06 Temmuz 2020 Pazartesi
Anasayfa > Yerel > Pazarlarda soğuk rüzgâr esiyor

Pazarlarda soğuk rüzgâr esiyor

02.12.2019 09:39 12 14 16 18 yazdır
Erzurum’da soğuk havaların gelmesiyle birlikte semt pazarları zor günler geçiriyor. Müşteri bulmakta zorluk çeken semt pazarı esnafları günü kurtarmanın peşine düşüyor.
Pazarlarda soğuk rüzgâr esiyor

Kasım Akan-ERZURUM YENİGÜN GAZETESİ


Soğuk havaların etkili olduğu Erzurum’da semt pazarı esnafları zor günler geçiriyor. Vatandaşların soğuk havalardan dolayı tercih etmediği semt pazarlarının günü kurtarmak üzere açıldığını dile getiren esnaflar “kış aylarında müşteri bulmak oldukça zor. Çünkü açık havada açılan tezgâhlardaki ürünler donuyor ve doğal olarak müşteri bu ürünleri tercih etmiyor. Kış aylarında karın tokluğuna tezgâh açıyoruz. Bazen siftah edemiyoruz, bazen tezgâh açmıyoruz ve bir şekilde kış aylarını geride bırakıyoruz” diye belirttiler.

Kapalı Pazar alanı hayal oldu

Yıllarca Erzurum semt pazarcıları için kapalı alan projelerinin havada kaldığını belirten Pazar esnafları “Erzurum kış etkisi altında olan bir il ve semt pazarları için kapalı alan bulunmuyor. Bu en fazla vatandaşa zarar veriyor. Çünkü vatandaş ucuz ürüne ulaşamıyor bu şekilde. Kapalı alan olmadığı için istediğimiz ürünü getirip tezgâhlarımıza koyamıyoruz. Erkenden donma ihtimali olan ürünleri koruyamıyoruz.  

Zaman sonra kapalı Pazar alanı yaptırılır belki ama şu dönemde böyle bir projenin oluşması mümkün görünmüyor. Kapalı Pazar alanı olmadığı için pazarcı esnafı giderek azalıyor. Buna paralel olarak müşterilerimiz-vatandaş da ilgisini azaltıyor. Marketlerden alarak daha sağlıklı ürüne kavuşmayı düşünüyorlar. Yaşlıların kış soğuklarına pazarlara gelerek alışveriş yapması mümkün olmuyor” dedi.

Ürünler çürüyor

Soğuk havaların ürünleri erkenden bozduğunu dile getiren esnaflar “özellikle meyve ve sebzeler soğuk havalarla birlikte erkenden çürüyor. Esnaflarımız da ürünleri az alıyor ya da çürüyebilecek ürünleri hiç almıyorlar. Bu şekilde de pazarın ürün çeşitliliği azalıyor. Kapalı Pazar alanları oluşturulmadığı sürece binlerce yıldır sürdürülen semt pazarı kültürünün Erzurum’da ayakta durması mümkün görünmüyor” şeklinde belirttiler. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri