22 Nisan 2019 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Kasım AKAN > MHP Erzurum’da istediğini nasıl alacak
Kasım AKAN

MHP Erzurum’da istediğini nasıl alacak

09.11.2018 09:34 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Kasım AKAN

AK Parti-MHP ittifakının en sert geçiş sağlayacağı il kuşkusuz Erzurum’dur. Erzurum’da MHP kararlı bir şekilde büyükşehir ve merkez ilçelerin yönetimini istiyor. Ve bunun için de oldukça iştahlı görünüyor. Özellikle Erzurum Büyükşehir Belediyesi için aday gösterilecek olan kardiyolog Serdar Sevimli bu anlamda MHP kurmaylarını içten içe cesaretlendirmişe benziyor. Olur mu olmaz mı bilinmez ama MHP mart ayında Erzurum’da büyük bir değişimin nedeni olacaktır. Daha önceki seçimlerde AK Parti açısından garanti il olarak görünen Erzurum, şu aşamada “bana göre” elden çıkmıştır. Eğer ki merkez ilçe belediye adayları da fark oluşturabilirlerse ki bu konuda şüpheliyim, Serdar Sevimli’nin MHP bayrağını palandöken eteklerine dikmesi içten bile değil.

AK Parti için korkulu bir isim kimdir diye sorsalar Erzurumlular açısından ilk ve en güzel isim Sevimli olurdu. Şehirde MHP’nin-Ülkü Ocakları’nın incitilmiş imajına neşter vurabilecek net isimdir Serdar Sevimli. Duruşu, yaklaşımı, tanınan yüzü, yapabilirliği ve samimiyeti büyük bir ihtimalle MHP için bulunmaz isimdir. Kaldı ki şu an AK Parti’nin adayı bile belli değil. Eğer Sayın Mehmet Sekmen Bey aday olursa Serdar hocanın seçim gecesini beklemesi bile gerekebilir. Seçim yorgunluğu çekmesine gerek yok yani!

MHP Erzurum’da ipi göğüslerse bunu güneyden gelecek olan oylara bağlamalıdır. HDP’nin yüksek oy aldığı dört ilçeden büyükşehir başkanlığı için, MHP’ye devasa bir oy gelecektir. Bunu sağlayanın Sevimli olduğunu görmemek için bu şehirde yaşamamak gerekir. Kiminle konuşuyorsam Sevimli hocaya oy veririm diyor. En HDP’lisi de en AK Partilisi de.

Başarı bazen de değişimde saklıdır. Erzurum’da son yıllarda ülkü ocakları adına bir değişim söz konusu. Olumlu izlenimler Serdar Sevimli’yi ve oyları MHP’ye kazandırdı. Bu değişim bütünüyle seçimi etkileyecek. Erzurum’da alternatif olarak sürekli bekleyen MHP artık günün geldiğini gördü. Belki bura da Naim Karataş’ı da belirtmek gerekir. Kendisiyle her konuşmamda MHP’nin kazanacağına olan inancını deklere ediyordu. Bu afaki bir fikir değildi tabi. Partizanca hiç değildi. Kazanmak için gerekli olan inanç bir yerlerden berildi mi bunu birilerinin görmesi gerekiyordu. Ve bence Karataş gördü.

Gazetemin patronu olduğu için yorum yapmaktan kaçındığım değerli insan Musa Çakır ismi Aziziye belediyesi için geçiyor. Aday adayı olduğundan beri kesinlikle başaracağına inandığım Çakır, aday olarak listede yerini alır ise MHP’ye enerji katacaktır. Genç ve dinamik isimlerle Erzurum’da silme oy patlaması yapabilecek olan MHP bu fırsatı belli isimlere bırakmamalıdır. Değerlendirmeler alınacak oylara odaklı olması gerekir. Geçmiş sürtüşmeler, saçma sapan dedikodular adayları belirlerse büyük bir yıkıntı oluşabilir.

Son olarak Serdar Sevimli için söylemek istediğim kesinlikle başaracağı noktasıdır. MHP’nin AK Parti’yi Erzurum’da silme götürme şansı büyük bir şok olmayacaktır. Genç adaylarla birlikte, yeni yüzlerle girilecek bu seçim, MHP’nin Türkiye ortalamasının çok üstünde başarı öyküsü oluşturacaktır. Bu başarı öyküsünün dinamiği genç ve yeni yüzler şeklinde belirlenmesi tek ve net ihtimaldir. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.