22 Ekim 2020 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Huseyin Topaloğlu > NEDİR BU DOSTLUK KAVRAMI?
Huseyin Topaloğlu

NEDİR BU DOSTLUK KAVRAMI?

10.01.2018 12:59 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Huseyin Topaloğlu
Dostluğun kısaca tanımını yaparsak eğer; bir kişinin başka bir kişiyle zevklerinin ve düşünce sistemlerinin uyuşması sonucu oluşan duygusal bir bağdır.
Dostluk kişisel bir çıkar yada karşındaki kişiden faydalanma durumu değildir. Tam tersine hayallerini, hayatındaki olayları, yıllarca sakladığı sırlarını, en güzel anını yada en kötü anını paylaşabildiği yani birisiyle duygusal anlamda oluşturduğu çizgide dost olarak gördüğü kişiye çekinmeden veya utanmadan rahatça herşeyini aktarabilmesidir dostluk.
Dostlukta zaman kavramı yoktur. En acil bir durumda, en kötü zamanınızda ve yahut en sevinçli anınızda yanınızda bulunarak duygularınıza hem ortak olan hem de tercüman olan kişi yada kişilerdir. Ağladığınızda size tutunacak dal olabilen, en kötü gününüzde yıkılmamanız için kolunuza girebilen, kendine söylerken bile çekindiğin bir sırrın yada başka bir durumu anlatırken başkasına anlatmayacağını bilecek kadar güven verebilen, dost dediğin seni çocuğun gibi sevebilmeli, kendini dostuna teslim ettiğinde varlığında kaybolmayacağını bildiğin kişidir dost. Tabi dost budur ama sende dostuna karşı böyle olabilmeyi başarmalısın. İşte bu yüzden sayısızca kitap, şiir ve şarkı söylenmiştir dostluk üzerine. Ne demiş Mevlana ‘DostIuk iIIa yan yana, diz dize oImak değiIdir. AsıI can cana, kaIp kaIbe oImaktır’ demiş. Dostluk kutsal bir vazifedir taşıyabilene tabi.
İnsanlar yaşadığı sürece hayatlarının gidişatına göre kendisiyle uyuşan kişilerle duygusal bir bağ olan dostluk temelini oluşturabiliyor. Tabi ‘DOSTUM’ kelimesini birisine karşı kullandığımızda o kişinin hayatımızın bir parçası olduğunu anlayabiliyoruz.  Ve bu kelimeyi birisine karşı kullandığınızda o kişinin kardeşin vasfına geçtiğini de anlamamız lazım. Bu yüzden dostluk demeden önce iyice tartmamız gerekir karşıdaki kişiyi.
Şimdi her dostluk çok sağlamdır diye algılamayalım çünkü bazen öyle bir durumlarla karşılaşır ki insan kendisini o duruma yada o acıya iten kişinin en yakınındaki kişi olan dostu olduğunu görür. İşte bu yüzden her zaman dikkatli olmamız lazım bir kişi yada kişilerle dostluk temelleri oluşturduğumuz da. Karşımızdakini iyi tartmalıyız belki zevklerin yada düşüncelerin birebir aynıdır ama insanların karakterleri hep farklılık gösterir bundan dolayı dost olacağın kişinin zevkleri veya düşüncelerini öğrenmeden o kişinin karakter yapısını öğrenmemiz lazım. Eğer karakterini öğrenirsen ve temiz biri çıkarsa zaten zaman sizi dost yapacaktır. Bu konuyla ilgili peygamber efendimizin çok güzel bir sözü bulunmaktadır: ‘Dostunu severken ölçülü sev. Belki bir gün düşmanın olabilir. Dargın olduğun zaman da ölçülü ol ki bir gün dost olursun. Sonra da yaptığına pişman olursun’ işte bu sözü anlayabilirsen insanoğlu! Hayata bir sıfır önde başlamış olursun.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.