23 Nisan 2019 Salı
Anasayfa > Ekonomi > Mersin´den Dubai´ye zeytinyağı ihracatı
Mersin´den Dubai´ye zeytinyağı ihracatı

Mersin´den Dubai´ye zeytinyağı ihracatı

05.11.2018 09:48 12 14 16 18 yazdır
Mersin´in Mut ilçesinden Dubai´ye zeytinyağı ihracatına başlandı.Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, 13 milyon zeytin ağacı varlığı ile tescilli bin 300 yıllık zeytin ağacının bulunduğu ve Türkiye´nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi hali
Mersin´in Mut ilçesinden Dubai´ye zeytinyağı ihracatına başlandı.
Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, 13 milyon zeytin ağacı varlığı ile tescilli bin 300 yıllık zeytin ağacının bulunduğu ve Türkiye´nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim merkezi haline gelen Mut´un, Dubai´ye zeytinyağı ihraç etmeye başladığını söyledi.
İlçede faaliyet gösteren bir zeytinyağı fabrikasının Dubai´ye ilk etapta 20 ton zeytinyağı ihraç ettiğini belirten Yılmaz, "Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Zeytin yetiştirilen diğer yörelerde her sezon en az 7 defa ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut´ta yetişir. Mut yöresinin kendine has iklimiyle hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretilmesine olanak sağlıyor" dedi.
Mut zeytinyağı ile önceki yıllarda 9 madalya aldıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, "Brüksel´den de üstün lezzet ödülü, ayrıca bu yıl İngiltere´den 3, İtalya´dan 1, İsrail´den 2 madalya aldık. Bunun sonucunda yurtdışında da tanınmaya başladık. Artık dış ülkelerden gelen talepler doğrultusunda Mut zeytinyağının ihracatına yöneldik" dedi.
Kategorinin Diğer Haberleri