23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Mevsim hastalıklarda ARTIŞ VAR!

Mevsim hastalıklarda ARTIŞ VAR!

14.03.2019 09:56 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hastanelere “hava değişikliği” kaynaklı vakaların sayısında da artış yaşanır oldu.
Mevsim hastalıklarda ARTIŞ VAR!


Havaların ısınmaya başlaması ve sıcaklıklardaki mevsimsel değişiklik, üst solunum yolu enfeksiyonlarında artışa sebep olmaya başladı. Hastanelerdeki acil servislere başvuran hastaların büyük bir bölümüne üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyulurken, söz konusu vakaların başlıca sebebinin, hava sıcaklığı ve mevsimsel değişikliklerin sebep olduğu öğrenildi.

Erzurum’da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hastanelere “hava değişikliği” kaynaklı vakaların sayısında da artış yaşanır oldu. Palandöken Devlet Hastanesi’nden edinilen bilgilere göre; son bir haftadır üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında çok ciddi oranda artış kaydedildi.

 

HASTALIKLAR MEVSİME GÖRE ŞEKİLLENİYOR

Hastaların büyük bir bölümünün öksürük, boğaz ve bademcik ağrısı ile baş ağrısı şikayetiyle geldikleri Palandöken Devlet Hastanesi’nde, en sık konulan teşhislerin başında ise bronşit, sinüzit ve farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarının geldiği kaydedildi.

Palandöken Devlet Hastanesi yetkilileri, “Mevsimsel geçiş dönemlerinde hastalıkların türü ve sayısı da değişken olabiliyor. Kış mevsiminde sık görülen hastalıklarla ilkbaharda görülen hastalıklar birbirinden çok farklı olabiliyor. Yine yaz aylarındaki hastalıkların diğer mevsimlere göre dağılımı da çok farklı oluyor. Özellikle de içinde bulunduğumuz bu dönemde; insanlar havaların ısınması sebebiyle çoğu zaman tedbirsiz davranabiliyor” diye konuştular.

 

ÇOK ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISI BELİRTİSİ

Üst solunum yolu hastalıklarından özellikle sinüzitin çok şiddetli baş ağrısı ile kendisini gösterebileceğini ifade eden PDH yetkilileri, “Sinüzit, özellikle bu aylarda sık rastlanabilen hastalıkların başında geliyor. Sinüslerin iltihabi durumu anlamına gelen Sinüzit, tedbir alınmaması halinde ileride çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu yüzden şiddetli baş ağrısı çekenler, alnı, şakakları ve göz çukurları, gün içerisinde belirli saatlerde ağrıyan kişilerin sinüzit olma ihtimali çok büyük. Bu yüzden söz konusu belirtileri taşıyan kişiler, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvursunlar” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri