bykşhr
07 Haziran 2020 Pazar
Anasayfa > Spor > Malatyaspor mazisini arıyor
Malatyaspor mazisini arıyor

Malatyaspor mazisini arıyor

21.05.2020 09:33 12 14 16 18 yazdır
Türkiye´ye Brezilyalı futbolcuları ilk getiren kulüp olarak ülke futbolunda bir çağ açan efsane Malatyaspor, şimdilerde mazisini arıyor.1966 yılında Malatya´da birkaç amatör takımın birleşmesiyle kurulan Malatyaspor, şaşaalı günlerinin ardından şimdi
Türkiye´ye Brezilyalı futbolcuları ilk getiren kulüp olarak ülke futbolunda bir çağ açan efsane Malatyaspor, şimdilerde mazisini arıyor.
1966 yılında Malatya´da birkaç amatör takımın birleşmesiyle kurulan Malatyaspor, şaşaalı günlerinin ardından şimdilerde 1. Amatör Küme´de eski günlerine özlem duyuyor.
2006 yılında Süper Lig´e veda eden Malatyaspor, şansızlıkların bir türlü peşini bırakmaması sebebiyle 1. Lig´de de tutunamadı. 2. Lig´de geçirdiği sıkıntılı süreç ve maddi problemler nedeniyle 3. Lig´e düşen Malatyaspor, 3. Lig´de de kalıcı olmayı başaramadı. Sarı-kırmızılı takım yaşadığı şansızlıkların pençesinden kurtulmayı başaramazken, Bölgesel Amatör Futbol Ligi´nde geçmiş borçların sıkıntısını yakından hissetti. BAL 4. Grup´ta mücadele eden sarı-kırmızılı takım, bir dönem takımda forma giyen Çek futbolcu Jiri Masek´in 59 bin Euroluk alacağı nedeniyle UEFA kararıyla küme düşürüldü. Bölgesel Amatör Lig serüveni kısa süren Malatyaspor, 2012-2013 futbol sezonunda itibaren Malatya 1. Amatör Küme Büyükler Ligi´nde mücadele ediyor. Bir dönem Süper Lig´de fırtına gibi esen ve ´Doğu´nun Kaplanları´ olarak adlandırılan Malatyaspor, içinde bulunduğu dar boğazdan çıkmaya çalışıyor. Zor ve sıkıntılı günleri bir kenara bırakıp, önüne bakmaya çalışan Malatyaspor, Türkiye´de Brezilya ekolünü oluşturan kulüplerin başında geliyor. Sarı-kırmızılı kulüp, dönemin Brezilyalı Milli Takımı´nda oynayan futbolcuları Carlos, Eder ve Serginho gibi isimleri transfer ederek adından söz ettirmişti.
Süper Lig ve 1. Lig´de top koşturan birçok futbolcuyu zamanında bünyesinde bulunduran Malatyaspor´da Özkan Sümer, Yılmaz Vural, Ziya Doğan, Mehmet Özdilek, Aykut Kocaman, Feyyaz Uçar, Hamza Hamzaoğlu, Ümit Kayıhan gibi isimler de teknik direktörlük yaptı.
Kategorinin Diğer Haberleri