23 Mayıs 2019 Perşembe
Anasayfa > Yerel > Otomotiv sektörüne ÖTV dopingi

Otomotiv sektörüne ÖTV dopingi

04.12.2018 10:32 12 14 16 18 yazdır
İndirimleri fırsat bilerek müşterilerine özel çeşitli kampanyalar düzenleyen otomotiv markaları, Erzurum’da sektörün kalbinin attığı Tortum Yolu’nu canlandırdı.
Otomotiv sektörüne ÖTV dopingi

 

Hükümetin otomotiv piyasalarını rahatlatmaya yönelik olarak 1 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe koyduğu ÖTV indirimleri, sektöre nefes aldırdı. Erzurum’daki otomotiv sektörünü de canlandıran söz konusu indirimler, Aralık ayına girilmesiyle birlikte kampanyaları birbiri ardına getirdi. İndirimleri fırsat bilerek müşterilerine özel çeşitli kampanyalar düzenleyen otomotiv markaları, Erzurum’da sektörün kalbinin attığı Tortum Yolu’nu canlandırdı. Belli başlı markalarda yaşanan yoğunlaşmanın yanı sıra sektörün tamamında etkili olan indirimler, bu ayın sonuna kadar devam edecek. Sektörde faaliyet gösteren işletmeler, ÖTV indirimleri sayesinde tıkanma noktasına gelen piyasaların nefes almaya başladığını dile getirerek, “Bu adım atılmasaydı, sektör içinden çıkılmaz bir hal alacaktı” dediler.

 

ÖTV İNDİRİMİ SEKTÖRÜ RAHATLATTI

Erzurum Tortum Yolu üzerinde faaliyet gösteren oto plazalardaki hareketliliğin 1 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe konulan VÖTV indirimleri sayesinde yaşandığını anlatan plaza işletmecileri, “Rakamları geçtiğimiz yılla mukayese edersek, satışlarda çok çok gerilerdeyiz. Normalde bir ayda sattığımız araç sayısına, son 6 ayda bile ulaşabilmiş değiliz. Bırakın yeni otomobiller ve filolar getirmeyi, stoklarda bile halen daha araçları bulunan markalar vardı. Ama neyse ki, ÖTV indirimleri devreye girdi de, bu darboğazdan kurtulmuş olduk. Bu ayın sonuna kadar geçerli olacak indirimler sayesinde geçen yıla oranla açığı kapatmamız mümkün olmasa da, en azından tıkanma noktasına gelen sektör bir nebze de olsa gönünü görmüş olacak” diye konuştular.

 

PEŞİN PARASI OLAN ARABA SATIN ALIYOR

Öte yandan ÖTV indirimleri sayesinde sıfır kilometre otomobil satın almak isteyen müşteriler de plazaların yolunu tuttu. Daha çok peşin parası bulunanların ilgi gösterdiği kampanyalar, sektörde beklenen etkiyi yapmış olsa da, vatandaşların beklentileri, ÖTV indirimlerine ilaveten kredi faizlerinin de düşürülmesi yönünde. Otomobil satın almak için bankalara kredi başvurusunda bulunan müşteriler, yüksek faizli geri ödeme planlarıyla karşılaşırken, sektör temsilcilerinin de beklentisi söz konusu faizlerin düşürülmesi yönünde şekilleniyor. İşletmeciler, “Şu sıralar daha çok peşin parası olanlar otomobil satın alıyor. Kredi faizleri yüksek olmasaydı, şu anda yaptığımız satışları en az ikiye-üçe katlamış olurduk” dediler.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri