24 Ağustos 2019 Cumartesi
Anasayfa > Yerel > Ölümcül mantarlara aman dikkat

Ölümcül mantarlara aman dikkat

13.05.2019 09:16 12 14 16 18 yazdır
Her yıl onlarca insanın ölümüne sebep olan mantarlar piyasaya sürülmeye başlandı. Özellikle yağmurların başlamasıyla birlikte doğadan toplanan mantarlar zehirlenme vakalarına davetiye çıkarıyor.
Ölümcül mantarlara aman dikkatBir mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğuna karar vermek için hiçbir kuralın olmadığını belirten uzmanlar, halk arasında gerçekle ilgisi olmayan inanışlar var olduğunu belirtiyorlar. Zehirli olan mantarların duruma göre değişebildiğini ve bu konuda belirlenmiş kuralların olmadığını dile getiren uzmanlar “ genellikle kırsal bölgede yaşayan insanların çeşitli inanışlarla ve bilgi birikimleriyle gördüklerini devam ettirmeleriyle sürdürülen bir mantar tüketme geleneği bulunuyor” diyerek vatandaşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Doğadan mantar toplayıp sattığını ve zehirli olup olmadığını komşularıyla birlikte pişirip yiyerek anladığını dil getiren Aysel Tunç “ mantarları çevre ilçelerin dağ ve tepelerinden topluyorum.

Bunu her yıl yaparım ben. Mantarların zehirli olduğuna inanmıyorum. Sadece bazı insanların alerjisi oluyor ve kötü sonuçlara sebebiyet veriyor. Bu konuda mantarın ölümcül olduğuna inanmıyorum ben. Mantarları satışa sunmadan önce ben yiyorum. Hem haşlayıp hem de kızartıyorum. Eğer zehirli olsalar ben de yemem, ama değiller. Mantarları satıp ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Bazen selpak satıyorum bazen çekirdek paketleyip satıyorum. Mevsimi geldiğinde gidip mantar topluyorum. Topladığım mantarları komşularımla birlikte yiyoruz. Çok da lezzetli oluyor. Zararlı ve kötü sonuçlara sebep olacak mantarları toplamıyorum. Ben yaklaşık on yıldır mantar topluyorum ve şimdiye kadar her hangi bir sorun olmadı çok şükür” diye konuştu.Erzurum Mahallebaşı semtinde köyden toplayıp getirdiği mantarları satan Hüseyin Çınar ise “ mantarlarımız kınkor, yani çaşır mantarıdır. Bin yıllardır yenilen ve lezzetli bir mantar türüdür. Ben şimdiye kadar herhangi bir ölüm ya da farklı kötü bir sonuç duymadım. Yıllardır mantar yiyen biri olarak ben bile çaşır mantarı dışında herhangi bir mantar türünü yemeye korkuyorum. Çünkü gerçekten bana güven veren tek mantar türü bu. Hem lezzetli hem de sağlıklı. İnşallah bu sene ülkemizde mantar zehirlenmeleri vakaları olmaz. Tabi ki tehlikeli ve dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Bazen haberleri izlerken ölümlü mantar zehirlenmelerini görünce bende korkuyorum. Acaba bize de bir şey olur mu diye. Çünkü gerçekten de mantar türlerinin tam olarak standartı bulunmuyor. Sonbahar mevsimiyle birlikte özellikle bu bölgelerde herkes mantar toplamaya ve mantar yemeye çalışıyor. Bazen bilmeyen insanlar da toplayıp çocuklarına, ailesine yedirebiliyor. Eğer topladığı mantarın türünü ve özelliğini bilmez ise Allah korusun kötü sonuçlara sebep olabilir. Bizler bir alışkanlığı, sürekli içinde bulunduğumuz bilgiyi aktarıyoruz. Lezzetinden vazgeçemediğimiz bu nimetin özellikle iyi analiz edebilen ve bilgi sahibi kişiler tarafından toplanılması önemlidir ” dedi.

İnsanların zehirlenerek ölümlerine sebep olan mantarlar var

Canlı odunda gelişen mantarlar zehirsiz, ölü odundakiler zehirlidir gibi inanışların yanlış ve kesinlikle kötü sonuçlara sebep olan bilgi olduğunu belirten uzmanlar bu konuda mantar severleri uyarıyor. Her iki çeşit odun üzerinde yetişen mantarlar hem zehirli hem zehirsiz olabilir diyen uzmanlar “ örneğin canlı ağaçlar üzerinde yetişen mantarlardan istiritya mantarı, bal mantarı, biftek mantarı yenebilir, ganoderma ve fomes türleri yenilmez, bu konu bile değişe biliyor.

Tam olarak nasıl yetiştiği ve yiyen kişiye ne şekilde etki edeceği problemdir. Tam da bu nokta da ilkbahar aylarında çıkan mantarlar yenebilir, zararsızdır gibi çok kötü düşünceler yine kötü sonuçlara sebep olabiliyor. İlkbaharda yetişen ve çok zehirli olan mantar türleri de vardır bunu sınırlandırmak ve tam olarak isimlendirmek olanaksız gibi. Örneğin en lezzetli mantarlardan biri olan kanlıca mantarı turuncu renkte bir sıvı çıkarır, bunu yanında zehirli olup çıkarmayan russula gibi mantar türleri de mevcuttur” şeklinde açıklamaları bulunuyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri