05 Temmuz 2020 Pazar
Anasayfa > Söyleşi > Mesleğe Kabulde Muhakkak Ölçü Olmalı
Mesleğe Kabulde Muhakkak Ölçü Olmalı

Mesleğe Kabulde Muhakkak Ölçü Olmalı

25.05.2015 11:10 12 14 16 18 yazdır
Erzurum Baro Başkanı Av. Talat Göğebakan'la Dünden Bugüne Avukatlık Mesleği ve Erzurum'u konuştuk. Avukatlık Mesleği ve Mesleki Sıkıntılardan Doğan Sorunların Ele Alındığı Haftalık Söyleşide, Başkan Göğebakan " Mesleğe Kabulde Muhakkak Ölçü" Olmas

Erzurum Baro Başkanı Av. Talat Göğebakan'la Dünden Bugüne Avukatlık Mesleği ve Erzurum'u konuştuk. Avukatlık Mesleği ve Mesleki Sıkıntılardan Doğan Sorunların Ele Alındığı Haftalık Söyleşide, Başkan Göğebakan " Mesleğe Kabulde Muhakkak Ölçü" Olması Kanaatini Taşıyor 

Keyifli Okumalar                                  

Fatma FEYZİOĞLU ; Avukatlık Mesleğinin Temel Sorunları Nelerdir.?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; Kanunların tam olarak tatbikinde, haklı ile haksızın ayırt edilmesinde, mahkemelerde başkalarının hakkını arama ve korumada, dolayısıyla adaletin tecellisinde bir nevi amme hizmeti gören ve bunu kendisine meslek edinen ve kanunun icab ettirdiği şartlara haiz kişidir. Avukatlık olarak genel sorunumuz mesleğe başlarken ve staja kabul edilirken bu konuda bir ölçüt olmamasıdır. Bu ciddi bir şekilde ele alınması ve düşünülüp sonuca kısa zamanda varılması gereken bir sorundur. Çünkü birçok meslek grubu mezun olur olmaz yeterli düzeyde sayılmadığı gibi sınava tabi tutuluyor. Aynı uygulama mevcut iktidar göreve başlamadan öncede avukatlık mesleğinde de vardı. Mesleki yeterlilik kaldırılınca avukatlık mesleğinde sürekli geriye doğru giden bir iş potansiyeli gelir durumunda sürekli düşme gözlemleniyor. Bunlarla birlikte avukatlık mesleğinde ciddi bir kalite düşüklüğü göze çarpıyor. Bu avukatlık sınavı olmamasından kaynaklanıyor düşüncesindeyim. Avukatlığa kabulde muhakkak bir ölçüt koyulmalıdır. Ölçüsüz yapılan her iş özelliklede adli yargıda ölçüsüz yapılan uygulama, vatandaşa olumsuz yansıyor. Vatandaşla kötü yansımasıyla birlikte ciddi zaman ve enerji kaybına sebep oluyor.

 

Fatma FEYZİOĞLU ;Hükümetin yabancı istihdam hususunda bazı meslek gruplarına Türkiye'de çalışma imkânı doğması söz konusu. Bu meslek grupları arasında avukatlık mesleği de yer alıyor ithal diye tabir edebileceğimiz yabancı avukat istihdamıma bakış açınız nedir?

 

Av. Talat GÖĞEBAKAN; ;Meslekte kıyım yaşanıyor. Avukatlık mesleğine karşı siyasi bir karın ağrısı söz konusu olmalı. Meslek onursuzlaştırılmak için yapılmaya çalışan bir uygulamadır. Mesleği pasif konuma çekmek için verilen en büyük çaba. Böyle bir uygulamayı asla kabul edemeyiz. Böyle uygulama ülkeyi adaletsiz seviyeye çeker ki, buda sözün bittiği yer olur. Bizim ülkemizde avukatlık sorunu yok. Tam aksine sayıları her geçen gün artan avukatlık ordusu var. Ülkemizde birçok bölgede hukuk fakülteleri dört duvardan ibaret birçok üniversitede derslere avukatlar giriyor. İthal avukat yerine öncelikle hukuk fakülteleri denetlenmeli.

 

 

Fatma FEYZİOĞLU ;Yargıya müdahale oluyor mu?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; Kesinlikle yargıya müdahale olduğu kanaatini taşıyorum. Özelikle siyasi içerikli davalarda yargıya müdahil olunduğu düşüncesini taşıyoruz. Ülkemizde kamuoyunun gözü önünde yapılan yargılamaların bir çoğu müdahale ile karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizde sadece yargıya değil, bir alana siyasi müdahale olmuştur. Örnek verecek olursak, medya ve sportif alanda en bilindik müdahil olunan durumlardır.

Fatma FEYZİOĞLU ;Ülke olarak Hukuksal Açıdan Neredeyiz?

Türkiye'de hukuki açıdan iyi bir konumda değiliz. Yasama ve yargıda siyasal sistemin bozulmasından kaynaklanan kaygan bir zemin mevcut. Parlamenter sistem rafa kalktı. Fiili bir başkanlık sistemi var. Fiili bir başkanlık sistemi yargının en temel problemi. Kitlelerin ve yasaların yok sayıldığı temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir yerde hukukun ve yargının işleyiş biçimini sorgulamak ve işlevi hakkında yorum yapmak yanlış bir ifade olur

Fatma FEYZİOĞLU; Başkanlık sistemi gündemde,  sizce başkanlık sistemine hukuki açıdan hazır ve yatkınmıyız?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; 7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler Türkiye'nin kaderi niteliğindeki bir seçimdir. 7 Haziran sadece Türkiye'nin değil, mevcut Cumhuriyetin kaderi niteliğindeki bir kader seçimidir. Dolayısıyla mevcut hükümetle devam kararı alınırsa bu ülke için ilerleme değil, tamamen gerileme demektir. Çünkü gelişmiş ülkelere bakarsak, NATO ve G-8 ülkeleri parlamenter sistemle yönetilen ülkelerdir.  Fakat bize kabullendirilmeye çalışılan sistem ise, geri kalınmışlıkla adını dünyaya duyuran Afrika Ülkelerinin yönetim biçimidir. Eğer Başkanlık sistemi başarılı bir sistem olsaydı Afrika Ülkeleri gelişirdi. Maalesef başkanlık sistemi bizi atağa kaldırmayacağı gibi geri gitmemize sebep olur. Başkanlık sistemi ülkenin demokratik yapısına zarar verir. Topluma iyi yansımaz. Başkanlık sistemi Türkiye gibi eğitim  ekonomik yapısı yetersiz bir ülke için facia demektir.

Fatma FEYZİOĞLU ;Yeni Türkiye'nin Türkiye'ye Ne gibi Katkısı Olacak?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; Mevcut iktidar yaklaşık 13 yıldır görevde. Görevde olduğu süre zaafında elbette ki ülkeye kattıklarını yok saymıyoruz. Fakat kayıpları görmezden gelmez olmaz. Ülke olarak sosyo-ekonomik ve kültürel alanda hezimet yaşadık. Dava dosyaları, suç oranlarında, kadın cinayetlerinde çok ciddi bir artış söz konusu. İcra dosyalarını saymıyorum zaten. Her gün sayısız vatandaşımız icralık oluyor. Boşanmalarda artış inkâr edilemez büyük boyutta. Aile bütünlüğümüz tehlike altında. Milli manevi ve kültürel değerlerimiz birer bire yok oluyor. Bu şartlar altında Yeni Türkiye'yi inşa ediyorum demek çok komik olur. Çünkü demokrasi ve özgürlüklerin alt sınırda olduğu, gelir adaletinin olmadığı bir ülke yenilense ve fark eder.

Fatma FEYZİOĞLU ;7 Haziranda yapılacak olan seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; 7 Haziran Türkiye için kritik viraj. Adil bir seçim olmayacak. Siyasi partiler kanunu değişmedikçe adil bir seçim beklenemez. Buna MEDYA ve RTÜK' de dahil.  İktidar ve partisi ve mevcut siyasi parti arasında adil bir rekabet hakkı yok. Çünkü mevcut iktidar devletin tüm imkânlarını kendi siyasi oluşumları için kullanarak istikrar devamı olması hususunda hükümet milleti baskı altına almaya çalışıyor. Olası bir koalisyon hükümeti olması durumunda piyasaları tedirgin eden senaryolar çiziliyor. Hâlbuki koalisyonla yapılacak olan yönetim biçimi temel hak ve özgürlükleri beraberinde getirecek. Herkes kendi siyasi düşüncesini istediği gibi ifade edebilecek. Mevcut yönetimde oluşan işletme körlüğü oluşmuş durumda. Bir makamda uzun süre kalırsanız sürekli aynı pencereden bakmış olursunuz. Fakat bakış açınız ve yeriniz değişirse, aksaklıkları tespit ederek, var olan sorunların çözümleri noktasında objektif ve etkin rol oynarsınız. Ben şahsen koalisyon olması tarafındayım. Çünkü ülkenin çok renkliliğe ihtiyacı var. 

Fatma FEYZİOĞLU ;Siyasi açıdan Erzurum iktidar Nimetlerinden yeterince faydalanabildimi? 

Av. Talat GÖĞEBAKAN; Tabiî ki hayır. İstatistiklere bakın 1980 yılına kadar Erzurum Türkiye'nin gelişmiş 10 ili arasında iken 2015 'lerde 70. Sıralarda. Hangi parametreden bakarsanız bakın sonuç değişmiyor. İşsizlik hat safhada, şehrin %40'ı yeşil kartlı. Tarım ve hayvancılık merkezinden eser kalmamış. Tamamen devlete bağımlı toplum haline geldik. Şehir her geçen gün kan kaybediyor. Yatırım yok. Üretim yok. Tüketim var, işsizlik var. Kahvehaneler dolu. Erzurum'un mevcut iktidarla şaha kalktı diyen herkesle, her alanda tartışmaya hazırım. Çünkü şehrin ötelenmiş olmasının en büyük kanıtı çat yolu üzerindeki atıl durumdaki hastane, 2 yılı aşkın süredir ihalesi yapılamayan inşaat Erzurum'a gösterilen durumu kısaca özetliyor.

 

Fatma FEYZİOĞLU ;Av. Talat Göğebakan Kimdir?

Av. Talat GÖĞEBAKAN; Avukat Talat Göğebakan Erzurum'un Veyisefendi mahallesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 2014 Ekim ayı itibariyle Erzurum Baro Başkanı görevini yürütüyor. Evli ve iki çocuk babası. Yabancı dil bilmiyor.   Türkçe konuşuyor, Türkçe Yaşıyor, ve Türkçe Yazıyor.

 Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri