27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > Yerel > Öğrenci yok iş de yok

Öğrenci yok iş de yok

15.09.2020 10:40 12 14 16 18 yazdır
Üniversitelerde 2020-2021 öğretim yılı güz döneminde, yükseköğrenimin uzaktan öğretim yoluyla sürdürülmesi kararlaştırılması yerel esnafı zora soktu. Sağlık nedeniyle alınan karar işlerin durma noktasına gelmesine neden oldu.
Öğrenci yok iş de yok

Üniversitelerde 2020-2021 öğretim yılı güz döneminde, yükseköğrenimin uzaktan öğretim yoluyla sürdürülmesi kararlaştırılması yerel esnafı zora soktu. Sağlık nedeniyle alınan karar işlerin durma noktasına gelmesine neden oldu.

İş sahası kısıtlı olan ve üniversite öğrencileriyle güç depolayan Erzurum yerel esnafları zor günlerden geçmeye devam ediyor. Üniversitelerde 2020-2021 öğretim yılı güz döneminde, yükseköğrenimin uzaktan öğretim yoluyla sürdürülmesi kararının ardından kentte iş durumu çökme aşamasına geldi. Küçük ölçekli esnafların ayakta durmaya çalıştığı kentte salgının biran önce bitmesi bekleniyor.

“Atatürk Üniversitesi uzaktan eğitime mecbur kaldı”

Salgın nedeniyle sağlığı ön planda tutan ve uzaktan eğitim alternatifini uygulamaya koyan Atatürk Üniversitesi’nin bu duruma mecbur kaldığını ve salgının bertaraf edilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden esnaflar “bu salgın bir şekilde bertaraf edilecek. Bunun için de gereken her şey yapılacak. Bizler için durum zorluk oluşturuyor ama alternatif bulunmuyor. En azından sorumlu davranıp bu salgının ikinci döneme uzamamasını sağlamamız gerekiyor” ifadelerine yer verdiler.

“Öğrencisiz çok zor”

Erzurum esnafı için büyük nimet olan ve şehrin en büyük geliri olarak görünen Üniversite öğrencilerinin bu dönemde gelemiyor olmasını büyük şansızlık olarak gördüklerini ifade eden esnaflar “işlerin durma noktasına gelmesinin en büyük nedeni öğrencilerin olmamasıdır. Bu durumun biran önce bitmesini ve hayatın normale dönmesini bekliyoruz. Umarız ikinci dönem için böyle bir karar alınmaz. Bunun için de salgının kentimizden çıkması gerekiyor. Bizler de bu durumda sorumlu davranıp kurallara uymamız gerekiyor. Durum daha da uzarsa yerel esnaf büyük darbe yemiş olur. Bu nedenle en azından daha dikkatli davranıp salgının etkisini kentimizde kırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

Üniversite açıklama yapmıştı

Salgının ortadan kaldırılması ve olası risklerini oluşmaması için karar vermek zorunda kalan Atatürk Üniversitesi senatosu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama da “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 küresel salgınının ülkemizdeki yayılım seyri ve insan sağlığı açısından oluşturduğu tehdit karşısında yüz yüze eğitimin hem öğrenciler hem akademik ve idari personel hem de şehir açısından teması arttırarak ciddi sağlık riskleri oluşturacağı görüşünün vurgulandığı senato toplantısında; pandeminin seyrine göre yeniden değerlendirme yapılabilmesi koşuluyla önlisans, lisans ve lisansüstü eğitime yönelik planlama yapılmasına karar verildi” sözlerine yer vermişti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri