Erzurum genelinde bir gelenek haline gelmiş olan ve yıllardır sürdürülen lokantaların Ramazan ayında gün boyunca kapalı tutulması geleneği bu yılda devam edecek. Ramazan ayının ilk gününde başlayacak olan iftar ve sahur vakti haricinde lokantaların kapalı tutulması geleneği Ramazan sonuna kadar devam edecek.

 Erzurum`un muhafazakar bir yapıya sahip olduğu için yıllardır Ramazan aylarında lokantaların kapalı olduğunu belirten Huzur restaurant çalışanı Hakkı Necip, “Erzurum’da uzun yıllar öncesinden beri kalitesi ve lezzetli yemekleri ile bilinen çoğu esnaf lokantaları Ramazan ayı nedeniyle gündüzleri iş yerlerini açmıyor. Ramazan’da farklı sebeplerden dolayı oruç tutamayan vatandaşlar olsa da çoğunluk oruç tutuğundan dolayı oruç tutana saygısızlık olmaması düşüncesiyle Erzurum’da çoğu esnaf lokantası Ramazan ayında iftar saatine kadar kapalı oluyor. Tabi bütün yemek sektörü Ramazan ayında kapalı olmuyor, bazı yerler işlerine devam ediyor ama müşteri potansiyelleri baya düşük oluyor. Bunun nedeni de: oruç tutmayanlar, oruç tutanlara saygısızlık olmaması nedeniyle dışarda yemek yemekten çekiniyorlar. Buda vatandaşın birbirine olan ayrı bir sayısıdır. Ramazan’da iftardan önce gelen müşteriler oluyor ama biz onları kabul etmeyip geri yolluyoruz ve zaten bilgi amaçlı olarak  ‘Ramazan dolayısı ile kapalıyız, iftar ve sahur saatlerinde açığız’ gibi yazılarla İftara kadar kapalı olduğumuzu belirten tabelalar asıyoruz” dedi.

“ERZURUM HALKI BU KONUDA HASSAS DAVRANIYOR”

Diğer illere nazaran Erzurum daha muhafazakar bir kesim olduğundan dolayı Ramazan’a ayrı bir önem verdiğini ifade eden Necip sözlerine şunlarla devam etti: “Erzurum halkı Ramazan gelince daha bir hassas oluyor. Bundan dolayı dışarda veya başka bir yerde bir şey yememeye veya içmemeye dikkat ediyor. Sonuçta oruç tutan insanlara ayıp olacağından ve oruca saygısızlık olduğundan dolayı Ramazan ayında bu konuda ayrı bir hassasiyet sergiliyorlar. Tabi bu hassaslık sadece vatandaşta yok aynı zamanda Erzurum esnafı da bu konuda dikkatli. Erzurum’da çoğu yemek sektörü Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kepeklerini indiriyor ve iftara kadar da açmıyor. Bu artık bir gelenek haline gelmiş durumda. Ramazan geldiğinde bizim gibi çoğu seçkin lokanta ve restaurant iftar saatine kadar kapalı oluyor, sonuçta oruç daha önemli olduğundan dolayı esnafımız paraya önem vermiyor. Zaten iftar ve sahur saatlerinde açtığımızdan dolayı öyle maddi konuda bir sıkıntıda çekmiyoruz. İftara bir saat kala yavaştan lokantalar açılır”.

“AĞIRLIK ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR”

Necip, Erzurum’un öğrenci şehri olması ve Ramazanın okul tatilinden önce gelmesinden dolayı ilk zamanlarda lokanta ve restaurantların yoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu belirterek, “Okul tatili zamanına kadar müşteri yoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor. Erzurum’dan gitmeden önce birlikte son günlerin tadını çıkartmak için öğrenciler genelde dışarda yemeyi tercih ediyor. Öğrencilerin gitmesiyle birlikte bu sefer gurup yemeklerini ağırlıyoruz. Davetler veya programlar gibi toplu müşteri ağırlıyoruz. Ramazan ayı boyunca bu olay bu şekilde devam edecek, ta ki Ramzan bitene kadar. Ramazan bitmesiyle Erzurum’da her şey yine aynı haline dönecek” diye ifade etti.

 

 

AVM’LERİN İÇİNDE Kİ YEMEK YERLERİ AÇIK OLUYOR

Erzurum’un kültür ve geleneklerinin bilincinde olan her esnaf hassasiyetini koruduğunu ama Alışveriş Merkezlerinde bulunan  yemek yerlerinin bunu sağlayamadığını aktaran Necip sözlerine şunlarla son verdi: “Erzurum’da bulunan AVM’lerde ki yemek yerleri diğer lokantalar gibi iftar saatine kadar kapalı olmuyor, aynı şekilde işlerine devam ediyorlar. Tabi onların bileceği iş ve kurumsal şirketler olduğundan dolayı öyle bir ayrıcalık sahibi olmuyorlar. Zaten genel olarak oruç tutmayanlarda AVM’Lere gidip oralarda yemeklerini yiyorlar”.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri