22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > Roportajlar > Onların tek derdi model araç
Onların tek derdi model araç

Onların tek derdi model araç

07.12.2015 22:34 12 14 16 18 yazdır
Modelcilik ve model araba gibi terimler ülkemizde son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlar halini almaya başladı. Peki nedir bu model arabalar?, Nasıl bir işleyişe sahiptir?, Fiyatları ne kadar?, Hobi mi, tutku mu?...

SALİH ÇELEBİ / ERZURUM

Onların tek derdi model araç!

Modelcilik ve model araba gibi terimler ülkemizde son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlar halini almaya başladı. Peki nedir bu model arabalar?, Nasıl bir işleyişe sahiptir?, Fiyatları ne kadar?, Hobi mi, tutku mu?... İşte tüm bu soruların cevabını Erzurum'da ilk defa kurulan Model Rc Araç Kulübü ile görüştüm. Kulüp Başkanı Alper Baylı ile hızlı ve bir o kadarda heyecanlı bir röportaj yapma imkanı buldum. Model yer ve hava araçlarının birbirinden ilgi çekici özellikleri ile siz okurlarımızı yazı dizimizle baş başa bırakıyorum.

Alper Bey Model Rc Araç nedir, ne gibi özelliklere sahipler?

Model arabalar belirli ölçeklerde imal edilmiş, elektrik ve benzin motorlu seçenekleri olan radyo kontrollü yer araçlarına denir. Asfalt tipi, yarış tipi ve arazi tipi araç modelleri vardır. Konuya hakim olmayan birinin uzaktan kumandalı oyuncak araçlardan ayırt edemeyeceği bu radyo kontrollü araçlar uzaktan kumandalı oyuncaklara karşın kat kat dayanıklı, daha güçlü ve basit olmayan bir yapıya, işleyişe sahiptir. Uzaktan kumandalı araçların motor+1,5 V pil düzeneğine karşın radyo kontrollü model arabaların motorundan vitesine, yakıt deposundan egzozuna, süspansiyon sistemine kadar gerçek bir aracın küçültülmüş ölçekli haliyle yapılmış olması en büyük farkıdır. Model araçlar RTR (Kullanıma hazır) ve KİT (Toplama halinde) olmak üzere iki çeşitte satılmaktadır. KİT halinde bir model aracı toplamak çok zaman ve sabır isteyeceğinden dolayı özellikle yeni başlayanlar için RTR modeller tercih edilir. Benzin motorlu model araçlar, elektrik motorlu model araçlara oranla daha güçlü ve daha hızlıdır. Benzin motorlu ortalama güçte bir model arabanın saatteki hızı 60-120 km/h bulmaktadır. Elektrik motorlu model arabaların ise saatteki hızı daha düşüktür.

Bu araçlar çok pahalı olmalı. Fiyatları nasıl acaba?

Model araçlar gerçekteki aracın bire bir küçültülmüşüdür. Hatta aracın içindeki ön konsola kadar anıdır yani lisanlıdır. Model araçlar ise motor gücü daha yüksek birden çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşan araçlardır ve üzerinde her türlü modifiye yapma imkanınız vardır. Bu nedenle bu araçlar çok pahalı oluyor genelde. Orta düzey bir araç bin, iki bin lira arasında değişiyor. Tabi daha ucuzada araç almak mümkün. Mesela 400 liraya bir model araç alabilirsiniz. Ancak kalite, hız ve heyecan açısından gereken verimi size sağlayamayacaktır. Çünkü fiyata bağlı olarak aracın kalitesi, hızı, dayanıklılığıda artıyor. Burada başka bir konuda tercih meselesi. Bazı model araç tutkunları paradan ziyade aracı kullanırken alacağı zevki düşünüyor. Araçların pahalı yada ucuz olması tamamen size bağlı. Mesela bir asfalt aracı ile arazi aracı arasında tabi ki fark olacaktır. Arazi aracı body olarak daha sağlam olmak zorundadır. Bu nedenle daha kaliteli malzeme kullanılacaktır yapımında. Bu da doğrudan fiyatına etki edecektir.

Bu araçların bir sınıflaması var mı?

Evet var tabi ki. Olmaz mı. Şöyle düşünün. Gerçek hayatta her aracın kendine göre farklı özellikleri, farklı tipi ve şekilleri vardır. Bu araçlarda aynı şekilde farklı niteliklere sahip. Bu nedenle sınıfları doğal olarak var olacaktır. Model arabalar 4 şekilde sınıflandırılabilir: Bunlar Gas-Onroad, On-Road, Off-Road, Buggy... Bu araçları şöyle özetleyebilirim sizin için;

Gas-Onroad Model Araçları:

Bu tip model araçlar yarış tipi olarak bilinen genellikle yarışlarda kullanılan 1/8 ? 1/10 ölçeklerinde olan ve saatte ortalama 120-200 km/h hıza ulaşan model araçlardır. Gas-Onroad model arabalarının motorları diğer sınıflara göre üst düzeyde olup ulaştığı maksimum hız ve ayarlarının karmaşık oluşu yüzünden bu işe yeni başlayan modelcilere önerilmeyen model araç tipleridir.

On-Road Model Araçları:

Gerek Kullanış gerekse teknik aksamı yönüyle Gas-Onroad tip model araçlara benzeyen On-Road tipi model araçları Gas-Onroad model araçlarına göre daha güçsüz, genellikle 1/10 ölçeklerinde ve saatteki hızları 60-120 km/h olarak bilinir. On-Road tipi model arabaların engebesi olmayan, düz ve genellikle asfalt alanlarda kullanılması uygundur. Model araçlarda gerçek araçlar gibi modifiye edilebilir ve On-Road tipi model araçlarda buna dahildir. Bu tip model araçlar motor modifiyesi egzoz sistemi gibi değişikliklerden sonra Gas-Onroad modellerinden de güçlü ve hızlı bir araca dönüştürülebilinir.

Off-Road Model Araçları:

Off-Road tipi model araçlar genellikle zorlu, engebeli arazi koşulları için tasarlanmış diğer sınıflarda bulunan model arabalara oranla daha az hızlara ulaşabilen şase bakımından farklı olan ve gerek tekerlerin gerekse çekişin araziye uygunluğu ve daha güçlü olduğu görülebilir. Düz yolda model araç kullanmayı sevmeyen daha çok adrenalin arayan modelcilerin çok tercih ettiği Off-Road modellerinin şaseleri alüminyum veya hafif bir madde olan titanyumdan üretilmiştir.

Buggy Model Araçları:

Model arabalar sınıfında en çok tercih edilen model araçtır. Hafif engebeli arazilerde kullanılan Off-Road tipi model araca benzeyen fakat zorlu arazilerde onun kadar yüksek performanslara ulaşamayan Buggy tipi model arabalar Off-Road tipi model arabalara oranla daha fazla hıza ulaşabilirler.

Bu hobi nasıl başladı sizde?

Bu hobi bende çocukluğumdan gelmedir. Çocukken küçük araçlarım vardı. Her insanın hayatında araba olmuştur. Çocukken bilirsiniz kumda, çamurda oynarken kendi yolumuz yapar oynardık. Hayali yollarımız, arabalarımız vardı. Terliklerimiz bazen araba olur, bazende köprü. Büyüdükçe bu benim için hobiden çok tutku haline gelmeye başladı. Yavaş yavaş oyuncakçılardan araba temin etmeye başladım. Hatta aldığım arabaları söker, takar kendip çapımda modifiye bile ederdim. Daha sonra üniversite döneminde bu işi profesyonel anlamda yapma kararı aldım. İlk olarak yurtdışından kendi Rc Modelimi sipariş ettim. İlk başlarda off road yani arazi araçlarına yöneldim. Daha sonra hız ve asfalt araçları bana daha cazip geldi. En son tekrar off roada döndüm. Bu hobi benim için artık bir tutku haline geldi. Bırakabileceğimi sanmıyorum.

Şehirde bu araçları yarıştıracak, kullanacak pist var mı?

Erzurum'da maalesef profesyonel manada bir pistimiz yok. Kum, tepe, toprak gibi yerlerde araçlarımızı kullanıyoruz. Bir yerimiz var orasıda o kadar verimli değil ne yazık ki. Ziraat Fakültesi'nin arkasında 80 metrelik bir asfalt alan var. Toz, toprak gerçi. İdare ediyoruz orada. Bir süre devam edicez. Yetkililerden, başkanlardan tek isteğimiz bize bir pist yapmaları. Bu işte pist çok önemli. Aracınız elinizde, siparişi verdiniz ama kullanacak yer olmadıktan sonra hiç bir manası yok. Diğer şehirlerde o kadar güzel pistler var ki. Oralarda turnuvalar, yarışlar bile düzenleniyor. Bizde bu tarz etkinlikler yapmak istiyoruz. Kulübümüzün adını duyurmak, böyle bir hobinin var olduğunu insanlara tanıtmak istiyoruz. Bize destek verilmesini yetkililerden temenni ediyoruz.

Peki Türkiye genelinde pist durumu nasıl?

Ne yazıkki ülkemizde özelliklede model araba tutkusunun en yüksek seviyede olduğu İstanbul'da bile model araba pisti bulunmamaktadır. Bu durum rc model hobisinin hala anlaşılamadığı ve ciddiye alınmadığını göstermektedir. Oysa komşu Balkan ve Avrupa ülkelerinde hemen hemen her semtte bir pist var ve gün geçtikçede sayıları artmaktadır, bunu web sitelerinden görebilmekteyiz. Ülke nüfusumuzun genç yaş oranın yüksek olmasına rağmen alternatif sporlara ve uğraşlara ilgi gösterecek veya gösteren olasılığın yüksek olmasıda diğer Balkan ve Avrupa ülkelerine göre daha fazladır ama maalesef bu hobiyi sürdürmek için mevcut pist yoktur. Özellikle büyükşehirlerimizde uygulanan; gençlere ve halka açık spor alanları kapsamındaki arazi veya boş alanların basketbol potaları, tenis kortları vs.. faaliyetlerde değerlendirilmesi gibi model araba pistleride yapılabilir ve hatta bu pistlerin maaliyeti diğer basketbol ve tenis kortları gibi alanlardan daha ucuza çıkmaktadır. Model araba pistleri için gerekli olan sadece içinde parkur oluşturulmuş düz asfalt bir zemindir. İnanıyoruzki model araba tutkunları olarak bizi bu pist sıkıntısından Büyükşehir Belediyesi ileri gelenleri kurtaracaktir. Bu hobide kullanılan arabaları teknolojisi, malzemelerin üretim şekli ve yapısı itibari ile bizim gibi genç yaştaki meraklı kişileri dolaylı yoldan olumlu etkileyerek mühendislik alanına yöneltmektedir. Çünkü; elektrikli olsun benzinli olsun model arabalarda güç aktarım sistemi, tahrik mekanizması, frekans yönlendirme, hız ayar vs.. gibi mühendislik alanına giren sistemler kullanılmıştır.

Bu hobi ile her yaştan insan uğraşıyor. Peki ne gibi faydalarını görüyorsunuz?

Dediğiniz gibi bu hobi ile 7 yaşındaki çocuk bile uğraşıyor. Kaldı ki 60 yaşındaki yetişkin bireyin bile model aracı var. Son zamanlarda çok popüler hale geldi. Bir genç insanın ilgi duyabileceği en yararlı uğraş RC Araba veya RC ile ilgili diğer hobi dallarıdır diye düşünüyoruz (uçak,helikopter vs..). Buna paralel RC modelciliğe gönül vermiş azınlık sayılabilecek biz gençlerin sesimizi duyurarak bulunduğumuz şehirlerde spor alanı kapsamında RC Araba pistlerinin yapılmasını arzu etmekteyiz. Hernekadar garip gelsede dünyada sayısız federasyonu bulunan (IFMAR,NORRCA vs..) RC Araba hobisi profesyonel olarak takip edilmekte ve aynı zamanda kısmende olsa motorsporları sınıfına girmektedir. Günümüz Türkiye'sinde Formula 1 pistinin yapıldığı şu günlerde yine ülkemizi uluslararası platformda tanıtacak şampiyona yarışlarının düzenlenebileceği RC Araba pistlerinin kurulması kaçınılmaz olmuştur. Avrupa ve özellikle Amerika'da genç nesli bu hobiye özendirerek kötü alışkanlıklardan arındırıp, uzaklaştırarak paylaşma ve takım ruhunu ön plana çıkarıp memleketine ve yurduna faydalı birer fert gibi yetişmelerine katkı sağlamaktadırlar. Genç ülke nüfusumuzun Avrupa ve Amerika'daki genç nüfusundan arta kalır bir yanı olmadığı hatta daha üstün olduğu düşünülürse imkan ve olanaklarıda olabilir duruma getirmek yönetici büyüklerimize düşmektedir. Bundan böyle Türkiye'nin geleceği olan biz gençlerin Avrupa ve Amerika'yı çok çok gerilerden takip etme gibi bir durumu söz konusu olamayacağını düşünmekteyiz ve burdan yola çıkarak her türlü imkan ve olanakların tarafımıza sağlanacağına inanmaktayız.

