kültür
19 Mart 2019 Salı
Anasayfa > Yerel > “Oruç, kötülüklere karşı kalkandır”

“Oruç, kötülüklere karşı kalkandır”

16.05.2018 09:46 12 14 16 18 yazdır
Ramazan ayında israfa ve sabırlı olmaya dikkat çeken Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, fakirleri anlamak ve onlara birlikte olduğumuzu hissettirmek için orucun büyük bir fırsat olduğunu belirtti.
“Oruç, kötülüklere karşı kalkandır”

Kasım AKAN-Yenigün

Mübarek ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde birlik ve beraberlik ruhunun her alanda sağlanması ve maddi desteklerin karşılıklı olarak oruç ayına yakışır şekilde dağıtımı konusunda bilgiler sunan Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü SULA  “ramazan süresince israf konusu bolca işleniyor. İsraf her hangi bir konuda aşırıya gitmektir. Aklın dinin örfün belirlediği sınırın dışına çıkılması bu konuda önemli bir husustur. Evde var olan imkânların aşırı olarak harcanması israfa örnektir. İsraf derken sadece malın suyun israfı değil tabi. İsraf derken akla gelebilecek her şeyi aşırıya gitmek suretiyle heba etmek olarak görmeliyiz. Tabi israf konusunu genişletebiliriz fakat bunların başında Allah’ın verdiği nimetleri sorumsuzca tüketilmesi gelebilir. Toplum bu şekilde sıkıntıya giriyor. Sorumsuzca yapılan bu davranışlar felaketler ve sorunlar ortaya çıkacaktır. Sadece yemeklerde ve suyun israfı mesele değildir. Ayetlerde bir düzen var ve o düzeni bozmayın emri var. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde ölü bir yerde bolluk sorumsuzca tüketim sürüyor. Bu aşırı derece de. Bulamayanların ellinde kıskançlık hasetlik ortaya çıkarır. Elinde olanlarda ise düşmanlık ortaya çıkarıyor. Ben yiyecek bir lokma ekmek bulamazken sen savurup duruyorsun. Kendi keyfin için. Bu olmaz. İslam dini bu dünya hayatında hayatımızı en iyi şekilde yaşamak için kurallar koyar. Bu dünya hayatında aşırılıklar ve yanlış şeyler, kuran ve sünnetlerle yasaklanmıştır. İbadette bile israfa kaçmamaya dikkat eder İslam. Peygamber efendimizin dediği şu husus “Ben Allahlın kulu ve elçisi olduğum halde geceleri ibadet eder istirahat ederim, uyurum. Bazen oruç tutar bazen tutmam (oruç ayları dışında),hanımlarımla birlikte onlarında hukukunu yerine getiririm” aslında bu bir dengedir” dedi.

Ramazanda gözümüze değil kalbimize bakmalıyız

İnsanoğlunun kendisi için en hayırlı olanın iyilik ve güzellik yolunda gidip Kuran-ı Kerim rehberliğinde yaşaması gerektiğini dile getiren Erzurum İl Müftüsü H. Hüsnü Sula “İnsan bazen karnı doyar gözü doymaz. Onlarca hazırlık yapar en son birazcık yiyip kalkar. Ramazan bir nevi kalkandır. İsrafa karşı en önemli kalkandır. Oruç, fikirliliğin halini anlayacak, açın muhtacın halini görerek ona nasıl yardım edebilirim, onun ihtiyacını nasıl karşılayabilirim, düşüncesiyle hareket etmektir. Onu yapınca ramazan ayının rahmet faziletine erişmiş oluruz. Sadece aç kalmak değildir ramazan. Orucun bu faziletlerini yerine getirerek sevabına rahmet muhtevasına ulaşmak olur. Müftülük olarak dediğimiz şey; aç, susuz ve ihtiyaç sahiplerini arayıp bulmak, ramazan ayının faziletini arttıracaktır, oruç tutmanın faydalarını görmektir” diye konuştu.

İhtiyacın kadar kullanacaksın. Ekmek bulamayan birini düşünüp öyle lokmalarımızı yemeliyiz. Abdest alırken bile suyu idareli kullanmak gerekiyor. Artık yer altı suları bile azalmaya başladı. Dinimiz ölçüyü, haddi aşmayın diyor. Banyo yaparken ihtiyacın kadar kullan. Aç kalanların vebali bizim üzerimizde var elbette. Açın halinden anlamazsanız bakıma muhtaç insanları anlamazsanız yarın sizin de başınıza geldiğinde anlarsınız. Bu olmasın diyor isek İslam ahlakıyla bütün çevremizdeki açları doyurup ihtiyaç sahiplerini bulmalıyız. Sudi Arabistan’da kurulan sofralar var. İslam âleminde ki böyle bir hareketi peygamber efendimiz görseydi acaba bu benim ümmetimi diye sorardı.

Tarihten, geçmişten, gelecekten, barıştan, eski kavimleri ve gelecekten bahseden Kuran-ı Kerim çözüm yolları gösterir, neler yapılabileceğinden bahsediyor fakat Müslümanım diyen kuranı yaşamıyorsa onun kemaline erişemez ve Allah ondan razı olmaz, Kuran-ı Kerim’i yaşamayanlardan razı olmaz.

Allah her şeyi bilen olduğuna göre en mükemmeli kuranda göstermiştir. Müslüman Müslümanı tutmaz el uzatmaz olmuş. En güzel hareketlerin nasıl yapılacağını öğreten bir kitaptır Kuran-ı Kerim. Allah’ı seven sayan her türlü kötülükten kaçınan kişi zaten kendisini bir noktada doğru yola götürmüştür. Yine de Kuran’ı yaşamayan ramazanı yaşayamaz. Acaba neler diyor deyip okumak gerekiyor. Sadece mezarlarda okunmamalı. Ramazan en yoğun şekilde ibadet etme zamanıdır. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Sabahtan akşama kadar aç kalmak değil açlığı da hissederek israfı engellemek gerekiyor, sabırla tabi. Açların halinden anlamak ve hissetmek maksadıyla, gün içinde daha güzel düşünme imkânları yakalayıp bu özel ayın kıymetini hep birlikte bilmeliyiz. Ramazan ilk on günü rahmet ikinci on günü mağfiret üçüncü on günü ise her türlü kötülükten, cehennemden kurtuluş ve sonu bayramdır. Kendisine kötü davrananlar ben oruçluyum desin. Bu ay sabırlı bir şekilde yaşarken israfı göz önünde bulundurup Kuran yolunda ilerlemek demektir.

Oruç sabrın yarısı sabır da imanın yarısıdır

Oruç tutmanın insan sağlığına sonsuz faydalar sağladığını belirten Müftü Hasan Hüsnü Sula “Oruç sadece sabır değil, zorluklara karşı sabrı ve merhameti gösterir. Oruç tutuyor ama gıybet yapıyor, o orucun bir sevabı olamaz. Kötülüğe kötülük yapılamaz. Oruç buna en büyük kalkandır.Mülk paylaşılsa fakir kalmaz. Fazladan mal elinde bulundurmak israftır. Malının içinde fakirinde hakkının olduğunu bilmelidir herkes” dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri