AK
19 Haziran 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Bilal UYGUR > NEDEN "KADIN BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ" OLMASIN?
Bilal UYGUR

NEDEN "KADIN BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ" OLMASIN?

16.12.2013 10:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Bilal UYGUR

Erzurum'da partilerin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık süreci neredeyse bitti sayılır. İlçe Belediyeleri ve özellikle Merkez İlçe Belediyeleri içinse adaylık süreci devam ediyor. Buna sadece öylesine devam ediyor demek aslında çok iyimser bir yaklaşım olur. Çünkü duyduğumuz kadarıyla inanılmaz bir mücadele var. Hani "ekmek aslanın midesinde" diye bir söz var ya tıpkı onun gibi. Hatta "Adaylık aslanın midesinde değil bağırsaklarında" dersek abartmış olmayız. Belki siz bu satırları okurken bir yandan da belli olan İlçe Belediye Başkanlarının isimleri üzerinde kritik yapıyor olacaksınız. Kim bilir?

 Bu arada şimdiden birileri ortada aday gibi dolaşmaya, yandaşlarıysa o "sözde adaylardan" evvel piyasaya "kraldan çok kralcı" edasıyla çıkmaya başladı bile. Bu adaylık sürecinin hepimize hayırlı olmasını canı gönülden diliyor bu konuyu şimdilik askıya alıyorum. Çünkü bugünkü yazım son dedikodular üzerine veya aday adaylarının ve yandaşlarının taklaları üzerine değil aksine daha ilkesel bir konu.  

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama partilerimizin Erzurum için açıkladıkları adaylar içerisinde bir tane bile kadın aday yok. Hoş evvelden de yoktu ya, neyse. Ama partilerin tamamı yeri geldi mi kadınlar ve kadın haklarıyla ilgili mangalda kül bırakmıyorlar. Kadınların ezilmişliğinden onlara yeteri kadar hak tanınmadığına kadar birçok şeyi dillerine doluyorlar. Ama iş icraata gelince demek "akşamdan sabaha" dediklerini unutuyorlar.

Erzurum'da siyasi partilere aday adaylık başvurusu yapan kadın sayısı bir elin parmakları kadar dahi değil. Benim bildiğim AK Partiden Aziziye İlçesi için Zekiye ÇOMAKLI, Palandöken İlçesi için Demet Güral aday adaylık başvurusu yaparken Milliyetçi Hareket Partisinden Jale Hülya ÖZERZURUMLU ALCAN adaylık başvurusunda bulundu.

Kadın adayların sayısının bu kadar az olması başlı başına tartışılması veya ele alınması gereken bir konudur. Keza bir yandan kendilerine yeterli derecede hak ve fırsat verilmediğini düşünen kadınların siyaset sahnesindeki eksiklikleri diğer yandan her fırsatta kadını kullanan siyasetin ve siyasetçilerin kadınları siyaseten tercih etmemeleri şehrimiz, partilerimiz ve olayın tarafı olan kadınlarımız için üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Kadının kendisine yapılan veya yapıldığını varsayan haksızlığa karşı sessiz kalışını bir kenara bırakarak siyasi partiler açısından kadınların aday gösterilmeyişini irdelemek istiyorum.

Kadınlar gerçekten Belediye Başkanlığı yapamaz mı? Ülkemizde görev yapan kadın belediye başkanları var. İlk aklıma gelen yer Aydın. Aydın'a gidenler veya orada ikamet edenler gayet memnunlar. Ülkemizde Kadın Kaymakamlar da var. Yine bu kaymakamlarla ilgili olarak da öyle anormal bir sıkıntı veya şikâyet duymadık. O zaman demek ki kamunun birçok alanında görev yapan kadınlar da hayli hayli siyaset yapabilirler. Tabi her kadın veya her aday olan kadın belediye başkanı olabilir veya bu işi yapar demek istemiyorum. Çünkü bu konuda da yanlış anlaşılmak istemem. Sonuçta her işin belli özellikleri de olacaktır. Kadın erkek ayırt etmeksizin adayların kişisel, karakteristik, eğitimsel ve psikolojik gereklilikleri ve yeterlilikleri taşıması gerekir.

Ancak her işte olduğu gibi bu belediye işlerine bir kadın eli değmeli diye düşünüyorum. Hem yönetsel hem işlevsel açıdan sonuçlarını, projelerini ve idare tarzlarını, çalışanlarıyla, vatandaşla, diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini merak ediyorum. Belediyenin temizlik anlayışında özdeşim kurabilecek mi görmek istiyorum.

Peki Erzurum; yani dadaşlar Diyarı, Nene Hatunları çıkarmış bu topraklar, bir "Kadın Belediye Başkanı" çıkaramaz mı? Bu bağlamda; benim bir adayım var. Erzurum'da Aziziye İlçe Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulunan Sayın Zekiye ÇOMAKLI'nın bu iş için "biçilmiş" ve "seçilmiş" kaftan olduğunu düşünüyorum. Aziziye'ye bir kadın eli değmeli.

Zekiye ÇOMAKLI ile çok samimiyetim yoktur ama tanırım. Yaptıkları ile kendini tanıtan, taraflı tarafsız herkese sevdiren biri Zekiye Abla. Zekiye Abla diyorum çünkü Erzurum'da kendisiyle ilgili herkes böyle diyor. Erzurum'da O'nu sevmeyene rastlamadım dersem yalan söylemiş olmam. Kendisiyle Aziziye Belediyesi'nde Kültür ve Sosyal İşler Müdürüyken gerçekleştirdiğimiz Aziziye Belediyesi 1.Ramazan Etkinlikleri Programları münasebetiyle tanışmıştık. Kendisi Şair, Yazar, Fotoğrafçı, Siyasetçi. Ancak daha çok ERZURUM GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ Başkanı sıfatıyla tanınır ve bilinir.

Erzurum Aşkale doğumlu Zekiye ÇOMAKLI; Erzurum'un ilk kadın köşe yazarıdır. Erzurum Yöresel Yemeklerini "KARLAR ÜLKESİNİN DAMAK TADI" adıyla ilk defa kitaplaştırmıştır. Erzurum'un "İlk Kadın Şairidir." Cumhuriyetimizin 75.yılına atfen Atatürk Üniversitesi Oditoryumunda kendi şiirlerinden bestelenen ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve hocaları tarafından seslendirilen şarkılar eşliğinde yine kendi şiirlerini okuduğu HATMİGÜL ŞİİR DİNLETİSİ'ne 1500 davetli katılmıştır. Erzurum Yarı Açık Cezaevinde Cumhuriyetin 80.yılında KEHRİBAR ŞİİR DİNLETİLERİ gerçekleştirmiştir. Erzurum Yarı Açık Cezaevinde NOSTALJİK ERZURUM FOTOĞRAFLARI SERGİSİaçmıştır. Aşkale ilçesini "İPEK YOLUNDA BİR KAVŞAK-AŞKALE" adıyla kapsamlı bir belgeselle tanıtmıştır. Nahcivan Özerk Cumhuriyeti'nde Türkiye'yi temsilen konuşma yapmıştır. Belediye Başkan Danışmanlığı yapmıştır. "Bir Öykünün Türküsü" adlı bir öykü eseri ve "Anam Başka Bağlar- Bacım Bir Başka" adlı bir "Oya Kitabı" vardır. Zekiye Abla'nın affına sığınarak çok sevdiğim "Dadaş Kızı" adlı şiirinin bir bölümünü buradan sizlere aktarmak istiyorum.

Dadaş Kızı

Dışta gülen bir yüz içte sızıyım

Ben bu ovaların dertli kızıyım

Dadaşın yanında şans yıldızıyım

Ezelden ebede dadaş kızıyım

 

Eğilmez dik durur mağrurdur başım

Yanık türkülerden sızar göz yaşım

Dadaşım, toprağım bir lokma aşım

Göğsüm gurur dolu dadaş kızıyım

 

Örülmüş kaderim boncuklu oya

Palandöken bekçi geline toya

Ruhumu titretir gördüğüm rüya

Ezgimle barımla dadaş kızıyım

 

Erzurum'da "Kadın bir belediye Başkanı" istiyorum deyip Zekiye ÇOMAKLI'yı yazdım diye aklınıza bir şey gelmesin dostlar. Kendisinin bu işi yapabileceğine olan inancım karşılaştığımızda bir selamım dışında hiçbir ilişkim ve beklentim yoktur. Kaldı ki herhangi bir ilişkim olsa da bundan gocunmam. Acizane kendi fikirlerimi paylaştım. Sizi temin ederim ki bu yazıdan, okuyana kadar kendisinin dahi haberi yoktur. "Kadın Belediye Başkan" adayı olarak Zekiye Ablayı öne çıkarmam bu işi yapabileceğine olan inancımdan başka bir şey değildir. Ayrıca taraflı tarafsız insanların ona duyduğu sevgi de cabası! Ben Belediyecilikte insani ilişkilerin son derece önemli olduğuna ve bu inceliğin de Zekiye Abla'da bulunduğuna inanıyorum.

Sözlerime son verirken 11.12.2013 Çarşamba günü Muhterem Babasını kaybeden Zekiye ÇOMAKLI Ablama sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Cenazeye katılamadığım için affına sığınıyorum.

Hesap Gününün Sahibi Yüce Rahman Mekânını Cennet Eylesin İnşallah. Yattığı Yerde Utandırmasın. Baki Âleme intikal eden Muhterem Amcamıza Rahmet Geride kalanlara da Sabrı Cemil niyaz ediyorum.

Allah'a Emanet Olun?

 

 

 

Etiketler : bilal uygur siyaset
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.