Siz model araba kullanıyorsunuz, hava model araçları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Model hava taşıtları uçma yeteneğine sahip, standart hava araçları boyutlarının aksine daha küçük modellenmiş, tamamen gerçek uçuş dinamiklerine sahip hava araçlarıdır. Model hava taşıtlarının pilotları tarafından yerden kontrol edilmeleri uçurulmalarını daha zor hale getirdiğinden boyutsal bir pilotaj yeteneği ve standart pilotaj yeteneği dışında bir ustalık gerektirirler. Model hava taşıtları yakıtlı, elektrikli,t ürbin motorlu ve planörler olmak üzere ayırmak mümkündür. Gerçek boyutlu hava taşıtlarından binlerce yıl önce başlayan model hava taşıtlarının serüveni milattan önce 200 yılına Mısır'a kadar dayanmaktadır. Antik Yunan'da da önem taşımış ve 200 metre uçuş yapılması sağlanmıştır. Leonardo Da Vincinin uçmaya merakı herkes tarafında bilindiği gibi günümüzdeki helikopterlerin benzerinin tasarımını asırlar önce yapma imkanı olmuştur. Dünya savaşlarının her ikisinde de modellerin önemi yadsınamaz. Özellikle askeri maksatla yapılan modeller savaşın kaderini değiştirecek tasarımlara öncü niteliktedir ve bugün ki havacılık teknolojisine gelmemizde mühendislere kazandırdığı büyük katkıları tartışılmaz...

Erzurum'da bu kulüp ilk olmalı. Nereden geldi bu fikir?

Evet kulübümüz Erzurum'da ilk ve tek. Bu hobi ile ilgilenen pek fazla arkadaşımız yok. Sayımız az ama sahip olduğumuz ekipman ve donanımları çok yeterli. Kulübümüzü çok kısa bir süre önce kurduk. Bu kulüp bizim ortak hobilerimiz ile birlşememiz sonucu ortaya çıktı. Erzurum Model Araçlar Kulübü olarak bu hobiye sahip olan, ilgilenen arkadaşlarımızı tanışmaya davet ediyoruz. Bu hobi insanın içinden gelen bir şey. Her şehirden insanlar tanışma, kaynaşma, araçlar üzerine sohbet etme imkanına sahibiz. Şuan için kulübümüze 15 arkadaşımız kayıtlı. Hız, araba, helikoper, planör hatta drone kullanan arkadaşlarımız bile var. Bu nedenle çok zevki anlar yaşıyoruz. Birbirimizim araçlarını kullanıyor, öğrenme fırsatı buluyoruz. Mesela ben model uçaklardan anlamazdım ama diğer arkadaşlarım sayesinde uçakların mekanizması ve yapısını öğrendi. Keza diğer arkadaşlarımızda aynı şekilde. Dediğim gibi bu hobi ile ilgilenen tüm arkadaşlarımızı tanışmaya çağırıyoruz.

Yeni başlayacak olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu soru genelde rc araba modelciliğine başlayacak olan kişilerin kafasını kurcalayan bir sorudur. Temelde istenen şey yüksek hızdır, ama unutulmamalıdırki ne kadar yüksek hız varsa masraf, sarfiyat ve riskde her zaman var demektir. Bu kriterleri gözönüne alarak ister elektrikli ister benzinli olsun mutlaka yeni başlayanlar için versiyonu yavaş bir model almak en mantıklısıdır. RC araba modeli imalatçılarının sunmuş olduğu yeni başlayanlar (beginner) modellerinden alarak ve mantığını anlayarak kişinin bu hobideki deneyimini ve bilgisini geliştirip ilerleyen safhalarda profesyonel versiyonlara geçiş yapması mümkündür.

Başlangıç versiyonlar genelde ucuz malzeme ile donatılmış ve fazla karmaşık olmayan düzenektedirler. Bundan dolayı yeni başlayanlar için çok çabuk mantığını kavrama imkanı verir. Arabalardaki alt şase, üst şase, ön/arka diferansiyel daha basittir ve standart malzemeler kullanılmıştır. Elektrikli olsun benzinli olsun, fazla performanslı ve hızlı olmayan motor ve ilgili ekipmanları kullanılır. Bu durum daha sonra kullanıcıyı tatmin etmeyecek daha üst model versiyonlara yönelecektir. Elektrikli ve benzinli modellerin başlangıç versiyonları hız açısından kullanıcıyı fazla tatmin etmeyebilir. Ancak unutulmamalıdırki hızlı model demek daha fazla para demektir. Modellerdeki off road, touring klasmanlarının başlangıç versiyonlarını genelde yarışlarda kullanmak için değilde bu hobiye ilgi duyup başlayanlara çalışma şeklini öğretir nitelikte olmaktadırlar. Başlangıç versiyonu modelleri kullanacağınız mekan mümkünse pist veya pist yoksa uygun bir zemini olan yol (asfalt) olmalıdır, off road içinse düz ve pürüzsüz bir zemin aramaya gerek yoktur. Ancak dikkat edilmesi gerekenbir nokta, bu tip arabaları kullanacağınız ortamlarda küçük çocuklar, hayvanlar veya çarparak zarar vereceğiniz canlılar olmamalıdır, unutmayınki bu tip arabalar oyuncak değillerdir.

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.